Nauka i praca w komfortowym otoczeniu
fot. Dominika Lipińska

Nauka i praca w komfortowym otoczeniu

Dobrze zaprojektowane miejsca do nauki i pracy to połowa sukcesu naszej efektywności. Unikajmy nadmiaru. Stawiajmy na ergonomię.

Miejsce do pracy czy nauki musi być przemyślane tak, żeby nas nie dekoncentrowało. Warto zadbać o komfort, bo w takiej przestrzeni spędzamy większą część dnia.   

Zadbać o dobre oświetlenie

Planując miejsce do nauki dla dziecka, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bliskość okna. Beata Mrówczyńska-Łozowska, projektantka wnętrz: – Jeśli dziecko jest praworęczne, światło musi docierać z lewej strony. Nie polecam stawiania biurka zaraz przy oknie – intensywne dzienne światło męczy oczy. Idealne położenie to ustawienie go prostopadle do okna z widokiem na drzwi – nasza pociecha, widząc, kto wchodzi do pokoju, będzie czuła się bezpieczniej.

Toruńska projektantka radzi także oddzielić w pokoju miejsce na naukę, relaks i zabawę. Można uzyskać taki efekt kolorystycznie lub za pomocą ażurowych ścianek. Nie zapominajmy o wietrzeniu pomieszczenia i zadbaniu o spokój w miejscu nauki ucznia.

Biurko i krzesło najlepiej regulowane

W pokoju do nauki niewątpliwie najważniejszymi meblami są biurko i krzesło. Jakie będą najbardziej ergonomiczne? – Regulowane zarówno biurko, jak i krzesło na pewno okażą się trafionym wyborem. Ważne, żeby te elementy wyposażenia rosły razem z dzieckiem. Uchylny blat zmniejsza kąt nachylenia podczas pracy przy biurku, co odciąża kręgosłup. Dodatkowo można również pracować na stojąco, na przykład wykonując prace plastyczne lub ucząc się. W przypadku krzesła prawidłowa postawa siedząca to proste plecy podparte w odcinku lędźwiowym, nogi swobodnie spoczywające na podłodze i ręce oparte na blacie biurka pod kątem prostym. Warto zrezygnować z podłokietników na krześle, bo uniemożliwiają dosunięcie do biurka. Siedzenie na jednej nodze lub na ugiętych nogach wynika ze źle dobranego krzesła, które jest za wysokie i dziecko nie może oprzeć nóg na podłodze. Bez podparcia nogi drętwieją, a podginanie jednej z nich to próba poradzenia sobie z tą niewygodą – tłumaczy Monika Stus-Żurowska, partner Flexa w Polsce. Pani Monika poleca również bliskość półek i regałów – będzie poręczniej i unikniemy ciągłego wstawania i sięgania po materiały.

A co z dobrze zaprojektowanym biurem? Zarówno w przypadku pokoju dla dzieci czy młodzieży, jak i osób dojrzałych, obowiązują podobne zasady. Wygodny fotel czy krzesło, a także dogodne oświetlenie i wentylacja biura to podstawa. – Miejsce pracy i nauki to nie tylko ściśle techniczne wytyczne. Priorytetem jest to, żebyśmy czuli się w naszej przestrzeni dobrze. W przypadku dzieci można powiesić na ścianie wizerunek ulubionego robota, bohatera z bajki czy filmu, a dorośli mogą ozdobić przestrzeń biurową obrazkami czy zdjęciami z ulubionymi motywami: zielenią, niebem, morzem, co będzie działało relaksująco. Polecam także świeże kwiaty – doradza Beata Mrówczyńska-Łozowska.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.