Nowe wybiegi to nowa szansa dla psów z toruńskiego schroniska
Dzięki wybiegom wolontariusze mogliby się bawić z psami w komfortowych warunkach Fot. Joanna Wojno-Wolska

Nowe wybiegi to nowa szansa dla psów z toruńskiego schroniska

Już wkrótce czworonogi z toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt będą mogły korzystać z nowych wybiegów. Dodatkowa przestrzeń to z jednej strony gwarancja częstego kontaktu psów ze środowiskiem, a z drugiej wsparcie ich właściwego rozwoju.

Toruńskie schronisko planuje już wiosenne zmiany. Mowa o dwóch wybiegach, które zapewnią zarówno szczeniakom, jak i małym psom prawidłowy rozwój. -Na terenie schroniska planujemy wybudować dwa wybiegi, które są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju psów – opowiada Agnieszka Szarecka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. – Jeden z nich przeznaczony byłby dla naszych szczeniąt, a drugi dla małych psów. Obecnie na terenie schroniska mamy piękną szczeniakarnię, ale jest to pomieszczenie wewnątrz budynku. W związku z tym pragniemy, żeby te psiaki ze względu na ich socjalizację oraz zdrowie mogły być wypuszczane na wybieg – dodaje. Planowana wielkość wybiegów to 15mx15m. W pierwszej kolejności z wybiegów będą korzystać psy, które długo oczekują na adopcję oraz te których kontakt ze środowiskiem jest ograniczony. – Dzięki wybiegom wolontariusze mogliby się bawić z naszymi psiakami,
w komfortowych warunkach i same zwierzęta mogłyby się przy tym socjalizować – przekonuje Agnieszka Szarecka. – Małe psy do tej pory mieszkają w boksach wewnętrznych, wobec czego psiaki te mają niewielki kontakt ze środowiskiem. Opuszczają one boksy jedynie podczas spacerów
z wolontariuszami, dlatego im także pragniemy zapewnić komfortową przestrzeń. Wszystkie inne psiaki, nawet kiedy są w boksach wewnętrznych to mają już dobudowane wybiegi. Wspomniane przeze mnie dwie grupy psiaków są obecnie poszkodowane, dlatego to właśnie dla nich chcemy stworzyć nowe wybiegi – dodaje. Nowe wybiegi dla psów ze schroniska to bezcenna przestrzeń, na której będą mogły się one bawić, biegać i spędzać czas z wolontariuszami. Środki finansowe przeznaczone na ich budowę, kompletowane są już od jesieni minionego roku. - Budowę planujemy rozpocząć na wiosnę, a fundusze zbieramy już od jesieni. Do zbiórki wykorzystujemy zarówno platformę pomagam.pl, jak i uczestnictwo w różnych imprezach plenerowych, tj. Święto ul. Szerokiej, czy premiera filmu o zwierzakach – podsumowuje Agnieszka Szarecka.

Pomoc na wiele sposobów
Formą symbolicznej pomocy dla psów ze schroniska są codzienne spacery. Odbywają się one
w ramach wolontariatu, w godz. 13:00-15:00. Warunek jest jeden – wszystkie zainteresowane osoby, muszą przejść wcześniej specjalne szkolenie. - Spacer z psem ze schroniska jest ogromną przyjemnością zarówno dla niego jak i dla wyprowadzającego – opowiada Sylwia Ziółkowska, wolontariuszka. – Na pierwszy spacer wybrałam się z Bambim i choć wróciłam z poplamionymi od błota spodniami to myślę, że była to tylko najlepsza oznaka radości i dobrej zabawy. Niedługo po tym jeszcze większą radość sprawiła mi wiadomość o tym, że Bambi został adoptowany. Dla takich chwil naprawdę warto się wybrać do schroniska i poznać tych małych czworonożnych przyjaciół – dodaje. Więcej informacji o tym, jak można dodatkowo wesprzeć inicjatywę toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt znajduje się na stronie: pomagam.pl/wybiegi. Tymczasem już jutro, o godz. 11:00, w Zespole Szkół Technicznych, przy ul. Legionów 19/25 odbędzie się maraton Zumby – Charytatywnie dla Zwierzaków. To już siódma edycja akcji, gdzie biletem wstępu jest karma dla zwierząt. Zbiórka ta, to co roku nieocenione wsparcie dla toruńskiego schroniska.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.