Artysta niekonwencjonalny – Dni Grzegorza Ciechowskiego

Toruń ze szczególnym sentymentem wspomina lidera Republiki Grzegorza Ciechowskiego. W końcu to w naszym mieście, w toruńskiej Od Nowie, stawiał pierwsze artystyczne kroki. Przed nami kilka wydarzeń w ramach obchodów Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Już jutro wieczorem na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym mieszkańcy będą mogli współtworzyć mural. Artyści Galerii Rusz zachęcą ich do poszukiwania własnej drogi czym to poszukiwanie jest dla każdego z nas. Ciechowski jest symbolem artysty odrębnego, wyrazistego, niekonwencjonalnego. Bardzo często twórcy są doceniani post factum, bo droga, którą wybierają, niekoniecznie jest zrozumiała od razu. Świadczy o tym chociażby fakt, że w latach 80. na festiwalu w Jarocinie Republikę” obrzucono pomidorami – mówi Rafał Góralski z Galerii Rusz. Oprócz muralu, już od początku grudnia można w Toruniu spotkać dwa billboardy artystów wykonane specjalnie na obchody dni wokalisty. Kolejnych pięć znajduje się w Warszawie, w której Ciechowski spędził sporą część swojego życia. Tam jest też pochowany. Torunianie na pewno mają bardziej emocjonalny stosunek do wokalisty niż mieszkańcy Warszawy, w której narodziło się wielu innych artystów. Wspominanie i kult „Republiki” są w naszym mieście mocno zakorzenione akcentuje Rafał Góralski.

         

Kolejnymi wydarzeniami tradycyjnie będą koncerty. W Dworze Artusa aranżacje utworów Grzegorza Ciechowskiego zaprezentuje znany przechodnim, gwiżdżący kontrabasista Tomasz Krzemiński wraz z muzykami Karolem Ludewą i Tomaszem Stawieckim w jazzującym klimacie. Raz na milion lat – w hołdzie Ciechowskiemu to projekt unikatowy, który ma po raz kolejny wydobyć z muzyki „Republiki” poezję. Dodatkowo w Dworze Artusa odbędzie się kolejna edycja giełdy winylowej. Będzie przede wszystkim poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu, dlatego też można liczyć, że na stoiskach pojawi się sporo płyt „Obywatela G.C. i Republiki.

 

Warto także wybrać się do sali CKK Jordanki. Polski aranżer Krzysztof Herdzin podjął się napisania specjalnie dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej opracowań utworów Republiki. Do współpracy i wykonania nieśmiertelnych utworów Renatę Przemyk, Katarzynę Groniec, Jacka Bończyka i Adama Nowaka. „Grzegorz Ciechowski symfonicznie w czwartek o 20.00. Natomiast w sobotę w Od Nowie tradycyjnie wystąpią artyści, którzy zagrają i zaśpiewają własne wersje utworów Ciechowskiego i „Republiki”.