Bohaterowie są wśród nas - Szlachetna Paczka łączy ludzi dobrej woli
Pomoc danej rodzinie ma być impulsem do zmiany i poprawy sytuacji życiowej Fot. Mateusz Patalon

Bohaterowie są wśród nas - Szlachetna Paczka łączy ludzi dobrej woli

Setki wolontariuszy, darczyńców, rodzin czekających na pomoc – Szlachetna Paczka to akcja, która już od wielu lat działa na terenie całej Polski. W Toruniu również nie brakuje chętnych, którzy aktywnie angażują się w pomoc.

Szlachetna Paczka to projekt Stowarzyszenia „Wiosna”, którego zdaniem jest pomoc i inspiracja do zmiany. Na terenie Torunia funkcjonuje obecnie pięć rejonów, w ramach których działa Szlachetna Paczka: Stare Miasto, Uniwersytet, Bydgoskie Przedmieście, Wrzosy i Kaszczorek. Poszczególne rejony prowadzą wolontariat w swoim obrębie, a każdy z nich ma swojego lidera, który koordynuje wszelkie prace. Obecnie miejscowi wolontariusze są na etapie odwiedzin zgłoszonych do projektu rodzin.

Mądra pomoc
– Pomoc w ramach Szlachetnej Paczki to rodzaj mądrej pomocy – nie chcemy, żeby ludzie uzależnili się od pomocy. Ideą akcji jest impuls do zmiany – przekonuje Patrycja Jażdżewska, specjalista ds. promocji w Szlachetnej Paczce w Toruniu. – Odwiedzanie rodzin podczas akcji Szlachetnej Paczki to niekiedy dla wolontariuszy trudne doświadczenie. Zdarza się, że przeżywają szok, czasami też płaczą.

Każdy nowy wolontariusz może włączyć do projektu trzy rodziny, w przypadku osób, które są w paczce kolejną edycję, są to cztery rodziny. Podstawowym zadaniem wolontariusza jest wizyta u wytypowanych rodzin, następnie na miejscu wspólnie wypełniają oni specjalny arkusz. Nie ma limitu, który mówiłby, ile rodzin w regionie może zostać objętych projektem. – Szlachetna Paczka nie jest projektem, w którym pomaga się wszystkim biednym. To akcja, której celem jest pomoc ludziom, wykazujących się bohaterską postawą, co oznacza, że dotknęła ich niezawiniona bieda i mają chęć zmiany. Pomoc danej rodzinie ma być impulsem do zmiany i poprawy sytuacji życiowej – przekonuje Patrycja Jażdżewska. Zawartość paczki uzależniona jest od potrzeb rodziny, choć najczęściej składa się ona z produktów spożywczych, różnego rodzaju chemii, elementów wyposażenia gospodarstwa domowego, czyli na przykład pralki, lodówki czy łóżka. – Szlachetna Paczka to trudny wolontariat, niekiedy można doświadczyć widoku skrajnej biedy, ale z drugiej strony satysfakcja, radość i uśmiechy na twarzach wytypowanych rodzin to coś niesamowitego – zapewnia Patrycja. – Obraz dziecka, które cieszy się z czekolady czy też z małego plastikowego samochodziku napędza do działania. Warto poświęcić swój czas i emocje, by wziąć udział w akcji. Myślę, że takie doświadczenia zostają w nas na długo.

Proces rekrutacji
Obecnie na rekrutację do Szlachetnej Paczki jest ostatni dzwonek, gdyż główny nabór prowadzony był na początku października. Pierwszy krok, by dołączyć do grona wolontariuszy, to zalogowanie się na stronie szlachetnapaczka.pl. Należy tam wybrać województwo i rejon, w którym chciałoby się pomagać, i zgłosić swoją kandydaturę. Następny etap to rozmowa kwalifikacyjna z liderem, który przybliża działalność akcji. Ostatnim punktem naboru jest szkolenie trwające ok. 8 godzin, po jego zakończeniu wolontariusz jest gotowy na to, by ruszyć do rodzin. 19 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl zostanie otwarta baza rodzin, za pośrednictwem której darczyńcy będą mogli przekazać wsparcie dla wybranej rodziny. Finał akcji Szlachetna Paczka odbędzie się 10 grudnia i wówczas do wszystkich rodzin zaangażowanych w projekt trafi materialna pomoc.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.