Już dziś otwarcie muzeum żużlowego! To będzie interaktywny wykład ze speedwaya
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Już dziś otwarcie muzeum żużlowego! To będzie interaktywny wykład ze speedwaya

Jeszcze niespełna 10 lat temu adres Broniewskiego 98 stanowił miejsce spotkań wszystkich kibiców czarnego sportu. Choć obecnie nie ma już tu stadionu żużlowego, to za sprawą wyjątkowego muzeum „Speedway Nostalgia”, mamy ponownie okazję, żeby poczuć tam sportowe emocje.

Nietuzinkowa kolekcja
Od dziś wszystkich odwiedzających Centrum Handlowe Toruń Plaza czeka niezwykła podróż do przeszłości. Wszystko za sprawą muzeum „Speedway Nostalgia”, które prezentuje niezwykłą w skali światowej ekspozycję motocykli żużlowych. – Nieprzeciętnych eksponatów, które znajdują się w muzeum, można by wymieniać wiele – opowiada Maciej Grelak, pomysłodawca muzeum żużla. – W ramach wystawy przygotowaliśmy wiele motocykli zarówno tych współczesnych, jak i pochodzących z lat 30. ubiegłego wieku. Myślę, że będzie to dla każdego niezwykła podróż do przeszłości. Zarówno młodsi, jak i starsi sympatycy czarnego sportu, z pewnością znajdą coś dla siebie. Pomysł na stworzenie muzeum wziął się z moich zainteresowań, które dotyczą zarówno historii, jak i motoryzacji. Żużel od urodzenia mam we krwi i pamiętam, jak jeszcze będąc małym dzieckiem, chodziłem na mecze. Jeżdżę też amatorsko na żużlu, więc pasja do czarnego sportu jest nieustannie obecna w moim życiu. Motocykle, które można zobaczyć w muzeum, kolekcjonuję już od około 12 lat. Marzy mi się, by w moich zasobach pojawił się model firmy Douglas.
Twarzą muzeum jest ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Wśród zasobów ekspozycji nie brakuje również pamiątek związanych z legendą polskiego żużla Tomaszem Gollobem.

Niezapomniane wrażenia
Ekspozycja, którą można zobaczyć w muzeum, jest jedną z trzech największych, europejskich kolekcji związanych z czarnym sportem. Wśród jej obszernych zasobów nie brakuje modeli z lat 60. czy 70. Muzeum żużla to jednak nie tylko imponująca kolekcja motocykli, ale także wyjątkowa oprawa tekstowa i wizualna. – Szczególną atrakcją dla wszystkich sympatyków żużla będą specjalne gogle, dzięki którym zobaczymy obraz z perspektywy zawodnika, w postaci 3D – zdradza Maciej Grelak. – Każdy chętny będzie mógł w nich usiąść na motocyklu Darcego Warda i poczuć się jak prawdziwy żużlowiec. Do tego polecam zapoznać się z archiwalnymi nagraniami radiowymi i telewizyjnymi z lat 60., 70., 80. czy 90. Warto przyjrzeć się, także jedynemu polskiemu motocyklowi żużlowemu, marki FIS. 

Pośród wielu instalacji i ekspozycji znajdujących się w Toruń Plaza udostępniona zostanie ściana mistrzów, niecodzienna ekspozycja multimedialna czy bus żużlowca o rzeczywistych rozmiarach. Muzeum zaprojektowano tak, by było ono w pełni integralne z odwiedzającymi. W związku z tym każdy z chętnych będzie mógł dotknąć eksponatów i na własnej skórze poczuć ich wyjątkowość.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.