Zabierz książkę na wakacje| Nie musisz kupować!
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Zabierz książkę na wakacje| Nie musisz kupować!

Oczywiście, zawsze można kupić, ale można też zasilić domową biblioteczkę, wymieniając na inną. Na Wrzosach przy Kwiatowej 4 od 6 lat działa Wymienialnia Książek „Amma”. I ma się świetnie. Wpadają do niej mieszkańcy z całego Torunia, wielokrotnie odnajdując egzemplarze od dawna poszukiwane. Bo nie brakuje w niej perełek literatury.

Wprawdzie rządzi zasada „coś za coś”, czyli książka za książkę, ale obecnie ze względu na pokaźny, idący już w tysiące zbiór, nie jest już tak restrykcyjnie przestrzegana.  Dlatego można przyjść i zabrać książkę, po jakimś czasie oddać lub też nie, wymienić własny egzemplarz na inny. Ważne, żeby książki żyły, a żyją wówczas, kiedy są czytane.

Zapolować na perełki

Na czytelniczy pomysł wpadła córka Anna, żeby ożywić jeden z nieistniejących już lokali. Jej mama – Mieczysława Chojnacka od 30 lat prowadzi na Wrzosach sklep papierniczy, a w nim, od 6 lat, Wymienialnię. Jak powiększa się księgozbiór? – Duże ilości książek trafiają do nas po śmierci ich właściciela – rodzina nie wie, co zrobić z nieraz bardzo bogatą biblioteczką i przynosi ją do nas. Ale ostatnio na przykład jedna z torunianek napisała na Facebooku, że wyjeżdża i ma sporą kolekcję poradników, które chciałaby oddać w dobre ręce – oczywiście chętnie przyjmiemy. Książki przybywają do Wymienialni również po domowych porządkach. Bardzo często to egzemplarze już niewydawane, nie do dostania w księgarniach, a nawet w bibliotekach – opowiada Mieczysława Chojnacka i zdradza, że uradowani z odnalezienia jakiegoś egzemplarza klienci czasami odwdzięczają się kwiatami.

Klasyka literatury i autorzy współcześni

W Wymienialni znajdziemy mnóstwo książek, wśród nich m.in. dzieła Mickiewicza, Norwida, Żeromskiego, poezję Poświatowskiej, Bursy czy Hłaski. Ale są również współcześni autorzy – ostatnio trafiły tam książki Wiśniewskiego czy o Osieckiej. Jak ciepłe bułeczki rozchodzą się wszelakie sagi rodów. Są łakome kąski dla dzieci – na Kwiatowej można było dostać wydanie Kubusia Puchatka z lat 40. i 50. Ktoś kiedyś przyniósł wydanie pieśni patriotycznych z 46 roku z dedykacją dla siostry napisaną w 46 roku przez polityka Ryszarda Kaczorowskiego. Ogromną popularnością po filmie o Michalinie Wisłockiej cieszyły się pierwsze wydania „Sztuki kochania”. Znajdziemy tam również stare czasopisma, chociażby „Przekrój”. Pani Mieczysława wspomina, że niedawno czytając jeden z egzemplarzy, znalazła informację o pojawieniu się w latach 50. dwukolorowej pasty do zębów. Cofanie się w czasie może być źródłem wielu ciekawostek. – Wiele razy wpadają do nas studenci poszukujący materiałów potrzebnych do prac magisterskich czy doktorskich. Ostatnio dwie dziewczyny znalazły egzemplarze, których nigdzie nie mogły dostać. Nie widziałam jeszcze, żeby ktoś tak się cieszył! – mówi właścicielka Wymienialni, w której można znaleźć prawdziwe literackie perełki.   

Książki w Wymienialni nie są skatalogowane, więc przychodzą prawdziwi miłośnicy, których cieszy szperanie w stosach literatury. Obecnie Wymienialnia prowadzi akcję „Zabierz książkę na wakacje”. Odpoczynek to idealny czas na relaks ze słowem pisanym. Warto skorzystać i w czasie urlopu zamienić telewizję czy komputer na – być może długo odkładaną – książkę.    

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.