Odmieniony, inspirowany europejskimi stolicami, magiczny. Jarmark Bożonarodzeniowy
Fot. Małgorzata Litwin

Odmieniony, inspirowany europejskimi stolicami, magiczny. Jarmark Bożonarodzeniowy

Odmieniony, inspirowany europejskimi stolicami, magiczny – taki jest tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu. Na uczestników czeka wiele atrakcji, które z pewnością wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Potrwa od 1 do 23 grudnia.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy zachwyci mieszkańców Torunia i turystów rozmachem na miarę swoich odpowiedników w europejskich stolicach. Przewodnim motywem tego wydarzenia jest bajkowy klimat, który został stworzony dzięki dwóm bramom, iluminacjom świetlnym oraz wyjątkowym stoiskom. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z Pragi, Wiednia czy Berlina, żeby wyobrazić sobie, jaka sceneria czeka na odwiedzających Rynek Staromiejski w czasie trwania jarmarku. – Nie robimy tego z myślą o pieniądzach. Chcemy zachęcić przedsiębiorców do wspólnej aktywności – mówił Andrzej Wójcik, pełnomocnik firmy Snake, na konferencji dotyczącej sezonu turystycznego w Toruniu. Przez trzy najbliższe lata to właśnie Snake będzie odpowiadał za organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego w naszym mieście. Firma funkcjonuje na toruńskim rynku od wielu lat, jednym z jej przedsięwzięć jest restauracja „Chleb i Wino”.

 

Atrakcje

Podstawą jarmarku są pawilony handlowe z przeróżnymi produktami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. W ofercie wystawców znajdują się regionalne produkty spożywcze oraz ręcznie wykonane dekoracje i pamiątki. Nie brakuje również miejsc, w których można się posilić i rozgrzać pysznymi potrawami oraz napojami. Są one sprzedawane w stylizowanych, drewnianych wozach. W sumie na terenie Rynku Staromiejskiego jest około 50 stoisk, ale nie wszystkie z nich będą tam przez cały czas. Część wystawców będzie się cyklicznie zmieniać.

 

Oprócz pawilonów organizatorzy zaplanowali mnóstwo różnorodnych atrakcji. Rozpoczną się one w piątek 1 grudnia o 18.00 wraz z rozświetleniem choinki tuż przy pomniku Mikołaja Kopernika. Tuż po tym wydarzeniu odbędzie się koncert Rafała „Zwierzaka” Zielińskiego. Kolejne dni to kolejne atrakcje: odwiedziny św. Mikołaja z Laponii, pokaz strzyżenia brody, pokazy taneczne, występy muzyczne m.in. Joanny Czajkowskiej-Zoń, toruńskiego chóru Sunday Worship, zespołu Manchaster oraz DJ Rocco. Ukłonem w stronę wegetarian i wegan będzie pokaz kulinarny Filipa Malinowskiego pod tytułem „Czy możemy przygotować Wigilię, nie krzywdząc ryb?”. Wyjątkowym wydarzeniem będzie muzyczny spektakl Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego „Gra warta piernika, czyli Maurycy i Kolędnicy”. – To pogodna, bożonarodzeniowa historia właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia staje się zysk – powiedziała Daria Gachewicz, menedżerka restauracji „Chleb i Wino”, na konferencji.

 

Z myślą o najmłodszych

Organizatorzy pamiętają o dzieciach. Podczas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego najmłodsi goście mogą wziąć udział w warsztatach wypieku tradycyjnego toruńskiego piernika. To nieodłączny element toruńskiego jarmarku, który towarzyszy temu wydarzeniu od lat. Kolejną propozycją dla dzieci jest mały park rozrywki. W takich miejscach jak minipark rozrywki może okazać się, że sami przypomnimy sobie dzieciństwo. Zapraszamy do szalonej zabawy na autodromie i karuzeli! – mówiła Gachewicz.

Lena Paracka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.