Fani fantastyki opanują toruńską Starówkę

„Harry Potter”, „Władca Pierścieni”, filmy Marvela, czy „Gra o Tron”. To twoje klimaty? Nie możesz przegapić wyjątkowego wydarzenia. Już w ten weekend pod patronatem tygodnika „Toronto” odbywa się kolejna edycja festiwalu miłośników literatury, gier, popkultury i fantastyki „Copernicon”.

Prawdziwe święto fanów fantastyki i szeroko pojętej kultury związanej z tym gatunkiem. Jedno z większych wydarzeń tego typu w naszym kraju i zdecydowanie największe w regionie. Przyciąga rzeszę odbiorów fantastyki, zarówno tych zaangażowanych od lat, jak i tych którzy swoją przygodę dopiero rozpoczynają. Czego można się spodziewać po festiwalu?
- Oczywiście mamy grono stałych odbiorców, którzy związani są z fantastyką od wielu lat. Nie powoduje to jednak, że nasza społeczność jest zamknięta, wręcz przeciwnie - mamy wiele atrakcji, w które może zaangażować się każdy, bez względu na wiek, czy zainteresowania. Przykładem może być chociażby odbywająca się na Starówce parada cosplayer-ów, czyli ludzi, którzy przebierają się za bohaterów filmów, seriali, czy gier. Jest to niezwykły widok, który przyciągnie wzrok wszystkich wokół - mówi Artur Sobczak, organizator festiwalu. - Inną przystępną atrakcją są chociażby Fantastyczne Targi Popkultury odbywające się w CSW. Każdy może obejrzeć stoiska z ciekawymi gadżetami, przypinkami, koszulkami, biżuterią, itp., a tuż obok będzie możliwość pogrania w setki planszówek. Spróbować może każdy, ponieważ dostępni będą instruktorzy, którzy z przyjemnością wprowadzą laików w zasady rozgrywki.

Dyskusje, nowości, spotkania
W zeszłym roku festiwal podsumowano w łącznie tysiącu godzin różnych atrakcji: prelekcji, paneli, warsztatów, konkursów. Wśród uczestników młodzież, studenci, ale także dorośli i małe dzieci. Podobnie będzie i w tym roku. Nie zabraknie spotkań autorskich, autografów, paneli dyskusyjnych. A co jest na topie w świecie fantastyki? Okazuje się, że nie jest to pytanie oczywiste. - Jest to najtrudniejsze możliwe pytanie, gdyż każdy ma inny gust. Fantastyka to bardzo szerokie spektrum i nawet uogólniając tylko do podstawowych kategorii, jak film, gra, czy komiks, to ciężko wybrać te najbardziej topowe tytuły. Na „Coperniconie” staramy się dotykać jak najszerszej tematyki, a nie tylko najlepiej sprzedających się pozycji. Jeżeli chodzi o nowe dzieła, to mi osobiście spodobała się gra Wiedźmin, a mówiąc o komiksie i filmie - pozwolę sobie połączyć te dwie gałęzie i powiem, że śledzę coraz to nowe wydarzenia w filmowym uniwersum Marvela. Ostatnie filmy o „Avengersach” i „Kapitanie Ameryca” to przyjemne kino, a na horyzoncie już widać Dr. Strange'a- podsumowuje Artur Sobczyk.
A na początek? Warto zacząć od klasyków. „Harry Potter”, „Władca Pierścieni”, filmy Marvela, czy serial „Gra o Tron”, który aktualnie zdobywa najwięcej nagród Emmy na amerykańskiej gali. -Są to pozycje z wciągającą fabułą, są dobre same w sobie i prawie każdy odnajdzie się w tych fantastycznych światach- podpowiadają nam eksperci tematu.

Sześć budynków dla festiwalowiczów
Festiwal obywa się w najbliższy weekend. Wydarzenia z nim związane odbędą się w różnych lokalizacjach, ale głównie na toruńskiej Starówce. „Copernikon rozlokuje się między innymi na
Wydziale Matematyki i Informatyki, w którym znajdzie się blok literacki i komiksowy, Collegium Minus i Liceum nr 1 skupiające pozostałe bloki programowe. Młodzieżowy Dom kultury w tym roku gościł będzie gry – zarówno te bez prądu czyli RPG i larpy jak i gry elektroniczne i konsole. W Centrum Sztuki Współczesnej czekać będzie darmowa część festiwalu czyli Fantastyczne Targi Popkultury oraz Games Room oferujący setki tytułów gier planszowych i darmową wypożyczalnię.

 

Festiwal Fantastyki „Copernicon”
16-18.2016
www.copernicon.pl

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.