Majówka w Toruniu? Zabierz dzieci na Stare Miasto!
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Majówka w Toruniu? Zabierz dzieci na Stare Miasto!

Długi majowy weekend to okazja, żeby więcej czasu poświęcić dzieciom. Jeśli rodzicom wyczerpią się wszystkie pomysły na zabawę z pociechami w domu, można urozmaicić wolny czas, wyruszając na podbój toruńskiej starówki.


Jeśli chcemy wybrać się na spacer, na pewno uszczęśliwimy dzieci, zabierając je do Piernikowego Miasteczka. Atrakcji jest tam na tyle dużo, że zwykle trudno najmłodszych od nich odciągnąć i przekonać do dalszego spaceru czy konieczności powrotu do domu. Wodny plac zabaw z tryskającymi dyszami, stoły do piłkarzyków, pola do minigolfa i gry w szachy, fabryka piasku, elementy ścianki wspinaczkowej – dzieciaki są miejscem zachwycone. Duży plac zabaw czeka na dzieci również na Bulwarze Filadelfijskim. Można tam również pograć w piłkę plażową, w badmintona, poćwiczyć na siłowni plenerowej czy zorganizować sobie rodzinnego grilla.
Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają okolice fontanny Cosmopolis, Dolinę Marzeń, gdzie dzieci mają frajdę z karmienia kaczek, Staw Komtura czy plac Podominikański.
Rodzinnie można również spędzić czas, wybierając się na warsztaty. Wybór jest bogaty. Warsztatowe spotkania organizuje między innymi Muzeum Etnograficzne (Etnoigraszki i spotkania rodzinne) czy Centrum Sztuki Współczesnej. Słodkiej majówki zaznamy zarówno w Muzeum Toruńskiego Piernika, Żywym Muzeum Piernika, gdzie dzieci samodzielnie wykonają pierniki, jak i w Manufakturze Cukierków, która zaprasza na warsztaty kręcenia lizaków i produkcji słodyczy.
Ciekawą przygodą dla najmłodszych będzie wizyta w Planetarium, w którym co jakiś czas pojawiają się nowe seanse. Warto śledzić nowości. W Muzeum Historii Torunia do dyspozycji dzieci są wielkoformatowe puzzle, z których można układać budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych. Najmłodsi potrafią sporo czasu spędzić na ubieraniu manekinów w dawne stroje. Dowiedzą się także, jak dawniej wyglądała zastawa stołowa. Dorośli skorzystają i przy okazji również wzbogacą swoją wiedzę.
Żeby lepiej poznać historię naszego miasta i być z nią obeznanym już od dziecka, musimy koniecznie zajrzeć do Domu Legend Toruńskich. W tym interaktywnym muzeum i teatrze dzieci wysłuchają sześciu opowieści związanych z naszym miastem. Odważniejsi słuchacze mogą sami wziąć udział w legendarnym przedstawieniu. Żeby zainteresować naszą pociechę muzyką, warto wybrać się na organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną koncerty dla dzieci „Symfonika familijna”, podczas których dyrygent opowiada historię utworów, przybliża najmłodszym słuchaczom wiedzę o instrumentach i kompozytorach, a także na kameralne koncerty z cyklu „Czas na nas”. Już jutro, 29 kwietnia, najmłodszych czeka spotkanie z muzyką z popularnych filmów i bajek.
Kolejnym miejscem, do którego warto zajrzeć, jest Muzeum Zabawek i Bajek. Kolekcja zabawek z XIX i początku XX wieku: lalek, misiów, wózków, samochodów, kolejek, klocków, gier planszowych i innych, może zafascynować współczesne dzieci. Odwiedzający zobaczą także stare fotografie, popularne niegdyś bajki na dawnych projektorach oraz mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych i literackich inspirowane zbiorami muzeum. Dla dorosłych wizyta w muzeum jest zwykle bardzo sentymentalna.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.