Wielkie świętowanie w Toruniu!
Fot. Błażej Kriks

Wielkie świętowanie w Toruniu!

W ramach Dni Torunia, w dniach od 23 do 26 czerwca na mieszkańców i turystów czekać będzie szereg atrakcyjnych artystycznych i plenerowych wydarzeń.

Święto Miasta w Toruniu, jak co roku przypada w dniu patrona grodu, świętego Jana. Wydarzenia rozpoczną się już dzień wcześniej. 23 czerwca prezydent Torunia wręczy swoje nagrody zasłużonym torunianom, a wieczorem na wiślanym statku "Wanda" wystąpią Mezo i Sara Pach. W piątek, 24 czerwca odbędzie się jeden z najważniejszych elementów obchodów miejskiego święta - uroczyste odsłonięcie kolejnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd.

Nie tylko „Katarzynki”
Bezpośrednio po uroczystym odsłonięciu Katarzynek, o godzinie 20:30 zostanie zainaugurowany XX Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura - Wieczorem z Blusem w wykonaniu Marzeny Ugornej. Wokalistka znana m. in. z programu The Voice of Poland wykona utwory nawiązujące do lat 70-tych czyli czasu świetności polskiego bluesa, artystka przypomina sylwetki największych frontmenów – którzy niezmiennie stanowią jej muzyczny wzorzec - Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Martyny Jakubowicz, Czesława Niemena, Janis Joplin. Repertuar składa się z trzynastu wyselekcjonowanych utworów

Tego dnia zapraszamy także na Świętojańską Noc Zakupów, w trakcie której będziemy mogli zrobić zakupy na toruńskiej starówce aż do godziny 22:00. Z kolei 25 czerwca odbędzie się V Festiwal Malarstwa i Rzeźby Figurkowej oraz Rycerski Turniej Średniowieczny, czyli IX Toruńskie Medievalia, który będzie miał miejsce w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu na terenie Fosy Staromiejskiej. Oprócz Turnieju Konnego, specjalnie w tym roku przygotowaną atrakcją będzie inscenizacja Chrztu Polski z 966r., która będzie nawiązywała do obchodów rocznicowych 1050-lecia tego wydarzenia. W fosie zamku krzyżackiego wyrośnie jak zawsze średniowieczne obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Dla wszystkich, którzy lubią zwiedzanie po zmroku przygotowano kolejną — III Toruńską Noc Muzeów. Odbędzie się ona pod hasłem „Toruń znany i nieznany. Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do wszystkich oddziałów w sobotę, 25 czerwca w godz. 18:00-24:00. Wśród atrakcji m.in. oprowadzania kuratorskie, gra edukacyjna, prelekcje, kiermasz wydawnictw, nocne wejście na wieżę ratuszową a także warsztaty wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wydarzeniem wartym uwagi jest teatr tańca i ogania, który grupa Falco wykona w piątek o 22:00 na Bulwarze Filadelfijskim.

Jarmark Katarzyński
Jednocześnie w dniach 10 - 26 czerwca już po raz dwunasty odbywa się Jarmark Katarzyński. Jego lokalizacja to ścisłe centrum toruńskiej starówki przy ulicach: Różana, Plac Rapackiego i Rynek Staromiejski. Na Jarmarku będzie można spotkać twórców rękodzieła artystycznego i ludowego, kupców posiadających w swej ofercie handlowej wyroby związane z kulturą ludową, a także biżuterię, galanterię skórzaną, ceramikę, szkło artystyczne, wyroby z drewna, kamienia, pamiątki, wyroby z mosiądzu, wikliny oraz ekologiczne artykuły spożywcze.

Świętowanie Dni Torunia zakończy się w niedzielę, 26 czerwca o godzinie 20.00 plenerowym koncertem Akustyczna Radiostacja. 
Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.