Na gęsinę, do Przysieka!
Fot. Urząd Marszałkowski

Na gęsinę, do Przysieka!

Tradycyjnie głównym wydarzeniem dorocznej kampanii gęsinowej będzie Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, który odbędzie się w piątek i sobotę (11 i 12 listopada) w Przysieku pod Toruniem. To wypełniony atrakcjami, największy w Polsce kiermasz gęsich tuszek i produktów z gęsiny.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie wiele produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych, będzie to także okazja do zgłębienia tajników kuchni oraz zdobycia wielu informacji z zakresu zdrowego żywienia. Swoje wyroby zaprezentują między innymi panie z kół gospodyń wiejskich. W imprezie wezmą też udział uznani kucharze i promotorzy kulinarni, którzy przedstawią swoje autorskie pomysły na potrawy z gęsiny. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się Robert Sowa, Marieta Marecka, Jakub Kuroń oraz Olga Bończyk i Artur Mróz.

Na dzieci i dorosłych będzie czekać specjalna strefa atrakcji. Zapraszamy także na biesiadę w „Karczmie gęsinowej” oraz „Nowy Tumult Toruński”, czyli wielką bitwę na poduszki z gęsiego pierza. Podczas festiwalu wręczony zostanie Złoty Półgęsek – nagroda za najlepszy produkt z gęsiny dla producentów i wystawców uczestniczących w imprezie.

Impreza odbędzie się w piątek i sobotę (11 i 12 listopada) w godzinach 10:00-17:00. Między Toruniem a Przysiekiem będzie kursował specjalny bezpłatny autobus - odjazdy z Pl. Św. Katarzyny w godzinach: 9.30, 10.30, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.30 (przystanek pośredni – Os. Młodych). Odjazdy z Przysieka: od 11.00 do 17.00 (co godzinę).

Kujawsko-Pomorskie to zagłębie produkcji gęsiny
Producenci z naszego regionu co roku dostarczają na stoły smakoszy blisko 1,5 tysiąca ton tego wykwintnego i zdrowego mięsa.
Z danych GUS wynika, że w połowie ubiegłego roku stan pogłowia gęsi w naszym województwie wynosił 215 tysięcy sztuk, z czego blisko 190 tysięcy hodowano w rolnych gospodarstwach rodzinnych. Ale już w grudniu hodowcom zostało tylko niecałe 77 tysięcy ptaków – cała reszta, w postaci gęsich tuszek i przetworów, trafiła do sklepów i na krajowe i zagraniczne stoły.

Gęsina w restauracjach
Nieodłącznym elementem kampanii gęsinowej jest zachęcanie restauratorów z całej Polski do serwowania potraw ze znakomitego gęsiego mięsa. W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się ponad 230 lokali oferując w swoim menu co najmniej jedno danie z gęsiny. W tym roku również można zgłosić swój udział. Trzeba to zrobić do 11 listopada. Zgłoszenie nie wymaga żadnych opłat, wystarczy wypełnić formularz online znajdujący się na stronie www.czasnagesine.pl
Na stronie znajduje się także mapka połączona z wyszukiwarką. Wszystkie lokale biorące udział kampanii są też oznaczone charakterystyczną gęsinową naklejką umieszczoną w widocznym miejscu. Restauracje w zamian za serwowanie dań z gęsiny zyskują pomoc w promocji w ramach kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Akcja będzie trwać od 11 listopada do 31 grudnia.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.