Białe szaleństwo bez obaw, czyli jak bezpiecznie wypoczywać
Fot. Lena Pracka

Białe szaleństwo bez obaw, czyli jak bezpiecznie wypoczywać

Ostatnie odliczanie do zimowego wypoczynku na dobre rozpoczęte! My jednak nie zapominamy, że udane ferie to bezpieczne ferie, dlatego sprawdzamy, jakich zasad należy się trzymać, żeby zbliżające się zimowe szaleństwo uczynić wyjątkowym.

W Toruniu już od kilku tygodni trwają przygotowania do zimowego wypoczynku, dlatego też warto skorzystać ze sprawdzonych opcji, gdzie mamy pewność, że odpowiednie osoby dbają o nasze bezpieczeństwo. – Podczas zimowego wypoczynku należy korzystać przede wszystkim z wyznaczonych miejsc do zjazdów, ślizgawek i lodowisk, a nie lodowych tafli tworzących się na naturalnych zbiornikach, czyli jeziorach, bagienkach czy rzeczkach – przekonuje Wojciech Chrostowski z toruńskiej policji. – Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, gdyż gruby, ale tylko pozornie, lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem.
W Toruniu nie brakuje miejsc ze wzmożonym ruchem ulicznym. Sposobem na uniknięcie dodatkowego ryzyka jest więc wybieranie tych atrakcji, które nie znajdują się w bezpośrednim kontakcie z jadącymi samochodami. – Do zabaw na śniegu, zjazdów polecam wybierać miejsca bezpieczne, znajdujące się z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych – radzi Wioletta Dąbrowska z toruńskiej policji. – Podczas zimy znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu jezdni. Jeśli decydujemy się na organizację kuligu, to powinien on odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Nie należy także podpinać sanek do samochodu.
Bezpieczne ferie to ferie pod okiem osób, które są zaangażowane w organizację zimowego wypoczynku. Białe wakacje przygotowuje m.in. Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, gdzie bezpłatnie można wziąć udział w różnorodnych zajęciach. – W tym roku czeka na dzieci naprawdę wiele atrakcji – przekonuje Anna Piech z Domu Harcerza w Toruniu. – Dzieci w wieku od 4 do16 lat pod okiem nauczycieli będą mogły skorzystać z bogatej oferty zajęć, wystarczy się jedynie odpowiednio wcześniej zapisać. Przygotowaliśmy m.in. zajęcia taneczne, plastyczne, wokalno-instrumentalne. Ciekawą alternatywą będą także warsztaty z robotyki, wszystko oczywiście zostanie przygotowane tak, żeby dzieci mogły się bawić przyjemnie i bezpiecznie.
Inauguracja ferii zimowych w Toruniu już 30 stycznia, w godzinach 15.00-17.00, na lodowisku sezonowym przy CKK Jordanki. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Porady dla kierowców
Ze względu na to, że często szukamy zimowych atrakcji poza miastem, warto zwrócić uwagę, jak przygotować swój samochód do urlopowej podróży. – Na początek należy sprawdzić, czy auto jest właściwie wyposażone, czy znajdują się w nim trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica – podkreśla Wojciech Chrostowski. – Jeśli wybieramy się w daleką podróż, warto zaplanować ją z dokładną mapą drogową, biorąc pod uwagę aktualną prognozę pogody dla regionów, przez które będziemy przejeżdżać. W rejonach górzystych musimy liczyć się z trudnymi podjazdami, a przy oblodzonej, śliskiej nawierzchni nawet niewielkie wzniesienie bywa trudne do pokonania. Warto zaopatrzyć się w łańcuchy na koła.
Na wypadek awarii warto w ramach profilaktyki mieć zawsze przy sobie naładowany telefon komórkowy, ładowarkę samochodową, latarkę oraz zapasowe baterie. W przypadku nieoczekiwanych sytuacji dobrze sprawdza się także jaskrawy element odzieży, który zapewnia nam dobrą widoczność na drodze.


Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.