TOFIFEST: Niepokorny festiwal obchodzi piętnastolecie!
Fot. Jacek Koślicki

TOFIFEST: Niepokorny festiwal obchodzi piętnastolecie!

Nowe pasma programowe, motyw antybohatera, czy premiera filmu „Smugi”– jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Polsce odsłania swoje kolejne karty. Organizatorzy Tofifest zapowiadają wyjątkową ucztę dla najbardziej wymagających koneserów kina.


21 października już po raz 15. rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Tradycyjnie nie zabraknie projekcji niesztampowych filmów, szeregu spotkań z artystami, wystaw, czy wieczorów poetyckich.  Warto też zwrócić uwagę na nowości, które zaprezentują nam muzyczne oblicze kinematografii. -W tym roku powołujemy nowe pasmo programowe, pod nazwą „Energia Muzyki Filmowej”,  chcemy poprzez to pokazać jak ważną rolę odgrywa w kinie muzyka filmowa– przekonuje Katarzyna Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu. –W związku z tym polecam zapoznać się z koncertem otwarcia i zakończenia. Pierwszy z nich będzie dowolną interpretacją utworów artystów, którzy wystąpią. Na scenie pojawi się, między innymi Kasia Nosowska, O.S.T.R., czy Krzysztof Iwaneczko. Z kolei motywem przewodnim finałowego koncertu będą kobiety i  zaprezentujemy muzykę autorek, i kompozytorek filmowych. Niestety są one ciągle niedoceniane za swoją pracę, a wielokrotnie stworzyły naprawdę świetną muzykę. Warto też zwrócić uwagę, że podczas tegorocznej edycji festiwalu po 11 latach powróci kino japońskie i oprócz tego pojawi się, także kino fińskie – dodaje. Podczas najbliższej edycji Tofifest organizatorzy postanowili również przybliżyć nam niepokorną postać antybohatera. Zjawisko to choć często jest marginalizowane, to odgrywa istotne znaczenie, przy produkcji współczesnych realizacji kinowych. – Antybohater to postać, która jest czymś pomiędzy złem, a dobrem – zauważa Kafka Jaworska. -To też postać, która najbardziej intryguje i przyciąga naszą uwagę. Zazwyczaj z takimi kreacjami najłatwiej się utożsamiamy. W Polsce przykładem antybohatera jest Adaś Miauczyński, dlatego też nagrodę za niepokorność otrzyma reżyser Marek Koterski. To człowiek naprawdę wielu talentów, a teksty z jego filmów już trwale zakorzeniły się w naszej codzienności.

Premiera pod egidą lokalnych akcentów
Podczas najbliższej edycji festiwalu odbędzie się premiera filmu Marcina Gładycha „Smugi”. Film ten opowiada o znanej toruńskiej rodzinie Smużnych. W rolach głównych pojawią się prof. Wiesław Smużny, który jest wykładowcą w Zakładzie Plastyki Intermedialnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz jego żona Maria, aktorka teatrów lalek. -Marcin jako reżyser mówi nam o wydarzeniach lokalnych i zwraca uwagę na wątki, które są osadzone w naszych realiach – podsumowuje Kafka Jaworska. -Podobnie jest w tym przypadku, gdyż na filmie można rozpoznać mnóstwo znajomych akcentów. Wspaniałe jest to, że Marcin Gładych potrafi nam otworzyć oczy na osoby i tematy, których na co dzień nie dostrzegamy – dodaje. -Marcin jest reżyserem, który daje niezwykle dużo wolności zarówno na planie, jak i podczas montażu – zauważa Jacek Banach, montażysta. – Dzięki temu mogliśmy pozwolić sobie na puszczenie wodzy wyobraźni. Oczywiście Marcin koordynował wszystko na bieżąco. Ekranizacja ta ma zdecydowanie wyjątkowy klimat i myślę, że jest to jedna z najlepszych produkcji w wykonaniu Marcina. „Smugi” to film stworzony nieco inaczej niż konwencjonalny dokument, dlatego tym bardziej zachęcam do obejrzenia premiery –dodaje. Festiwal Filmowy Tofifest potrwa do 29 października.  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Biuro Kultury.


Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.