Ferie już wkrótce – sprawdźcie, na co się piszecie!
Ferie już wkrótce – sprawdźcie, na co się piszecie!

Ferie już wkrótce – sprawdźcie, na co się piszecie!

Dużo ruchu, uśmiechu i pozytywnej energii – tego z pewnością nie zabraknie w trakcie ferii zimowych, które ruszają już 30 stycznia. Warsztaty rodem z Hogwartu, zajęcia taneczne czy nauka sztuki handmade – w Toruniu nie ma miejsca na nudę!

Kreatywne warsztaty
Podczas tegorocznych ferii w Toruniu nie zabraknie wielu warsztatów, podczas których dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w kreatywnych wyzwaniach. Bogatą ofertę warsztatów przygotowało, m.in. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w zajęciach, tj. „Handmade, czyli ręcznie robione”, „Na tropie herbowej zagadki”, „Czarodziejskie kartki”, „Gdzie myszy zimują?”, „Jak to z książką było?” czy „Zrób sobie eksponat”. W trakcie nich najmłodsi dowiedzą się m.in., jak samodzielnie zrobić biżuterię czy zaprojektować własną książkę. W okresie ferii Centrum będzie dostępne od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00.

Trzecią edycję dziennych warsztatów „Ferie Bez Nudy” organizuje także Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. W ramach nich dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w zajęciach artystyczno-kulturalnych, rekreacyjno-sportowych czy kulinarnych. Z kolei magiczna forma warsztatów czeka w tym roku na dzieci w toruńskiej Akademii Nauki. W towarzystwie eliksirów i talizmanów będą mogły poczuć się przez chwilę niczym popularny Harry Potter. – W tym roku przygotowaliśmy program edukacyjno-szkoleniowy w magicznej odsłonie – opowiada Emilia Jarosz z Akademii Nauki. – Przez okres ferii dzieci będą mogły zostać członkami Akademii Czarodziejów. Na każdy dzień przygotowaliśmy szereg różnych zabaw związanych z magią, m.in. tworzenie talizmanów. Ponadto nie zabraknie chemicznych eksperymentów, quizów, ćwiczeń pamięciowych czy bajkoterapii.
Planując ferie, warto zapoznać się także z ofertą Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, gdzie odbędą się warsztaty z Izą Rutkowską. W trakcie nich dzieci będą mogły wykazać się ogromną kreatywnością i zaprojektować specjalną rzeźbę. Rzeźba ta będzie pełnić funkcję placu zabaw, na którym w kolejnych latach najmłodsi będą mogli bawić się na terenie CSW. Dużą popularnością w tym roku cieszyły się półkolonie Fundacji Amicus, gdzie w krótkim czasie miejsca na zajęcia z chemii, biologii czy ekologii zostały zapełnione.

Na sportowo
Ferie to idealny czas, żeby popracować nad swoją kondycją fizyczną. Od 30 stycznia ruszają półkolonie w Jagielski Dance Project, gdzie dla najmłodszych przygotowano atrakcyjny program zajęć i możliwość skorzystania z szeregu warsztatów tanecznych. – Organizujemy w tym roku dwa turnusy półkolonii. W godzinach od 8:00 do 16:00 przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji związanych przede wszystkim z tańcem – opowiada Karolina Neumann z Jagielski Dance Project. – Dzieci będą mogły spróbować różnych stylów tańca, tj. hip-hopu, jazzu, wideoklip, do tego dochodzą zajęcia z akrobatyki. Oprócz tego zapewniamy zabawy integracyjne i warsztaty plastyczne. Zajęcia będą prowadzić zarówno instruktorzy z naszej szkoły, jak i inne zaprzyjaźnione osoby.
Ferie organizuje również Muzeum Etnograficzne. Dla uczestników indywidualnych dwie propozycje: „Bajeczne czwartki” ( 2.02 i 9.02 godz. 12:00) czyli spotkania z bajką ludową połączone z działaniami twórczymi dla dzieci w wieku 6-10 lat. Bilety: 3 zł /os., sprzedaż przed zajęciami oraz „Kociołek ze sztuką” we wtorki (31.01 i 7.02, 11.00-13.00). Warsztaty twórcze, inspirowane muzyką, sztuką i zdobnictwem ludowym dla dzieci od lat 8. To propozycja dla młodych odbiorców, którzy chcą aktywnie spędzić ferie zimowe, poznać tajniki tradycyjnego folkloru i artystycznie poeksperymentować. Koszt udziału: 10 zł/2 h. Materiały do zajęć zapewnia organizator.

W trakcie ferii w ramach aktywności fizycznej warto także skorzystać ze ślizgawek na lodowisku Tor-Tor. 2 lutego odbędzie się tam Wielka Ślizgawa, podczas której wstęp na taflę jest bezpłatny. Dodatkowe promocje dla dzieci i młodzieży będą czekać także w miniaquaparku przy ul. Hallera czy na krytej pływalni przy ul. Bażyńskich. Od poniedziałku-piątku, w godz. 10.00-15.00, będą odbywać się także otwarte treningi z trenerami i zawodnikami z klubów sportowych: Ring Wolny, TKG Olimpijczyk, Start Wisła, MKS Pomorzanin na terenie Hali Sportowej „Olimpijczyk”.

Na narty
Około 90 km od Torunia w kierunku na Olsztyn mamy dostępny największy stok w okolicy. Ośrodek narciarski "Kurza Góra" to przede wszystkim najdłuższa trasa zjazdowa w północnej Polsce, trzy zróżnicowane trasy narciarskie, zimowy park rozrywki dla dzieci oraz szkółka narciarska „Kurza Akademia". Ośrodek posiada pełne zaplecze m.in. strefę gastronomiczną, wypożyczalnię i serwis narciarski. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt narty lub deskę snowbordową. Koszt 30 zł do dwóch godzin, bądź 50 zł za cały dzień.

Stok w Unisławiu to profesjonalny ośrodek narciarski i znajduje się blisko Torunia. Obiekt jest oświetlany. Na stacji znajduje się trasa zjazdową o długości 400 m z różnicą wzniesień do 40 metrów: trzy wyciągi narciarskie (orczykowe) o długości około 300m każdy. Łączna przepustowość wyciągów to około 1500 osób na godzinne. Stok czynny jest przez cały tydzień od 11:00 do 21:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.