Pokaż swój poker face i zgarnij tytuł mistrza
-Nie uważam, żeby gry planszowe były obecnie mniej popularne od komputerowych – przekonuje Mateusz Pitulski Fot. Jacek Koślicki

Pokaż swój poker face i zgarnij tytuł mistrza

Świat gier – zbieranie żetonów i kart sprawia, że możemy całkowicie oderwać się od codziennej rutyny. Już jutro odbędą się mistrzostwa Torunia w karcianej grze Splendor – poniżej wyjaśniamy, jakie są jej główne zasady i co sprawia, że zyskuje ona sympatyków na całym świecie.


– Nie uważam, żeby gry planszowe były obecnie mniej popularne od komputerowych, szczególnie że coraz częściej ta granica się zaciera – przekonuje Mateusz Pitulski, organizator Mistrzostw Torunia w grze Splendor. – Atutem gier planszowych jest to, że można spotkać się z innymi graczami, porywalizować w bezpośrednim kontakcie. Pozytywne zatem jest to, że możemy widzieć emocje i reakcje naszych przeciwników, co w wirtualnym świecie jest niemożliwe – dodaje. Splendor to gra, której proste zasady i dynamiczny przebieg przyciągnęły zwolenników na całym świecie. Przebieg gry odbywa się jedynie za pośrednictwem kart i żetonów. Rolą graczy jest wcielenie się w renesansowych kupców, których główne zadanie to nabycie odpowiedniej ilości klejnotów, surowców, środków transportu, sklepów czy rzemieślników. Im więcej, tym lepiej, gdyż dzięki temu wzrasta prestiż danego gracza i szansa na wygraną. W momencie gdy dany zawodnik zgromadzi sporą ilość majątku, odwiedza go przedstawiciel szlachty, co wzmacnia jego pozycję wśród konkurencji. Zwycięzcą jest gracz, który zgromadzi największy majątek. – Myślę, że jak na pierwszą edycję tego typu imprezy, Splendor sprawdzi się bardzo dobrze. Jest to gra karciana, familijna, a jej zasady nie są skomplikowane – zapewnia Mateusz Pitulski. – Pojedyncza rozgrywka w Splendorze trwa ok. 30-40 minut, ułatwia to w dużym stopniu organizację zawodów. Każdy gracz podczas swojej kolejki może podjąć jedną z trzech dostępnych akcji: pozyskać żetony, kupić lub zarezerwować kartę. – Nie uważam, żeby gry planszowe były czymś banalnym, często jest to kreatywna forma spędzenia wolnego czasu. Osobiście najbardziej lubię to, co tradycyjne, czyli np. Monopoly, choć chętnie też próbuję nowości, które pojawiają się na rynku – przyznaje Magdalena Lewandowska, pasjonatka gier planszowych.

Wyróżniona na światowym rynku
Premiera gry Splendor to 2014 rok. Od tej pory zdążyła już ona otrzymać szereg prestiżowych nagród, m.in. tytuł Najlepszej Tradycyjnej Gry Karcianej w konkursie Origin Awards 2015 czy Spiel des Jahres, która w planszowym świecie jest odpowiednikiem filmowego Oscara. – Każdy rodzaj gier planszowych efektywnie rozwija sztukę logicznego myślenia. W dobie nieustannej gonitwy za różnymi sprawami warto spotkać się ze znajomymi i zrelaksować przy ulubionej grze – opowiada Karol Kiliński, miłośnik gier. –Fajne jest też to, że bez względu na wiek przy grach karcianych możemy się świetnie bawić i są one absolutnie dla każdego. Dzięki temu przy jednym stole może się zmierzyć kilka pokoleń graczy – dodaje. – Spotkaliśmy się naprawdę z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i bardzo szybko została zarezerwowana większość wolnych miejsc. Zawody, które odbędą się jutro, to początek pracy nad tego typu imprezami, które myślę, że będą odbywać się regularnie – podsumowuje Mateusz Pitulski. Pierwsze Mistrzostwa Torunia w grze Splendor odbędą się już jutro. Zwycięzca otrzyma tytuł mistrza oraz nagrodę ufundowaną przez wydawnictwo Rebel. Wszyscy chętni będą mogli zmierzyć się w bibliotece przy ul. Łyskowskiego 29/35. Turniej przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 10 lat. Zapisy przyjmowane są do dziś pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.