Tak obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Tak obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca to dzień, który większość z nas kojarzy jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. To okazja, żeby okazać płci pięknej szacunek, sympatię i wdzięczność, ale ta data upamiętnia również kobiety walczące o równouprawnienie. To ponad stuletnie święto w różnych krajach na świecie jest obchodzone na różne sposoby.

W 1909 roku amerykańskie kobiety walczące o równouprawnienie, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. W tej katastrofie zginęło 126 protestujących. Rok później ustanowiono datę 8 marca za dzień upamiętniający to zdarzenie. Dziś jednak mało kto pamięta prawdziwe podłoże tego święta. Większość z nas wręcza podarunki i składa życzenia bliskim kobietom, okazując im w ten sposób wdzięczność i sympatię, o której na co dzień nie zawsze się pamięta. Ta okazja powinna również skłonić do refleksji nad tym, jak kobiety są traktowane na co dzień.
Choć jest to święto międzynarodowe, nie wszędzie obchodzi się je tak samo i w tym samym czasie. Na przykład w Tunezji święto kobiet przypada 13 sierpnia, a w Armenii 7 kwietnia obchodzi się równocześnie Dzień Kobiet, Piękna i Macierzyństwa. Z kolei w Rumunii zachowano datę 8 marca, ale połączono ją z Dniem Matki.

Ukraina
Maria Buryanovska przyjechała z Ukrainy do Torunia na studia. Mieszka w Polsce zaledwie kilka miesięcy i jeszcze nie miała okazji zobaczyć, w jaki sposób tutaj świętuje się 8 marca, ale nieco o nim słyszała. Według jej opowieści na Ukrainie przykłada się do tego dnia większą wagę. – Dla nas, ludzi z Ukrainy, to święto oznacza początek życia i piękno, jakie niesie ze sobą wiosna. Jest to taki symbol kobiecości, ponieważ ona również daje życie, czyli nowy początek. To bardzo piękna symbolika – mówi Maria.
Poza zwykłymi prezentami, jakimi są słodycze i drobne upominki, popularnymi podarunkami są kwiaty, a dokładnie tulipany. One również są powiązane z nadejściem wiosny. – Lubię ten dzień, bo jest on wolny od pracy i szkoły - śmieje się Maria. – A tak na poważnie to myślę, że ludzie lubią ten dzień nie tylko ze względu na wolne. To dobra okazja, żeby powiedzieć mamie, babci, siostrze, kochanej dziewczynie szczere i ciepłe słowa, na które ona zasługuje, a które rzadko słyszy na co dzień.

Belgia
Jednak nie we wszystkich krajach świata, a nawet Europy Dzień Kobiet jest znany i świętowany. Takim miejscem jest Belgia. Nie oznacza to jednak, że kobiety są tam źle traktowane, a wręcz odwrotnie. O stosunku do kobiet w tym kraju opowiedział Freddy van Eeckhoutte – kiedyś ratownik medyczny w belgijskim mieście Roeselare, dziś nauczyciel języków obcych w Ciechocinku. – Jestem z pokolenia, które jedną nogą jest w dawnych tradycjach, a drugą w nowoczesnym porządku. Między tymi pokoleniami widać ogromne różnice w traktowaniu kobiet. Kiedyś kobieta była traktowana jak dama, a dzisiaj jest na równi z mężczyzną, co niekoniecznie jest dla niej korzystne – opowiada Freddy.
Nowe pokolenia porzucają dawne zwyczaje jak otwieranie kobietom drzwi czy puszczanie jej przodem. Jednak niektóre elementy dawnej mentalności przetrwały do dzisiaj. – Kiedy mężczyzna i kobieta wychodzą razem na miasto, to zawsze on nosi pieniądze. Nie zawsze jest to jego własny portfel, równie często płaci pieniędzmi kobiety. Ale to zachowanie wynika z troski o bezpieczeństwo kobiety, na którą jest łatwiej napaść – wyjaśnia.
Innym zwyczajem, który przetrwał i sprawia, że Dzień Kobiet jest zbędny, to wręczanie drobnych prezentów swojej kobiecie każdego miesiąca. – Myślę, że takie bardziej spontaniczne okazywanie wdzięczności i miłości jest bardziej doceniane przez płeć piękną niż bardzo często wymuszone prezenty i życzenia w specjalnie przeznaczony ku temu dzień – podsumowuje Freddy.

Bez względu na miejsce pochodzenia i zamieszkania oraz stosunek do Międzynarodowego Dnia Kobiet większość ludzi łączy wspólny mianownik: chęć okazywania wdzięczności i sympatii kobietom. Słusznie, bo jest za co!

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.