„Czarny sport” wyjechał poza Motoarenę
Paweł Przedpełski i Robert Kościecha podczas spotkania z uczniami szkoły w Turznie Fot. Joanna Wojno-Wolska

„Czarny sport” wyjechał poza Motoarenę

Nie trzeba przychodzić na stadion przy Pera Jonssona, żeby poznać tę dyscyplinę. Zawodnicy toruńskiego klubu odwiedzają szkoły, starając się zarazić dzieci i młodzież pasją do „czarnego sportu”. wszystko w ramach projektu „Speedway Klasa Premium”.


„Speedway Klasa Premium” to projekt, który ma na celu przekazanie wiedzy dotyczącej żużla najmłodszym mieszkańcom Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Od początku lutego, podczas specjalnych spotkań, dzieci mogą dowiedzieć się, na czym polega jazda na żużlu i posłuchać rad lokalnych gwiazd speedwaya. – Wspólnie z innymi osobami z klubu stwierdziliśmy, że musimy wyjść do najmłodszych kibiców, żeby w ten sposób zainteresować ich sportem żużlowym – przyznaje Robert Kościecha, trener Get Well Toruń. – Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie spadło zainteresowanie żużlem, jeśli chodzi o młodych ludzi. Obecnie większość wolnego czasu zajmuje im komputer i Internet. Dlatego też stwierdziliśmy, że tym razem to my wyjdziemy do kibiców
i postaramy się zainteresować ich „czarnym sportem”. Uznaliśmy, że zorganizowane spotkania w szkołach, gdzie będą dzieci z różnych grup wiekowych, sprawdzą się do tego celu najlepiej. Na każde takie spotkanie zabieramy: motocykl, kevlar, kask, ochraniacze, gogle, strój żużlowy, krótkie filmy – wszystko dokładnie pokazujemy i wyjaśniamy. Chętnie odpowiadamy na wszelkie zadawane pytania. Wszystko po to, żeby skutecznie zainteresować najmłodsze pokolenie i zarazić pasją do speedwaya. Obecnie warsztaty odbywają się w szkołach położonych poza Toruniem. Warto jednak na bieżąco śledzić harmonogram spotkań, żeby nie przegapić, kiedy rozpoczną się one w toruńskich szkołach. – W tej chwili spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu w szkołach położonych poza Toruniem – zaznacza Robert Kościecha. – Objedziemy ich łącznie ok. 18-20. Kiedy odwiedzimy już wszystkie zaplanowane placówki, na pewno będziemy organizować spotkania, także w toruńskich ośrodkach edukacji.

Nie tylko speedway
W ostatnim czasie dużą popularnością, zarówno w Toruniu, jak i w całej Polsce cieszą się małe motocykle typu pit bike. W szczególności bardzo chętnie trenują na nich żużlowcy i miłośnicy crossów. Podczas wspomnianych wizyt w szkołach dzieci będą mogły dowiedzieć się, na czym polega jazda na tego typu sprzęcie. – Bardzo nam miło, że Klub Sportowy Toruń zauważył potencjał, który drzemie w pit bikach – opowiada Łukasz Pawlikowski, trener pit bike. – Sport motocyklowy jest dla wybrańców. Fajnie, że w tym wszystkim znalazły się także pit biki, które są dla każdego. To doskonały sposób na start w świecie motocyklowym. W miejscach bezpiecznych, na torach do tego przeznaczonych każdy może spróbować swoich sił na tych małych motocyklach. Cieszymy się, że tak wiele osób pozna specyfikę jazdy na pit bikach, tym bardziej że w tym roku ruszają ogólnopolskie zawody w dwóch dyscyplinach: supermoto rozgrywane na torach w Toruniu i Bydgoszczy oraz crossowe na torze w Głażewie.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.