Mija rok od początku rozbudowy szpitala bielańskiego

5 stycznia 2017 roku na budowie szpitalnego miasteczka na toruńskich Bielanach uroczyście wbito pierwszą łopatę. Od tego czasu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym sporo się wydarzyło.- Dwanaście miesięcy intensywnych prac na budowie szpitalna na toruńskich Bielanach to dobrze wykorzystany czas. Budujemy jeden z najnowocześniejszych kompleksów szpitalnych w kraju, przyjazny dla pacjentów ich rodzin.  Jednym z pierwszych efektów inwestycji jest wielopoziomowy parking, który rozwiązał większość problemów związanych z parkowaniem w rejonie szpitala – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W styczniu ubiegłego roku ekipa wykonawcy inwestycji, rozbierała niepotrzebne budynki i organizowała plac budowy. W sumie pracowało tam wtedy pół setki fachowców. W lutym budowa powoli zaczynała zbliżać się do poziomu gruntu. Zapadła także decyzja, by wielopoziomowy garaż „podwyższyć” o jedno piętro. Dzięki temu może tam teraz zaparkować o 100 aut więcej niż planowano na początku.

W kwietniu na terenie szpitalnego miasteczka wmurowano kamień węgielny, poświęcony w Rzymie przez papieża Franciszka. Przy kamieniu umieszczono także kapsułę czasu. Znalazły się w niej: akt erekcyjny, pamiątkowe papieskie różańce: od Jana Pawła II i Franciszka, prace laureatów dziecięcego konkursu plastycznego „Rozbudowa szpitala – wizja małego pacjenta”, aktualne wydania regionalnych gazet, pamięć USB z dokumentami inwestycji, monety oraz zdjęcie z poświęcenia kamienia węgielnego i wspólna fotografia wszystkich uczestników uroczystości.

Pod koniec kwietnia były już widoczne elementy parteru tzw. budynku H, który stanie się sercem całego kompleksu. Znajdzie się tam m. in. SOR i główny blok operacyjny. Przez lipiec urósł nowy budynek główny. W zachodniej części osiągnął poziom drugiego piętra. W październiku rozpoczął się kolejny, ważny etap inwestycji: zakup sprzętu. Ogłoszony wówczas przetarg dotyczył urządzeń do budynku H. Chodziło o różnego rodzaju stoły operacyjne, angiografy, tomografy, rezonans, aparat RTG, lampy operacyjne, automatyczne śluzy do transferu pacjenta, wysięgniki, kolumny: anestezjologiczne, chirurgiczne i na salę wybudzeń, zestawy laparoskopowe z torami wizyjnymi, wysięgniki oraz wyposażenie centralnej sterylizatorni.

Jednym z najważniejszych wydarzeń było grudniowe oddanie do użytku wielopoziomowego parkingu. Dzięki niemu wreszcie skończyły się kłopoty z parkowaniem przy szpitalu. Na czterech poziomach mieszczą się 423 samochody. Są także miejsca, gdzie bezpiecznie zaparkujemy rower. Zazwyczaj zajęte jest około 2/3 miejsc parkingowych. Nie ma więc problemów ze znalezieniem wolnego stanowiska. Koszt budowy tego obiektu to 14 mln zł.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.