Świąteczny niezbędnik – sprawdzamy, gdzie warto wybrać się z bliskimi
Na pewno w Toruniu warto odwiedzić szopkę na Rynku Nowomiejskim Fot. Przemysław Mrotek

Świąteczny niezbędnik – sprawdzamy, gdzie warto wybrać się z bliskimi

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędzamy z rodziną i przyjaciółmi. Warto jednak choć na chwilę oderwać się od stołów, żeby wybrać się na spacer ulicami Torunia. Sprawdziliśmy, gdzie warto zajrzeć i jakie atrakcje czekają na mieszkańców.

W trakcie świąt obowiązkowym przystankiem jest Szopka Bożonarodzeniowa na Rynku Nowomiejskim. Wewnątrz niej znajduje się 25 drewnianych figur, które są imitacją postaci Świętej Rodziny, Trzech Króli, aniołów i zwierząt. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z największych plenerowych szopek w Polsce, a jej powierzchnia sięga 180 m kwadratowych. W Toruniu Szopka Bożonarodzeniowa znajduje się także przy Urzędzie Marszałkowskim. Została wykonana przez uczniów bydgoskiego liceum plastycznego i można w niej zobaczyć m.in. postaci młodych świętych, czyli św. Stanisława Kostki, św. Teresy z Lisieux czy bł. Pier Giorgia Frassatiego. Wiele atrakcji w formie oryginalnych wystaw i warsztatów przygotowało w Toruniu także Muzeum Okręgowe. 26 grudnia, w godz. 10-16, będzie można wybrać się do każdego z oddziałów muzeum i skorzystać z bogatej oferty – Boże Narodzenie piernikiem pachnące. Jedna z nowych ekspozycji, którą można zobaczyć w Muzeum Toruńskiego Piernika, nosi nazwę „O piernikach norymberskich”. Podczas niej odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się ze specyfiką pierników norymberskich i dowiedzieć się więcej na temat kultowego norymberskiego jarmarku bożonarodzeniowego. – Nasze wszystkie oddziały są czynne w drugi dzień świąt i w okresie poświątecznym. W każdym z nich na odwiedzających będzie czekać coś interesującego, dlatego warto zapoznać się z tym, co się u nas dzieje – przekonuje Sumita Mira Morzyńska z Muzeum Okręgowego w Toruniu. – Polecamy zobaczyć wystawę artysty związanego z Toruniem – Stanisława Borysowskiego, która znajduje się w Ratuszu Staromiejskim. Przygotowaliśmy też sporo atrakcji w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie oprócz zobaczenia nietypowej szopki będzie można wziąć udział w wyjątkowych warsztatach. Warsztaty „Anioły z piernikowego grodu” w Muzeum Toruńskiego Piernika zostaną zorganizowane tuż po świętach, w dniach 27-30 grudnia. Podczas nich wszyscy chętni będą mogli wykonać słodkie anioły, co pozwoli na dłużej pozostać w klimacie świąt. – Tegoroczny projekt to oferta dla miłośników artystycznych eksperymentów i poszukujących nowych rozwiązań w sztuce oraz dla tych, którzy pragną aktywnie i twórczo spędzić czas – przekonuje Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, kierownik działu historycznego Muzeum Toruńskiego Piernika.
Dla aktywnych
Podczas świąt skutecznym sposobem na to, żeby nie martwić się o nadprogramowe kilogramy, jest aktywność fizyczna. W Wigilię do godz. 15:00 , a w święta do Północy, czynna będzie kręgielnia w Klubie Lucky Star, gdzie przy grze w kręgle będzie można się trochę rozruszać i oderwać od świątecznego stołu. 24 grudnia w godz. 10:0-11:00 oraz tuż po świętach będzie można skorzystać także ze ślizgawek na Tor-Torze i potrenować jazdę na łyżwach. Ponadto w pierwszy dzień świąt na imprezę After po Barszczu zaprasza klub Arsenał, gdzie zagrają DJ Macu z Warszawy i DJ Funktion z Torunia.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.