Nowe kierunki na toruńskich uczelniach

Co roku uczelnie poszerzają ofertę dla swoich kandydatów. Próbują nadążać za potrzebami rynku pracy, co zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia po ukończeniu studiów. Jakie nowe kierunki w ostatnim czasie pojawiły się na toruńskich uczelniach?

 


Największy wybór nowych propozycji dla studentów pojawia się co roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i w Wyższej Szkole Bankowej. Nie zawsze wszystkie planowane nowości udaje się wdrożyć. Czasami w procesie rekrutacji okazuje się, że brakuje wystarczającej liczby chętnych. Jednocześnie zainteresowanie innymi kierunkami nieraz przerasta zaplanowaną ilość kandydatów na danym kierunku. I tak UMK zaproponował w ubiegłym roku 17 nowych kierunków, w tym 10 na studiach I stopnia i jeden na jednolitych magisterskich – architektura wnętrz. Dwa z nich: agrobiologia oraz technologie proekologiczne i zarządzanie środowiskiem nie zostały uruchomione z powodu niewystarczającego zainteresowania. Na większość nowych profili studiów znaleźli się jednak chętni. Dlatego od października ruszyły: język rosyjski w biznesie, lingwistyka praktyczna i copywriting, materiały współczesnych technologii, medioznawstwo oraz organizacja opieki nad osobą starszą. Największym zainteresowaniem cieszyły się: biologia sądowa – podczas rekrutacji na jedno miejsce przypadało dziewięciu chętnych, komunikacja i psychologia w biznesie – czterech kandydatów na miejsce i bezpieczeństwo narodowe – po dwóch chętnych. – W 2015 roku uruchomiliśmy dwa typy studiów podyplomowych: menedżer jakości oraz controlling biznesowy. Obecnie trwa rekrutacja na kolejne trzy nowe typy studiów podyplomowych: w zakresie nauczania wiedzy o społeczeństwie, nauczania historii i tworzenia startupu – Akademia Skutecznego Biznesu – wymienia dr Ewa Walusiak-Bednarek, rzecznik prasowy UMK. Warto wspomnieć, że zajęcia w ASB prowadzić mają praktycy: pracownicy UMK, absolwenci Uniwersytetu Harvarda, Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz absolwenci programu 500 Innvators realizowanego na Uniwersytecie Stanforda. Obecnie UMK na nowych kierunkach kształci 623 osoby, a łącznie na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich studiuje ponad 21 tysięcy studentów.  

W Wyższej Szkole Bankowej uruchomiono wszystkie zaplanowane kierunki. W tegorocznej ofercie studiów I stopnia pojawiły się nowości – design w biznesie oraz informatyka w biznesie. Systemy bezpieczeństwa imprez masowych, international business, projektowanie i wdrażanie aplikacji mobilnych, edukacja dorosłych i praca z osobami starszymi czy odnowa biologiczna z elementami fizjoterapii – to niektóre nowe specjalności w ramach istniejących kierunków. Warto dodać, że najpopularniejszymi kierunkami na WSB są obecnie: finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria zarządzania oraz zarządzanie. W jej murach studiuje ponad 8 tysięcy studentów i słuchaczy, łącznie na wydziale toruńskim i bydgoskim.

Odpowiedź na potrzeby rynku

Pojawianie się nowych kierunków czy specjalności nie jest oczywiście przypadkowe. – Staramy się uruchamiać autorskie kierunki, które otwieramy jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy, konsultując programy kształcenia na tych kierunkach z przedstawicielami praktyki. Nastawiamy się na studentów pracujących i jesteśmy na nich otwarci. Staramy się dopasować organizację procesu kształcenia do tej grupy studentów. Dodatkowo wdrażamy i wykorzystujemy innowacyjne narzędzia IT, które ułatwiają i umożliwiają studentom i słuchaczom kontakt z uczelnią – mówi rektor WSB prof. Marek Jacek Stankiewicz.

Unikatowe kierunki w Polsce

Kolegium Jagiellońskie z nowości zaproponowało – na podyplomówce przygotowanie pedagogiczne, a na studiach II drugiego kierunek administracyjno-ekonomiczne. Jest to  jedyny w kraju kierunek łączący zagadnienia z obszarów administracji, ekonomii, ale także prawa, zarządzania oraz rachunkowości i bankowości. Mogą na nim kontynuować naukę absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunkach: stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, europeistyka, politologia, geografia, historia, logistyka czy studiów inżynierskich.  

Jako jedyna niepubliczna uczelnia w Polsce oraz jako jedyna w regionie, do kształcenia na kierunku kryminologia w trybie studiów licencjackich i podyplomowych uzyskała uprawnienia Toruńska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości. A Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej poszerzyła specjalności na dziennikarstwie oraz komunikacji społecznej o ofertę: dziennikarstwo informacyjne i sztuka prezenterska, na których studenci przygotują się m.in. do pracy z mikrofonem i przed kamerami, oraz dziennikarstwo on-line i marketing sieciowy.

Jak widać, wachlarz kierunków jest szeroki. Pozostaje w tym urozmaiceniu dokonać właściwego wyboru, wytrwać i mieć zapał do nauki, która ma być ciągłym, przede wszystkim samodzielnym odkrywaniem i pogłębianiem wiedzy. Dziś normą staje się studiowanie kilku kierunków i ciągłe dokształcanie.

HannaWojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.