Wyjątkowa miejska galeria: bilbordy ze sztuką
Joanna Górska i Rafał Góralski z Galerii Rusz Fot. Jacek Koślicki

Wyjątkowa miejska galeria: bilbordy ze sztuką

Debiutanci i uznani artyści zaprezentują prace, które mają poruszyć przechodniów. Za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Artmoves ulice Torunia zamienią się w wielką galerię sztuki.

-Ludzie coraz rzadziej chodzą do tradycyjnych galerii sztuki, dlatego sztuka musi wyjść do nich – stwierdza Agnieszka Kozieja, koordynator projektu. Dzięki organizacji naszego festiwalu mieszkańcy miasta mają możliwość zobaczyć wartościowe dzieła sztuki w przestrzeni publicznej. Mogą je spotkać idąc do pracy, szkoły czy na spacer – dodaje.

Już po raz 9. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Artmoves. Jego ideą jest wykorzystanie bilbordów w innowacyjny sposób, tak by zmienić ich tradycyjne przeznaczenie. Przede wszystkim mają one służyć sztuce, a nie celom komercyjnym.
- Festiwal budzi ogromne zainteresowanie i pozytywny odzew odbiorców. Widzowie z ciekawością podchodzą do kolejnych edycji. Oczywiście czasami pojawiają się kontrowersje, w zeszłym roku na przykład trochę zamieszania narobiła praca Anity Jaźwiec wyróżniona przy międzynarodowe jury w konkursie – przyznaje koordynator projektu.

Festiwal Sztuki Artmoves zakłada również zachęcenie wszystkich obserwujących do kontemplacji sztuki, refleksji i pogłębionego myślenia. Istotną częścią festiwalu jest konkurs na najlepszą pracę bilbordową. W ramach jego tegorocznej edycji, twórcy interpretowali hasło, które nawiązuje do problemu, z którym musi na co dzień zmierzyć się współczesny człowiek : „Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?”. Łącznie nadesłano 1204 prace z 62 krajów świata. Wśród nich nie zabrakło twórców z Kuby, USA, Chin, Armenii, Libanu, Rosji, czy Ekwadoru. Jury wyróżniło spośród nich 10 dzieł, które obecnie można zobaczyć na bilbordach znajdujących się na Placu Rapackiego. Za najbardziej kreatywną uznano pracę, której autorami są: Aleksander Piątek i Monika Braksal z Polski.

Sztuka i refleksja
- Nasz festiwal namawia ludzi do samodzielnego przemyślenia ważnych kwestii. Podczas, gdy obecnie zalewa nas fala populizmu bardzo istotne jest, by mieć własne zdanie i osobiste przemyślenia – zauważa Agnieszka Kozieja. -Tematy kolejnych edycji festiwalu zawsze są dobierane tak, by były aktualne i powiązane z tym co dzieje się na świecie.
W ramach Art Moves Workshop zaplanowano także kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na specjalnym, interaktywnym bilbordzie wszyscy chętni będą mieli możliwość dokończyć myśl - „Najbardziej czuję się sobą wtedy, gdy…”.
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się już dziś (9.09.2016), o godz. 12 na Placu Rapackiego, całość projektu tradycyjnie koordynuje toruńska Fundacja Rusz.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.