Toruńskie podwórka znów wypięknieją

Wszystko za sprawą kolejnej edycji programu koordynowanego przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Do 15 lutego można składać wnioski na zagospodarowanie podwórek Na Starówce i Bydgoskim Przedmieściu. Do rozdania 150 tysięcy złotych!


-„Moje Podwórko”to program umożliwiający ubieganie się o dofinansowanie wydatków na zagospodarowanie podwórek, skierowany do wspólnot mieszkaniowych oraz właścicieli budynków zlokalizowanych na terenie Zespołu Staromiejskiego oraz historycznego układu urbanistycznego. Pozyskane środki można przeznaczyć między innymi na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wymianę nawierzchni, urządzenie zieleni i zakup elementów małej architektury- wylicza Aleksandra Iżycka z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Program „Moje Podwórko” stwarza okazję do podniesienia estetyki i upiększenia otoczenia toruńskich kamienic – ich podwórek i dziedzińców. Wiele z nich pilnie potrzebuje takich prac, a mieszkańcy z własnych pieniędzy nie są w stanie modernizować tych przestrzeni. Uruchomiony w dwa lata temu miejski program „Moje Podwórko” otwiera przed wspólnotami możliwość otrzymania dofinansowania m.in. na place zabaw, zieleń, ławki, chodniki, nowe nawierzchnie.

W ubiegłym roku aż jedenastu wnioskodawców złożyło wnioski o współfinansowanie prac na łączną kwotę 156.179,00 zł. Komisja oceniająca przyznała dofinansowania dziewięciu z nich. Łącznie wnioskodawcom przyznano środki w wysokości 100.000,00 zł. W tym roku pula przeznaczona do rozdysponowania wynosi 150.000,00 zł.

W ramach programu, gmina może współfinansować nakłady wnioskodawców w wysokości do 50% szacunkowych kosztów - w przypadku nakładów obejmujących zieleń, urządzenia rekreacyjno-wypoczynkowe i małą architekturę oraz do 70% - w przypadku wymiany nawierzchni i infrastruktury podziemnej. Z uwagi na to, że prace związane z wymianą infrastruktury podziemnej i ułożeniem nowej nawierzchni wymagają dużo większych nakładów finansowych, niż np. nasadzenia zieleni lub zakup elementów małej architektury, od 2017 roku wprowadzono zwiększenie wspófinansowania tego rodzaju prac do 70% szacowanych kosztów.

Należy pamiętać, że warunkiem rozpatrzenia wniosku przez komisję oceniającą jest wstępne uzgodnienie planowanego do wykonania zakresu prac z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Warto wiedzieć, że komisja przyznawać będzie dodatkowe punkty za już przeprowadzone prace remontowo-modernizacyjne na podwórku oraz ich spójność z działaniami planowanymi w przyszłości.Współfinansowaniem mogą być objęte place zabaw dla dzieci, zespoły zieleni, trwałe elementy małej architektury i nasadzenia wieloletnie, miejsca wypoczynku i rekreacji.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.