Studencki niezbędnik: co, gdzie i dlaczego. Informacje na dobry początek
Gdzie skserować notatki? Gdzie się bawić? Jak dojechać na uczelnię? Sprawdziliśmy. Fot. Jacek Koślicki

Studencki niezbędnik: co, gdzie i dlaczego. Informacje na dobry początek

Jak dojechać, gdzie kserować, na co postawić podczas wieczornego wypadu na miasto? Podrzucamy wam niezbędne informacje jak nie zginąć w miejskiej dżungli.

Do biblioteki zawsze po drodze
Z wizytami studentów w bibliotekach, szczególnie na początku roku akademickiego bywa różnie. Największe oblężenie miejscowych zbiorów literatury, następuje w czasie sesji i na kilka tygodni przed oddaniem kolejnych rozdziałów prac licencjackich, czy magisterskich. Warto więc wiedzieć, gdzie należy się udać w poszukiwaniu interesujących nas publikacji. Biblioteka Uniwersytecka liczy 15 oddziałów, by korzystać z jej zasobów wystarczy mieć aktualną legitymację studencką. Dużym ułatwieniem jest internetowa platforma Biblioteki Uniwersyteckiej, za pośrednictwem której można na bieżąco sprawdzać swoje konto i monitorować termin oddania wybranych publikacji.

Bez ksera ani rusz
Punkt ksero, to jedno z najczęstszych miejsc odwiedzanych przez studentów. Na każdym etapie studiów zdarzają się zajęcia, na które trzeba coś wydrukować. Najpopularniejsze punkty ksero w Toruniu to bez wątpienia: ksero na Wydziale Chemii, Ksero Kotłownia, przy ul. Słowackiego 5/7, Centrum Druku, przy ul. Szosa Chełmińska 92, Ksero Uniwerek, przy ul. Franciszkańskiej 5 oraz Gagarina 152 – są one najbardziej popularne wśród studentów, ze względu na dobrą jakość i korzystne ceny.

Jak dojadę?
Osoby, które wybrały się na studia do Torunia, mogą odetchnąć z ulgą. Komunikacja miejska nie jest tutaj skomplikowana i łatwo, w krótkim czasie zarówno autobusem, jak i tramwajem dostać się w zamierzone miejsce. Na przystanki Aula i Okrężna, z których najbliżej mamy do większości wydziałów (Collegium Humanisticum, Wydział Biologii i Środowiska, Wydział Chemii, Wydział Nauk o Ziemi, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Pedagogicznych, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Teologiczny, dostaniemy się tramwajem nr: 1 i 4 oraz autobusem nr: 15, 17, 18, 25, 26, 32, 34, 36, 40. Chcąc dostać się na Starówkę możemy wybrać dowolny tramwaj lub autobus nr: 10,11,12, 13, 20, 22, 27, 31, 35,36,38. Pamiętając o bezpiecznych powrotach warto też zwrócić uwagę na połączenia nocne. Z przystanku Aleja Solidarności możemy wrócić autobusem nr 01, 02, 03, 04 lub tramwajem nr 3. Podczas słonecznej pogody, dobrą alternatywą w komunikacji miejskiej jest rower. Mieszkańcy Torunia mają do dyspozycji 300 rowerów miejskich, rozlokowanych na 28 stacjach. Oferta jest godna uwagi, gdyż pierwsze 20 minut każdej jazdy jest bezpłatne. Rower można wypożyczyć i odstawić na dowolnej stacji, dlatego też takie rozwiązanie pozwala na dużą wygodę. Szczegółowe informacje, jak zarejestrować się w systemie Toruńskiego Roweru Miejskiego, znajdziecie na stronie www.trm24.pl Z roweru miejskiego można korzystać do końca listopada, gdyż w sezonie zimowym oferta ta jest nieczynna. Niezależnie od tego, jaki środek komunikacji miejskiej wybierzemy, warto korzystać z aplikacji Mobile MPK. Zawiera ona wszystkie aktualne połącznia i pozwala na łatwy dostęp do mapy Torunia.

Miasto nigdy nie śpi
Wybór klubu na wieczorną imprezę zależy od indywidualnych preferencji. Osoby, które stawiają na kameralne grono powinny sprawdzić, takie miejsca jak: Cesky Sen, Kadr, Kredens, czy Kafefajka. Z kolei w poszukiwaniu imprezy warto uderzyć do klubów, tj.: Stars, Number One, NOX, Arsenał lub od niedawna reaktywowana Kotłownia. Ciekawą alternatywą na wieczorne wyjście jest też Cybermachina, gdzie w towarzystwie znajomych można zagrać w ulubione gry: zarówno planszowe, jak i na konsoli.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.