Uwaga przyszli kierowcy: Od stycznia jazda na kontrolowanym [MOTORYZACJA]
fot. Mateusz Patalon

Uwaga przyszli kierowcy: Od stycznia jazda na kontrolowanym [MOTORYZACJA]

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje i zdobyć prawo jazdy, lepiej się spiesz. Od stycznia zanim zaczniesz pracować za kółkiem, przejdziesz okres próbny.


To nie żarty. Przez pierwsze osiem miesięcy po uzyskaniu uprawnień świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta oraz podjąć pracy zawodowej związanej z kierowaniem pojazdem, oczywiście w ramach kategorii B. Pierwsze osiem miesięcy będzie okresem bardzo restrykcyjnym na nowego kierowcy. Mimo, że prawo jazdy będzie zdane, czeka nas jeszcze wiele formalności i obostrzeń. -Osobiście wierzę w to, że wszystkie zmiany, które dokonywane są w przepisach ruchu drogowego czy też przepisach egzaminacyjnych wprowadzane są przede wszystkim dla poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, mówi Ryszard Nagórski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. Nam też pozostaje wierzyć, że tak będzie. Ale po kolei co się zmieni?

 

Zielony pojedzie wolniej
Po pierwsze w tym okresie nasz samochód będzie oznaczony zielonym listkiem, czyli symbolem młodego kierowcy. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu będą dla śnieżaka wyrozumiali, o ile ten, nie spowolni ruchu, bo podczas adaptacji nie będzie można nadużywać gazu. W terenie zabudowanym nie przekroczymy 50 km/h, a poza nim 80 km/h. Na ekspresówkach i autostartach młodzi kierowcy pojadą maksymalnie „stówką”. To już prawie wszystko. O ile nie dostaniemy w okresie przejściowym dwóch mandatów (liczy się także wyrok sądu). A jeżeli dostaniemy, okres adaptacyjny może zostać wydłużony do dwóch lat. Chyba, że dostaniemy trzy mandaty, wtedy z uprawnieniami możemy się pożegnać. Ale nie tylko, kiedy będziemy popełniać wykroczenia, również jeśli przegapimy termin szkoleń. Wystarczy, że nie odbędziemy obligatoryjnych kursów- teoretycznego, prowadzonego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i praktycznego, który można będzie odbyć w ośrodkach doskonalenia technikę jazdy. Doszkolenie powinniśmy zrealizować między czwartym, a ósmym miesiącem po odebraniu uprawnień. Pierwsze będzie trwało dwie godziny (lekcyjne), jego koszt to około 100 zł, drugie to godzinne szkolenie, za które kierowca zapłaci 200 zł.

Prawdopodobny scenariusz to kolejki do egzaminów jeszcze przed końcem roku. Czy możemy się tego obawiać? Póki co widać lekki wzrost zainteresowanych, ale tłumów nie ma. - W trzecim kwartale ubiegłego roku przeprowadzono 8301 egzaminów teoretycznych i 8050
praktycznych tylko na kat. B. Odpowiednio w trzecim kwartale tego roku było to 8350 teoretycznych i 8249 praktycznych egzaminów. Widać lekki wzrost- potwierdza Ryszard Nagórski, zastępca dyrektora WORD w Toruniu.

Gotowi do zmian?
Oczywiście, żeby wszystko działało zgodnie z nowymi wytycznymi potrzebne jest przygotowanie podmiotów odpowiedzialnych za szkolenia. -Czy jesteśmy przygotowani? Jesteśmy przygotowani od trzech lat, bo przepisy miały zmienić się już wtedy. Dziennie możemy przeszkolić nawet sto osób, bo mamy i odpowiednią ilość kadry i potrzebną infrastrukturę. Znając życie i polskie realia, kierowcy będą zwlekać z obyciem szkoleń na ostatnią chwilę, a później będziemy mieć boom. Musimy być na to gotowi- zaznacza Bogusław Bach, właściciel Toruńskiej Akademii Jazdy.
Taki scenariusz jest możliwy. Wtedy szczyt zainteresowanych odbyciem szkolenia przypadłby na sierpień przyszłego roku. Kierowca, który obierze prawo jazdy uzyskane po 4 stycznia 2016, będzie zobowiązany odbyć oba szkolenia- praktyczne i teoretyczne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, między czwartym, a ósmy miesiącem od otrzymania dokumentu. Będzie to obowiązek, pod rygorem utraty uprawnień.
Szkolenie praktyczne, które będzie odbywało się w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy, będzie kosztowało dwieście złotych i potrwa godzinę. Oczywiście w sześćdziesiąt minut techniki jazdy drastycznie nie polepszymy, ale nie o to chodzi w założeniu tego kursu. – Szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to wpływanie na świadomość. Demonstrowanie w bezpiecznym warunkach tego, czym może skończyć się przecenianie swoich możliwości. Jeżeli kierowca zrozumie co dzieje się z autem w poślizgu przy 50 km/h, będzie sobie w stanie wyobrazić co może się wydarzyć, kiedy prędkość ta będzie jeszcze wyższa. Mamy dostępną płytę poślizgową, symulatory, mi.in. dachowania, to wpływa na wyobraźnie młodych ludzi. A nie oszukujmy się, to oni najczęściej są sprawcami śmiertelnych wypadków, brakuje im wyobraźni, łatwo ulegają namowom, chcą się popisać. Takie szkolenie ma pokazać młodemu człowiekowi, że samochód to nie zabawka. Że w swoich rękach ma broń. Niestety dziś kończąc kurs na prawo jazdy młody człowiek nie ma takiej świadomości i to jest patologia. Teraz się to zmieni, ale w pełni racjonalny system byłby wtedy, gdyby kurs teoretyczny i praktyczny był prowadzony przez jeden podmiot, inaczej może to nie być spójne- wyjaśnia Bogusław Bach. 

Kursy teoretyczne również nie są zagrożone, dodajmy że pozostało jeszcze trochę czasu do ich rozpoczęcia.- Pierwsze kursy dokształcające rozpoczną się nie wcześniej jak w maju 2016 roku. WORD jest przygotowany do prowadzenia przedmiotowych kursów- podkreśla Ryszard Nagórski. W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany do przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu kursu i szkolenia przed upływem ósmego miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, jak również do oznakowania swojego pojazdu z tyłu i przodu przez pierwsze osiem miesięcy okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego.

Żaneta Lipinska-Patalon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowy program kursu dokształcającego i szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 809). Kurs dokształcający obejmuje 3 grupy zagadnień:
1) czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
2) problematykę wypadków drogowych,
3) psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym, w tym czynniki mające wpływ na funkcje percepcyjne, podejmowane decyzje, czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.