Jazda miejska coraz wygodniejsza
fot. Mateusz Patalon

Jazda miejska coraz wygodniejsza

Już niebawem w Toruniu pojawią się tramwaje jeżdżące w dwie strony, czyli nie będą potrzebowały pętli. Ale już dziś na toruńskich drogach jest nowocześnie.

 

Miejski Zakład Komunikacji odniósł sukces na arenie ogólnopolskiej. Nasz tabor bardzo prężnie się rozwija. -Zajęliśmy drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej organizowanym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Ranking miał na celu wyłonienie spośród stu przedsiębiorstw oraz zakładów komunikacyjnych w Polsce tych najlepszych, mających istotny wpływ na rozwój regionów. Chodziło też o poprawę jakości życia lokalnej społeczności. W trakcie badania brano pod uwagę między innymi standard posiadanego taboru, wprowadzone innowacje branżowe, działania edukacyjne, nakłady na szkolenia pracowników czy nakłady na inwestycje finansowane z Unii Europejskiej- opowiada Piotr Reich z toruńskiego MZK.

Wymiana trwa
Toruńskie drogi zmieniają się z dnia na dzień. Widzimy coraz więcej nowoczesnych tramwajów i autobusów. Powoli znikają z naszego miasta starsze składy. W 2014 i 2015 roku dotarły do nas nowoczesne tramwaje niskopodłogowe. Jest ich dwanaście- sześć pięcioczłonowych i sześć trójczłonowych. Te tramwaje te zostały zakupione w ramach projektu „BiT City”. -Mogą z nich korzystać osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych. Są to pojazdy w pełni klimatyzowane, posiadają dużo miejsca - szczególnie te pięcioczłonowe, w których można przewieźć dużą liczbę pasażerów. Pojazdy tego typu posiadają przejrzysty system informacji pasażerskiej zarówno wizualnej, jak i głosowej. Są wyposażone w monitoring i biletomaty, gdzie można zakupić bilety przy pomocy karty płatniczej – na przykład zbliżeniowo. Mają też WiFi, a także w monitory wyświetlające trasę przejazdu i ewentualne możliwości przesiadkowe.

Oczywiście poza tramwajami ważną rolę w transporcie publicznym odgrywają autobusy.
Na naszych drogach jeżdżą 144 takie pojazdy. Wśród nich są 43 Solarisy, te najnowsze wyposażone są w klimatyzację w przedziale pasażerskim, WiFi , system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe. A w większości Solariów znajdują się również gniazda USB, do których można podłączyć komórkę i ją naładować.

Tramwaj w dwie strony
Wkrótce w Toruniu pojawią się także tramwaje niskopodłogowe dwukierunkowe. Będą pięcioczłonowe, niskopodłogowe, klimatyzowane, będą posiadały monitoring, automaty do sprzedaży biletów, system informacji pasażerskiej. Główna różnica w porównaniu do obecnie kursujących tramwajów niskopodłogowych po naszym mieście - to dodatkowa kabina motorniczego. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć taki pojazd to 70 km/h. Łączna liczba miejsc, jaką będzie posiadać, to 200. Tramwaje tego typu mogą być wykorzystywane do poruszania się na torowiskach, gdzie wykonywane są różnego rodzaju remonty, uniemożliwiające jazdę po dwóch torach, a także po torowiskach gdzie nie ma pętli.

Agnieszka Chmielewska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.