Moda daleka od masówki – Alternative Fashion Show w CSW
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Moda daleka od masówki – Alternative Fashion Show w CSW

Cybergoth, gothic lolita, steampunk – to jedne z wielu stylów mody alternatywnej. Nietradycyjnie, ale na pewno intrygująco. W Centrum Sztuki Współczesnej 25-26 czerwca odbędzie się Alternative Fashion Show.


To trzecia edycja pokazu mody, który zaprezentuje, jak z różnych materiałów stworzyć odzieżowe dzieła sztuki. Podczas modowego show swoje projekty pokaże jedenastu alternatywnych projektantów z całej Polski. Każdy z nich przedstawi siedem swoich wizji – siedem kreacji. – Projektanci, którzy wezmą udział w wydarzeniu, to przede wszystkim hobbyści. Event ma być dla nich nie tylko okazją do przedstawienia swojego talentu, ale także do pokonania nieśmiałości, zyskania pewności siebie. Pokaz daje im możliwość konfrontacji z publicznością, jest dowodem że to, co robią, może się podobać – mówi Julia Widlińska, inicjatorka i organizatorka wydarzenia, projektantka. To pierwszy pokaz w Polsce, który nie jest imprezą towarzyszącą, ale w całości dedykowany został  modzie alternatywnej, dalekiej od powtarzalności.

Julia zamiłowanie do mody alternatywnej rozbudziła w sobie 13 lat temu, wraz z wyjazdami na koncerty. Szyła sobie na nie samodzielnie ubrania. Szczególną fascynacją darzy klasyczny styl gotycki oraz styl wiktoriański – to bardzo kobiece suknie, pełne  elegancji, wielowarstwowe, z koronkami. A co zaprezentuje podczas Alternative Fashion Show? – W tym roku przygotowałam kolekcję w stylu cybergoth, czyli w stylu, w którym zawsze raziła mnie przesada. Postanowiłam jednak stawić mu czoła, żeby się do niego przekonać. W przeciwieństwie do fioletów i czerni, które preferuję od dzieciństwa, tym razem kreacje będą kolorowe. Poza tym zamiast sukien do ziemi, będą sukienki odsłaniające modelkom nogi – opowiada Julia. Kolekcja, którą zaprezentuje budzi skojarzenia postapokaliptyczne, atmosferę toksycznego skażenia, stąd na wybiegu pojawią się ostrzegawcze, jaskrawe kolory. Koleżanka Julii, również torunianka, Joanna Przygodzka, przygotowując stroje, inspirowała się postaciami z bajek. Podczas pokazu będzie można również zobaczyć m.in. gothic lolity inspirowane japońskimi mangami, styl cyberpunkowy, modę steampunkową i futurystyczną.

Pokaz to okazja do nawiązania wielopłaszczyznowej współpracy. Wydarzenie jest wyzwaniem nie tylko dla projektantów i modelek oraz modeli, ale także dla fryzjerów, wizażystów, DJ-ów, którzy dbają o przygotowanie podkładu muzycznego pod daną kolekcję. To również ciekawe wydarzenie dla fotografów. Julia Widlińska: - Chciałabym, żeby Alternative Fashion Show rozwinął się z czasem nie tylko w kierunku modowo-muzycznym, ale również został wzbogacony o tematyczne wykłady, prelekcje, warsztaty i plenery fotograficzne. Chyba mogę już uchylić rąbka tajemnicy, gdyż lokalizacja, którą zarezerwowałam na kolejną edycję, stwarza bardzo szerokie możliwości. Wydarzenie bardzo szybko się rozwija. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki osobom, które od początku uwierzyły w jego potencjał i na co dzień bezinteresownie angażują się w sprawy organizacyjne.

Tegorocznemu wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy tańca irlandzkiego w wykonaniu grupy Avalon z Torunia oraz grupy Alter Ego z Bydgoszczy. W przerwach będzie można skosztować napojów i przekąsek przygotowanych przez kawiarnię „pARTer” w CSW, a w drugim dniu odbędą się po raz pierwszy targi mody alternatywnej. Na dwudziestu stoiskach pojawi się ręcznie robiona biżuteria, odzież naszych projektantów, dodatki i akcesoria, obuwie, warto wpaść nawet z czystej ciekawości.   
       
Moda alternatywna zyskuje na popularności. To alternatywa dla masowej produkcji i sztampowej odzieży. Gorsety, asymetrie, koronki, hafty, wiązania, drapowania, ćwieki, klamry – moda ta ma wiele niestandardowych elementów, często związanych z jakąś subkulturą, ale nie tylko. Moda alternatywna to również nietypowe połączenia tkanin, kolorystyki, dla tych, którzy chcą wyglądać oryginalniej, ubrać się w jedyny egzemplarz i chcących poprzez strój zamanifestować swój światopogląd lub indywidualizm.

Alternative Fashion Show
Centrum Sztuki Współczesnej
25 czerwca, pokaz: 17.00-20.30
26 czerwca, targi: 11.00-17.00

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.