Toruńskie Dni Rodziny – czas na wspólną zabawę
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Toruńskie Dni Rodziny – czas na wspólną zabawę

Żeby pobyć razem i niestandardowo spędzić czas. Dzięki corocznym obchodom Toruńskich Dni Rodziny dla rodziców i dzieci przewidziano wiele interesujących spotkań, warsztatów, wystaw, festynów i atrakcyjnych miejsc. To czas integracji oraz dobrej zabawy!


Międzynarodowy Dzień Rodzin jest obchodzony na całym świecie 15 maja, ale w Toruniu to aż dziesięć dni celebrowania – od 13 do 22 maja. Fundacja Nadzieja dla Rodzin wraz z Urzędem Miasta, w ramach projektu „Jesteśmy Razem”, od kilku lat zaprasza wszystkie rodziny do korzystania z wielu atrakcji przygotowanych z okazji święta. – To inicjatywa, dzięki której chcemy promować rodzinę i podkreślać jej znaczenie w społeczeństwie, a także zachęcić mieszkańców Torunia do współdziałania na rzecz toruńskich rodzin – mówi Agnieszka Wiśniewska z fundacji. W ubiegłym roku w dniach rodzin uczestniczyło ponad tysiąc mieszkańców.

Co roku do akcji włączają się nowe podmioty – to cieszy, bo dzięki temu rodziny mogą korzystać z większego wachlarza atrakcji. W tym roku wydarzenie wsparło ponad 30 partnerów. Zapowiada się plastycznie, muzycznie, fotograficznie, filmowo, sportowo… Inauguracja: 15 maja w Piernikowym Miasteczku z licznymi niespodziankami. A w kolejne dni na taneczne szaleństwa zaprasza Studio Tańca Fantom oraz Młodzieżowy Dom Kultury, który przygotował „Hopsasanki”. Do CSW można się wybrać na projekcje bajek czy konstruowanie maszyny latającej. Planetarium zabierze wszystkich w podróż z młodym Niko, czyli Kopernikiem, z którym razem popatrzycie w gwiazdy. Będzie można wybrać się do zagadkowego escape roomu, na basen, piłkę nożną, na makijaż dla mamy i córki, pokaz filmu „Mała Miss” w Dworze Artusa, spektakl „Rosnę” w Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, a w Teatrze Lalek na „Potargańca”. Ciekawie zapowiada się zabawa z cieniami w Domu Muz i spotkanie z przedstawicielami innych kultur. Atrakcje przygotowały Przedszkola Miejskie nr 3 i 4, Barbarka i gospodarstwo agroturystyczne „Brzoza”. Do zwiedzania ruin Zamku Krzyżackiego bezpłatne wejściówki czekają w siedzibie Nadziei dla Rodzin. Na nieliczne warsztaty obowiązują zapisy, w tym m.in. do Żywego Muzeum Piernika. Podczas Toruńskich Dni Rodziny skorzystacie ze zniżek w Grocie Solnej i na usługi fotograficzne. Dodatkowo będzie można zasięgnąć porad specjalistów, m.in. psychologów i logopedów. Gros interesujących festynów, konkursów, wspólnych zabaw i warsztatów warto śledzić na stronie fundacji. Znajdziemy tam szczegółowy harmonogram.

Fundacja i miasto od lat wspierają toruńskie rodziny, szczególnie wielodzietne, bo zwykle tym jest trudniej i potrzebują większego wsparcia. W fundacji dzieci korzystają z darmowych lekcji angielskiego. Rodziny wielodzietne są uprawnione do posiadania Ogólnopolskiej i Toruńskiej Karty Dużej Rodziny (mogą starać się o obydwie). Przysługują one wszystkim rodzinom wielodzietnym, niezależnie od dochodu. Korzyści? Zniżki w partnerskich sklepach, na bilety wstępu, warsztaty, kursy, na wybrane usługi. Fundacja wciąż zabiega o więcej placówek, instytucji włączających się jako partnerzy do tej inicjatywy. Nadzieja dla Rodzin stara się o kolejne udogodnienie. – Obecnie próbujemy wywalczyć zniżki – na ogólnopolską kartę – w sklepach spożywczych. Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów przedstawimy propozycję właścicielom marketów. Zobaczymy, czy rozmowy potoczą się pozytywnie – opowiada o nowej inicjatywie pani Agnieszka. Na portalu fundacji istnieje platforma służąca wymianie różnych sprzętów, ubrań, akcesoriów…  

Duża rodzina to sporo obowiązków i ciężka praca. Zabieganie powoduje, że rodzicom zwykle brakuje czasu na byciu tylko ze sobą – jako mąż i żona. Fundacja co roku z okazji Dnia Zakochanych organizuje randki dla małżonków. To czasem jedyna taka chwila w roku, żeby rodzice mogli spędzić czas tylko we dwoje. Kolejne marzenia fundacji? Powołanie do życia centrum dla rodzin. To tam rodzice i dzieci mogliby znaleźć wsparcie ze strony specjalistów, powstałby klub dziecięcy, organizowane byłyby warsztaty oraz spotkania dla najmłodszych i ich rodziców.

Żeby rodzina dobrze funkcjonowała, muszą panować w niej właściwe relacje, wzajemne wsparcie i podział obowiązków. – Jako pierwsi wprowadziliśmy nowatorskie metody mające na celu usprawnienie funkcjonowania tych sfer, między innymi Metodę Opartą na Relacjach i Metodę Indukcji Behawioralnej. Pierwsza z nich wpływa na poprawę przestrzeni relacyjnej wewnątrz rodziny. Z kolei druga metoda to na przykład tworzenie Rodzinnej Tablicy Zadań, które obowiązują poszczególnych członków rodziny. Dzięki temu można uczyć się odpowiedzialności i współpracy – wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska. – Natomiast w Skrzynce Marzeń umieszczane są, zapisane na karteczkach, pragnienia. Często okazuje się, że marzenia rodziców i ich pociech są diametralnie różne. Być może dzieci nie marzą o piętrowym łóżku czy nowej zabawce, ale o poświęcaniu im uwagi! Potrzeby materialne wielokrotnie schodzą na dalszy plan…
Toruńskie Dni Rodziny to doskonały czas, żeby się integrować, pobyć razem i odetchnąć od codziennej rutyny. Zbliżyć się do siebie nawzajem, spędzając czas na dobrej zabawie.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.