Muzyka i warsztaty pisania

Wygranie XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku otworzyło Soyoung Yoon drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie grając recitale i koncerty z orkiestrami.

 

Soyoung Yoon  rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat pięciu i szybko stała się gwiazdą w swojej ojczyźnie, Korei Południowej. Wygrała liczne krajowe konkursy m.in. Konkurs Muzyczny w  Chun-chu ,  Konkurs  w Seulu, Konkurs dla Młodych Muzyków w Seulu i otrzymała nagrodę Unpa Music Award.

Soyoung Yoon jest artystką sceny światowej, ujmuje publiczność i muzyków swoimi hipnotyzującymi występami.  Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień  na  najlepszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. na Indianapolis International Violin Competition (2010),  Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) i Konkursie Czajkowskiego w Moskwie (2007).

Soyoung swoją pierwszą ważną nagrodę zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym  Yehudi Menuhina w 2002 roku, gdzie jury przyznało jej pierwsze miejsce.  Rok później została najmłodszą skrzypaczką, która zdobyła pierwszą nagrodę Międzynarodowym Konkursie Muzycznym  “Kulen Kampff” w Kolonii.  W tym samym roku artystka zakwalifikowała się do finału Międzynarodowym Konkursie w Hanowerze  (2003).  Rok 2005 obfitował w sukcesy tej znakomitej skrzypaczki – wygrała Międzynarodowy Konkurs Tibora Vargi , na którym otrzymała również nagrodę specjalną Bartoka.  Towarzystwo Muzyczne w Korei  uznało Soyoung Yoon za najlepszą debiutującą artystką .  W roku 2007 Soyoung zdobyła Grand Prix na Konkursie  Davida Ojstracha,  zdobywając również nagrodę Virtuoso Special Prize i Lutoslawski Society Special Prize.

Skrzypaczka nagrywa audycje dla stacji radiowych i telewizyjnych m.in. wzięła udział w dokumentalnym programie telewizji WDR : “Der Weg des Meistergeiger”

Soyoung Yoon jest wybitną solistką i występowała z takimi orkiestrami jak: Moscow Virtuosi Orchestra, Zurich Chamber Orchestra, Philharmonie der Nationen, London Mozart Players, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Sinfonieorchester des Westdeutschen Rundfunks, National Radio Orchestra of Kiev, Russian National Orchestra, Belgian National Orchestra, Euskadiko Orchestra Spain i the Trondheim Soloists. Współpracowała  ze znakomitymi dyrygentami m.in. Gilbertem Varga, Saulusem Sondetzki, Muhai Tang i Justusem Frantz, Krzysztofem  Pendereckim.   Skrzypaczka  występowała w renomowanych salach koncertowych jak: Moscow’s Bolshoi Hall, Moscow International House of Music, Tokyo’s Santori Hall, Tonhalle Zurich, Cologne Philharmonie, Tel Aviv Performing Arts Center, Belgium Center for the Arts i Seoul Center for the Arts.

Soyoung uczyła się u wybitnych pedagogów, wśród których znaleźli się: Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein, i Victor Danchenko. Po ukończeniu Yewon Middle School for Arts i Seoul Arts High School w Korei, artystka rozpoczęła naukę w Korean National University of the Arts, ucząc się pod okiem profesora Nam-yum Kim. Następnie ukończyła Hochschule für Musik w Kolonii   i Univeristy of Arts w Zurychu w klasie profesora Zakhar Bron. Soyoung Yoon jest również miłośniczką muzyki kameralnej.

Soyoung Yoon jest ściśle związana współpracą z Sinfonieorchester  w Bazylei. Gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z roku 1773.

Muzyka Piotra Czajkowskiego należy do epoki schyłkowego romantyzmu. Jest przepełniona poetyczną ekspresją i melancholijnym liryzmem. Także w Szekspirze odnalazł kompozytor ton romantyczny – wielkiej pasji i wielkiej tragedii. Uwertura-fantazja Romeo i Julia rodziła się w bólach. Pierwotna wersja z 1869 r. to dzieło kompozytora niespełna trzydziestoletniego, przyjęte zostało dość chłodno. Dopiero w kolejnych rewizjach (1870, 1880), sugerowanych zwłaszcza przez Mili Bałakiriewa, wykuła się ta postać, jaką znamy dziś – zachwycająca wyrazistością tematów i siłą narracji. Słyszymy jak dzieje zwaśnionych rodów stopniowo ogarniają i niszczą temat miłości, początkowo niezmącony nawet cieniem tragizmu.

Napisany w 1903 roku, a w dwa lata później przeredagowany Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 skomponowany jest w najbardziej charakterystycznym dla Sibeliusa stylu. Kompozytor łączy w nim szeroki rapsodyczny zakrój z melancholijnym przeważnie liryzmem wykorzystując obficie przetworzone artystycznie elementy fińskiego folkloru muzycznego. Koncert zyskał wielką popularność do czego przyczyniła się efektownie napisana partia solowa (Sibelius był dobrym skrzypkiem) oraz przejrzysty akompaniament stanowiący dobrze przemyślane tło.

Bilety będą w sprzedaży od 04.01.2016 r.

Wydarzenie odbywa się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec - Toruń 2016. Więcej informacji na temat Festiwalu znajduje się na www.violintorun.tos.art.pl

W programie:
L. van Beethoven - Uwertura "Egmont" op. 48
P. Czajkowski - Uwertura - fantazja b-moll "Romeo i Julia"
Jean Sibelius - Koncert srzypcowy d-moll op.47  

Soyoung YOON /skrzypce/
Mirosław Jacek BŁASZCZYK /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.