Kobiety Torunia wybrane!

Rozstrzygnięty został plebiscyt naszego magazynu na Kobiety Torunia 2015. Statuetkami nagrodzone zostały panie w czterech kategoriach. Szczególne wyróżnienie, spośród dwunastu kandydatek, otrzymała Aleksandrę Ruszczak kierująca toruńskim Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. Nasi Czytelnicy obdarowali ją największą ilością głosów.Kandydatki do tytułu, których sylwetki prezentowaliśmy na łamach naszego magazynu, występowały w czterech kategoriach: sport, biznes, łączonej: kultura i promocja oraz pomoc. Czytelnicy mogli oddawać esemesowe głosy od 12 lutego do 10 marca. I to oni wybierali. – Gdybyśmy mogli, nagrodzilibyśmy wszystkie panie, bo każda z nich wyróżnia się wyjątkową działalnością, łamaniem stereotypów i charyzmą – mówiła podczas gali rozdania nagród w hotelu Copernicus Żaneta Lipińska-Patalon, redaktor naczelna Magazynu Toruńskiego „Toronto”. Patronat nad plebiscytem objęło Radio Gra oraz TV Toruń.

Najwięcej głosów w kategorii sport oddanych zostało na Annę Kulczyńską, zawodniczkę karate, utytułowaną w Europie i na świecie, założycielkę oraz trenerkę Toruńskiego Klubu Karate Tradycyjnego „Kumade”. Statuetka biznesowa powędrowała do Moniki Gotlibowskiej – toruńskiej restauratorki – współwłaścicielki Oberży, Kurantów i marki cateringowej Gotujemy.pl, ale również działaczki społecznej. Na polu szerzenia kultury Czytelnicy najbardziej docenili Katarzynę „Kombi” Jankowską, inicjatorkę powstania Społecznego Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, Kulturhauzu oraz hostelu Kulturhauz na Starówce.

W kategorii pomoc wygrała Aleksandra Ruszczak, prezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, prowadzącej Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. To ona również zebrała największą liczbę głosów spośród dwunastu pań. Podziękowania, podczas uroczystości wręczenia nagród, skierowała w stronę oddających na nią głos, ale także darczyńców, podopiecznym, ich rodzin, przyjaciół oraz swojego syna, który niejednokrotnie cierpliwie znosił nieobecność mamy w domu. – Moje życie to pomoc, dawanie wsparcia i miłości tym, którzy jej tak bardzo potrzebują. Szczególnie dzieciom, które zostały porzucone i nie mają bliskich. Ta nagroda to sukces całego naszego zespołu, bo mam wspaniałe grono profesjonalistów. W hospicjum tworzymy rodzinna atmosferę – mówiła pani Aleksandra podczas rozdania statuetek. W planach jest budowa nowego obiektu – stacjonarnego oddziału pielęgnacyjnego dla dorosłych oraz oddziału z krótkoterminową opieką paliatywną – z myślą o bliskich, którzy opiekują się chorymi, żeby choć na chwilę odciążyć ich od zajmowania się osobami wymagającymi całodobowej opieki.

Na pytanie: „I co dalej?”, Monika Gotlibowska wspominiała o głównym zadaniu do realizacji w Radzie Społecznej toruńskiej Starówki. – Zostaliśmy powołani do stworzenia wizji tego miejsca i tą drogą będziemy podążać – mówiła torunianka. – A wizja jest taka, żeby stała się ona centrum kulturalno-rozrywkowym: więcej galerii sztuki, więcej manufaktury… Żeby stała się przestrzenią niszową, a zarazem prestiżową.

O kolejnych nowych projektach opowiedziała Anna Kulczyńska. W klubie „Kumade” pojawią się m.in. zajęcia dla osób powyżej 60. roku życia oraz dla dzieci niepełnosprawnych. – Osoby 60+ będziemy chcieli poprzez ćwiczenia karate nie tylko uaktywnić ruchowo, nieraz po latach przerwy, ale również przekazać pewne wartości, które wiążą się ze sztukami walki, czyli stawania się lepszymi każdego dnia, radzenia sobie ze stresem, dystansu do rzeczywistości. Dla dzieci niepełnosprawnych zajęcia byłyby formą rehabilitacji – opowiadała o najbliższych projektach Anna Kulczyńska. Natomiast Katarzyna „Kombi” Jankowska mówiła o kolejnych dofinansowaniach, które udało się niedawno zdobyć. Dzięki nowym środkom uda się wyremontować salę do odrabiania lekcji dla dzieci w domu kultury na Bydgoskim Przedmieściu, zorganizować kolejne warsztaty muzyczne i dźwiękowe w Kulturhauzie. Kontynuowane będą dźwiękospacery, które jeszcze miesiąc temu stały pod finansowym znakiem zapytania. Odbędą się w tym roku na Litwie i w Kaliningradzie, a nie jak dotychczas na Mazurach. W marcu doceniony został przez portal Booking.com za wysokie oceny gości Kulturhauz Hostel. Atutami tego miejsca są m.in. lokalizacja oraz świetne jedzenie.

Wszystkie uczestniczki plebiscytu nie ustaną w działaniach i na pewno nie spoczną na laurach, co zdecydowanie nie leży w ich naturze. Samo uczestnictwo w Kobietach Torunia było wyróżnieniem i docenieniem ogromu ich pracy oraz codziennego wysiłku. Dla naszej redakcji była to okazja do przybliżenia sylwetek wyjątkowo ciekawych i nietuzinkowych kobiecych osobowości – nieprzeciętnie pracowitych, silnych, energicznych, a przede wszystkim kierujących się w życiu ogromną pasją. Codziennie dodają cegiełkę do budowania lepszej rzeczywistości. Działalność każdej z nich to duży krok w kreowaniu pozytywnej aury nie tylko naszego miasta.

Fotorelacja: http://www.toronto-magazyn.pl/fotorelacje/item/731-kobiety-torunia-gala

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.