Inkubatory przedsiębiorczości ? tu rodzą się pomysły na biznes
Fot. Mateusz Patalon

Inkubatory przedsiębiorczości ? tu rodzą się pomysły na biznes

Jeżeli masz pomysł na biznes albo założyłeś własną firmę i chcesz ją rozkręcić – pomogą ci inkubatory przedsiębiorczości. To miejsca, które tworzą sprzyjający klimat do rozwoju start-upów.


Toruń nie jest sennym i zaściankowym miastem. Rodzą się w nim ciekawe pomysły, nie tylko na skalę krajowa, ale również międzynarodową. Jednym z miejsc narodzin nowych idei są inkubatory przedsiębiorczości. W naszym mieście działają cztery takie ośrodki:  Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK, , Business Link, Exea Smart Space oraz AIP  przy Wyższej Szkole Bankowej. Korzyści z inkubatorów? Startupowicze mogą liczyć na doradztwo w zakresie księgowo-prawnym, opracowania biznesplanu oraz udostępnienie infrastruktury – nowocześnie i w pełni wyposażonych biur, sal konferencyjnych, sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności. Młodzi przedsiębiorcy nie są przytłoczeni dbaniem o formalności, mogą skupić się na rozwoju swojego produktu. Działanie pod skrzydłami inkubatorów to także niskie koszty rozpoczęcia inwestycji. – W AIP działającym przy WSB osoby, które mają pomysł na biznes, nie muszą zakładać działalności gospodarczej. To my dajemy im swoją osobowość prawną. Nie płacą ZUS-u ani podatku dochodowego CIT, wspieramy ich w obsłudze księgowo-prawnej. Po stronie startupowicza jest jedynie miesięczna  opłata  wynosząca 250 zł – wyjaśnia Justyna Ratajczak, partner zarządzający AIP w Bydgoszczy i Toruniu. – Nie trzeba być studentem, warunkiem przystąpienia do inkubatora to ukończenie 18 lat. Przez 11 lat funkcjonowania, wsparliśmy w Polsce 10 tysięcy
start-upów.

Przystąpienie do inkubatorów to także możliwość uczestniczenia w warsztatach, szkoleniach z prowadzonych przez praktyków biznesu, udziału w konferencjach, na których nawiązywane są nowe kontakty z wysokiej klasy ekspertami, na przykład przedstawicielami firm Google, Microsoft czy IBM. Jest jeszcze inny, być może najważniejszy atut. – Bezcenną wartością jest budowanie pewnej społeczności przedsiębiorców, którzy mają dobre relacje, wzajemnie się inspirują i wymieniają doświadczeniami. Z tego wzajemnego kontaktu rodzi się wiele nowych inicjatyw – podkreśla Paweł Żywiecki, menedżer toruńskiego akceleratora biznesu Business Link, który w Toruniu zrzesza 70 startupowiczów, a w Polsce ponad 700 firm.

Na rzecz studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli świata biznesu, którzy nawiązali lub chcą nawiązać współpracę z uniwersytetem w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów zrodzonych na uniwersytecie działa AIP UMK. Jak mówi dr Damian Walczak, wicedyrektor akademickiego inkubatora, studenci są bardzo kreatywni, a pomysły obejmują szerokie spektrum aktywności – od humanistycznej po informatyczną. Pomoc oferowana osobom zainteresowanym jest bezpłatna. Z połączenia wiedzy AIP z doświadczeniem Exea Smart Space stworzono Startup Campus UMK, w którym obecnie rozwija się pięć projektów. Można w nim przebywać do roku, po tym czasie zapadają decyzje, czy projekt osiąga zakładane rezultaty i pozostaje dalej w Campusie.

Pomysły początkujących przedsiębiorców są innowacyjne i wiele z nich zdobywa rynki światowe. Dla najlepszych inkubatory, jak Business Link czy Exea Smart Space, sponsorują wyjazdy zagraniczne (Chiny, USA, Wielka Brytania, Izrael), podczas których przedstawiciele firm szukają kontaktów, zleceń, inwestorów, z którymi mogliby nawiązać współpracę. Warunek bycia pod skrzydłami inkubatora: trzeba pracować. – Głównie skupiamy się na wspieraniu młodych firm działających w obszarze technologii informatycznych. Interesuje nas wizja projektu, jego potencjał, ale również – co bardzo ważne – jak na przystąpieniu do Exea Smart Space zyskają inne firmy w nim działające, czyli chcemy, żeby działali u nas ludzie otwarci na współpracę, na dzielenie się wiedzą – mówi Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora Exea, w którym działają 34 firmy obejmujące ponad 80 osób. – W naszych biurach nie robi się pusto po ośmiu godzinach pracy. Przedsiębiorcy nieraz pracują wieczorami i w weekendy, ale widać owoce tego wysiłku. Zwykle po dwóch latach firmy się rozrastają, rozwijają i zaczynają działać samodzielnie. Jeżeli rozwój produktu jest długofalowy i nie udaje się osiągnąć ostatecznego efektu w ciągu roku czy dwóch lat, ale widzimy postęp, determinację pracowników firmy, to mogą zostać u nas dłużej. Natomiast jeśli firma się nie rozwija i traktuje naszą przestrzeń jako atrakcyjną jedynie ze względu na niskie koszty utrzymania, zwykle się rozstajemy.

Bezpieczniejszy i lepiej zaszyfrowany dropbox (umożliwiający przesyłanie nawet bardzo dużych plików), stworzenie algorytmu do skanowania poczty e-mail, budowa teleskopów astronomicznych sterowanych z dowolnego miejsca na świecie, opracowanie innowacyjnej powłoki antybakteryjnej na implantach – takie pomysły i wiele innych o wysokim potencjale technologicznym i rynkowym na skalę globalną rodzi się w ramach toruńskich inkubatorów. Firma Exon stawiała pierwsze kroki w AIP przy WSB, a dzięki udziałowi w konkursie na najlepszy pomysł na biznes w 2014 roku, zorganizowanym przez Business Link i miasto, otrzymała 200 tys. zł na rozwój swojego produktu. Dziś jest dobrze prosperującym samodzielnym podmiotem z pomysłami na przyszłość. Dariusz Adamczyk, właściciel Exona: – Naszym pierwszym urządzeniem były systemy zliczania osób w placówkach publicznych i handlowych. Nowość stanowiło to, że były bezprzewodowe oraz tworzyły i wysyłały gotowe raporty na maila.
Na polskim rynku działają w bibliotekach publicznych, interesują się nimi sieci handlowe i firmy monterskie. Pierwsze egzemplarze produktu zakupiły też firmy z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Powstała koncepcja nowego urządzenia – bezprzewodowego inteligentnego asystenta przeznaczonego dla osób starszych oraz chorych na demencję.

Jak uważa Łukasz Ozimek, Toruń to przyjazne miejsce do prowadzenia biznesu w obszarze nowych technologii, oferuje stosunkowo niskie koszty utrzymania, a dzięki wykorzystaniu nowych technologii i Internetu można współpracować z najważniejszymi ośrodkami w Polsce i na świecie. W Toruniu i okolicy z pewnością nie brakuje kreatywnych ludzi.  

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.