David Cronenberg. Wystawa w hołdzie dla wybitnego reżysera
Fot. Nadesłane

David Cronenberg. Wystawa w hołdzie dla wybitnego reżysera

Rekwizyty, kostiumy, fragmenty scenografii, osobiste zapiski, czy projekty – wszystko to będzie można  już w krótce zobaczyć w ramach wystawy „Evolution” . Jest to wyjątkowy zbiór twórczości  Davida Cronenberga – jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmowców współczesnego kina.
Wielu twierdzi, że można go albo kochać, albo nienawidzić, niepodważalny jest jednak dorobek jego twórczości.  „Evolution” to wystawa,  w ramach której zgromadzono elementy pracy kanadyjskiego reżysera - Davida Cronenberga. Liczne produkcje filmowe, które w trakcie kariery zawodowej udało mu się zrealizować, pozwoliły mu na zgromadzenie wielu kultowych pamiątek. Wystawa „Evolution” jest formą wdzięczności i uznania za aktywne zaangażowanie reżysera, w rozwój przemysłu filmowego. -W przestrzeni stoi już oryginalna kapsuła z planu filmu "Mucha", w której doszło do teleportacji i wymieszania się genów grającego główną rolę Jeffa Goldbluma z genami... muchy. Dzięki temu mogliśmy na ekranie oglądać jedną z najbardziej przerażających metamorfoz w historii kina! – zapewnia Katarzyna Toczko z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. – „Evolution” to taka podróż w głąb niesamowitej wyobraźni jednego z największych wizjonerów współczesnego kina, któremu udało się stworzyć filmy z gwiazdorską obsadą, które wszyscy pamiętamy, przy zachowaniu artystycznej niezależności – dodaje. David Cronenberg to twórca, który uznawany jest obecnie za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów na świecie.  W 2006 r. otrzymał on na festiwalu w  Cannes – Złotą Karocę, prestiżową nagrodę za całokształt twórczości. Wśród produkcji filmowych, które udało mu się zrealizować znajdują się: Dreszcze, Wściekłość, Fast Company, Potomstwo, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nierozłączni, Nagi lunch, , Martwa strefa, Pająk, Historia przemocy, Wschodnie obietnice, Niebezpieczna metoda, czy Cosmopolis.

Oryginalne zbiory w zasięgu ręki

Wystawa „Evolution” została zaprojektowana przez twórców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Wśród jej kuratorów znaleźli się  Piers Handling i Noah Cowan.  W Toruniu „Evolution” będzie dostępna, dzięki organizatorom Festiwalu Camerimage – Fundacji Tumult oraz  Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” . -Na wystawie znajdzie się m.in. naturalnej wielkości Mugwamp, czyli stwór z kultowego "Nagiego lunchu", z którym będzie można zrobić sobie selfie! Zobaczymy także fragmenty scenografii i charakteryzacji ze słynnego horroru "Mucha", niezwykłe protezy z "Crash" i stylowe suknie z "Niebezpiecznej metody", czy budzące grozę instrumenty medyczne z "Dead ringers" – wymienia Katarzyna Toczko. -Fani Cronenberga znajdą też mnóstwo fotosów z planu, rysunków i materiałów video, dzięki którym można lepiej poznać niesamowitą twórczość tego wybitnego reżysera – dodaje. Wystawę podzielono na trzy sekcje.  Odpowiadają one chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Goście wystawy będą mogli, dzięki temu zaobserwować jak zmieniał się punkt widzenia reżysera i  obiekt jego zainteresowań.  Ekspozycję będzie można zobaczyć od 15 listopada 2016 do 26 marca 2017, a jej uroczysty wernisaż odbędzie się już w najbliższy poniedziałek.


Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.