Firmy informatyczne z Torunia łączą siły
Fot. Mateusz Patalon

Firmy informatyczne z Torunia łączą siły

Inicjatywa wyszła od Allegro, które ma swój oddział w Toruniu.  Meet  IT Toruń to pomysł na integrację i wymianę doświadczeń między pracownikami branży.

 

Gdybyśmy przetoczyli tematy omawiane podczas pierwszej odsłony spotkania, pewnie dla większości z nas brzmiałyby one niczym szyfr. Nic dziwnego – to specyficzne zagadnienia dotyczące wąskiej dziedziny. Wąskiej, aczkolwiek coraz bardziej wkraczającej w nasze życie.  Tworzenie stron internetowych, programowanie, zarządzanie treścią w Internecie to dziś nieodzowne elementy pracy większości z nas. Niezależnie od branży, w jakiej funkcjonujemy, są to standardy. Specjaliści podczas spotkań wyjdą nieco dalej,  będą śledzić najnowsze trendy i wymieniać doświadczenia z praktyki. Wszystko po to, żeby stworzyć otwartą społeczną branżę IT obejmującą cały obszar północnej Polski.  Idea jest kierowana głównie do inżynierów i fachowców skupionych wokół branży IT.

Integrują ludzi branży IT

- Chcemy integrować okoliczne firmy. Każdy z nas mierzy się w swojej pracy z jakimiś problemami, wyzwaniami – podkreśla Lidia Krystoforska, współorganizatorka wydarzenia. – Podczas takich spotkań możemy wymienić się nie tylko pytaniami, ale i często gotowymi rozwiązaniami. Możemy sobie nawzajem pomagać, ale i wzajemnie się inspirować. Meet IT to nie tylko możliwość rozwoju, ale i szansa zainteresowania innych uczestników swoją dziedziną.

Mimo że Meet IT Toruńto wydarzenie, które oscyluje głównie wokół tematów informatycznych, ma formułę otwartą. Ideą jest odpowiedź na zapotrzebowanie uczestników, dlatego każdy może zgłaszać interesujący go temat. Jeżeli okaże się faktycznie warty poruszenia, zostanie podjęty na kolejnym spotkaniu. A jeśli nie? Nic straconego. Będzie można go omówić podczas części mniej oficjalnej. Bo po wykładach uczestnicy mają również czas na integrację i swobodne rozmowy w swoim gronie. Wtedy również można podpytać o radę bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Sukces na co dzień

Okazuje się, że każdy z nas może z takiego spotkania wynieść coś dla siebie. Praktycznie każda firma posiada stronę internetową, ale nie każdy potrafi wykorzystać potencjał Internetu. Nie trzeba zbyt wielu zabiegów, żeby pozycję firmy w Internecie uplasować wyżej niż dotychczas. Jak? Zdradza ekspert od pozycjonowania Przemysław Jakubowski. – To proste. Przede wszystkim musimy się wczuć w odbiorcę naszej strony. Bardzo często zdarza się, że tak skupiamy się na wyglądzie strony, że zapominamy o dodaniu najbardziej istotnych danych. Dla nas często to oczywiste. Dla odbiorcy, niekoniecznie. Zawsze powinniśmy zaczynać od najważniejszych informacji – to połowa sukcesu. Nie mniej ważne są dobrej jakości materiały. Dobre zdjęcia to dziś podstawa, bez nich nie mamy szansy zaistnieć pod względem jakościowym. Kolejny czynnik to zaangażowanie użytkowników, jak i osób zarządzających witryną w ruch na stronie, czyli komentarze, opinie – podpowiada ekspert.  – Główne zasady zazwyczaj są podobne. Oczywiście zdarzają się wyjątki i specyficzne przypadki. Ale zoptymalizować można każdą stronę www. Wystarczy odpowiednio do tego podejść.
Jakie są inne błędy popełniane w sieci? Nieprawidłowe stosowanie znaczników, niedostosowanie do intencji użytkownika, który wyszukuje w wyszukiwarce słów kluczowych. Złe formatowanie, błędy związane z linkowaniem zewnętrznym.
Jak podkreślają organizatorzy, do tej pory brakowało im podobnego wydarzenia w naszym mieście. Podczas kolejnych spotkań planują zaprosić do prowadzenia przedstawicieli innych firm. Wiedza, którą będą się dzielić słuchacze, ma być przede wszystkim techniczna, ale jej brak nie dyskwalifikuje z prawa do uczestnictwa. Najważniejsze jest zainteresowanie szeroko pojętym obszarem IT. – Przede wszystkim ma to być miejsce spotkań grupy ludzi, która zajmuje się tym samym – podkreśla Lidia Krystoforska.


Karolina Owsiannikow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.