Bella Skyway Festival: światła na Toruń!
fot. Dominika Lipińska

Bella Skyway Festival: światła na Toruń!

Od 22-27 sierpnia już po raz 9. możemy oglądać toruńską starówkę w blasku widowiskowych iluminacji. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Bella Skyway Festival, której tegorocznym motywem jest “Płynny Wszechświat”. Dla odwiedzających centrum miasta przygotowano aż 20 innowacyjnych instalacji świetlnych.

Bella Skyway Festival to już toruńska tradycja i największe plenerowe wydarzenie kulturalne na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku opiera się ono na pięciu osiach tematycznych: doświadczenie a technologia, przyjemność a niebezpieczeństwo, symbol a fizyka, artykuł istotny globalnie a naturalny element kosmosu oraz tradycja a innowacja. – Miło mi po raz kolejny oznajmić, że Toruń został oddany w ręce artystów operujących światłem, którzy wiedzą, jak efektywnie wykorzystać piękno terenu staromiejskiego – opowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia. – 9. edycja Bella Skyway Festival potwierdza, że wydarzenie to ma już ogromną renomę. 20 instalacji świetlnych, które zdobią toruńską starówkę to naprawdę interesujące i ważne dla naszego miasta przedsięwzięcie. Serdecznie zachęcamy do wybrania się na spacer do centrum, zarówno torunian, jak i gości, którzy spędzają tutaj wakacje. Iluminacje świetlne zostały zaprojektowane tak, by każda z nich była inna i w wyjątkowy sposób eksponowała zabytki naszego miasta. Atrakcje przewidziano również nad Wisłą, przy Bulwarze Filadelfijskim, dlatego też warto zarezerwować sobie więcej czasu, żeby móc obejrzeć wszystkie świetlne ekspozycje.

W harmonii z naturą

Ideą tegorocznej edycji Bella Skyway Festival jest ukazanie nietypowej gry wody i światła. Połączenie to ma przypominać o kluczowych odkryciach naukowych i symbolizować ekologiczną harmonię. – Nie da się ukryć, że w tym roku możemy zobaczyć naprawdę dużo instalacji – zapewnia Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu. – Staraliśmy się, by były one przygotowane specjalnie dla nas, dlatego też 15 z nich ma premierę właśnie w Toruniu. Cieszymy się z tego, że udało nam się ułożyć program z tak wieloma debiutanckimi iluminacjami. Instalacje tworzyli artyści z całego świata, a jedną z największych jest ta przy ulicy Szerokiej, zaprojektowana przez włoską grupę Mariano Light. Godny polecenia jest także pokaz Water Concept Factory, wykorzystujący najnowszą technologię i obudowane ledami drony. Można go zobaczyć na Błoniach Nadwiślańskich, zdecydowanie warto, gdyż jego efekt finalny jest naprawdę spektakularny. Po raz pierwszy w Polsce pokażemy także mapping 3D. Jest to projekcja przygotowana przez grupę Ocubo z Portugalii, dostępna na elewacji Urzędu Marszałkowskiego. Do jej obejrzenia niezbędne są specjalne okulary, a prezentowane filmy i animacje ukazują podróż po Toruniu. Warto także zwrócić uwagę na lokalnych artystów, z których między innymi Kacper Nowak zaprojektował instalację we wnętrzu kościoła św. Ducha. Towarzyszy jej muzyka grana na żywo, a wizualizację można zobaczyć na organach i na sklepieniu.

Instalacje dostępne są codziennie, do niedzieli 29 sierpnia, od 20.30 do północy.

Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.