Pobierz kod i czytaj e-booka – za darmo
Fot. Dominika Lipińska

Pobierz kod i czytaj e-booka – za darmo

Skanujemy kod QR i mamy książkę. E-booki i audiobooki – po raz kolejny w ramach ogólnopolskiej akcji „Czytaj PL” miłośnicy literatury mogą za darmo czytać bestsellery. Do wyboru 12 tytułów. Akcja trwa do końca listopada.

Po elektroniczne książki Polacy sięgają coraz częściej. Sprawdzają się w drodze do pracy, w podróży, w domowym zaciszu. Nasza rodzima akcja „Czytaj PL” uchodzi za największą kampanię promującą czytelnictwo na świecie. Toruń jako jedno z miast partnerskich po raz kolejny włączył się do promowania literatury. Do końca miesiąca można pobierać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play, przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu. W Toruniu kody QR zeskanujemy z czterech citylightów zlokalizowanych na pl. Rapackiego, na pl. Teatralnym, przy ul. Dąbrowskiego (dworzec PKS) i na pl. św. Katarzyny. Dzięki temu otworzą się przed nami drzwi do darmowej wirtualnej biblioteki.

Opowiadania, kryminał, biografie

Rok temu organizatorzy akcji zaproponowali m.in. „Lśnienie” Stephena Kinga, „Millenium” Davida Lagercrantza czy „Ósme życie” Nino Haratischwili. Wśród tegorocznych tytułów znajdziemy pięciu zagranicznych autorów i siedmiu polskich, m.in. zbiór opowiadań „Ślady” Jakuba Małeckiego, w których przedstawia kalejdoskop ludzkich życiorysów, napisaną przez Annę Kamińską biografię nieżyjącej himalaistki Wandy Rutkiewicz, szwedzki kryminał Camilli Läckberg „Księżniczka z lodu”, „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena, „#WstydźSię!”  Jona Ronsona czy autobiograficzną powieść Gregory’ego Davida Robertsa „Shantaram”. Część książek jest dostępna zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka. Jeden kod wystarcza na wszystkie tytuły, a do korzystania z niego można zaprosić pięciu znajomych. – Staramy się, żeby tytuły były różnorodne. Oprócz tego, że w tym roku w akcji uczestniczy około 500 polskich miast, udało nam się przekroczyć granice kraju. Polacy mieszkający między innymi w Dublinie, Edynburgu, Lwowie, Norwich, Nottingham, w Pradze czy Reykjaviku – w Miastach Literatury UNESCO – również mogą korzystać z darmowych tytułów – informuje Michał Koza, koordynator kampanii z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które obok platformy z e-bookami Woblink i Czytaj PL po raz piąty organizuje kampanię. – W ubiegłym roku nasza akcja w ramach „Książki za obietnicę”, która polega na tym, że po pobraniu darmowego plakatu ze strony internetowej, trzeba złożyć obietnicę o jego wydrukowaniu i powieszeniu w swojej miejscowości, Czytaj PL dotarło do dodatkowych 120 miejscowości, w tym aż do Sydney.

Z koszulki i z menu

Po raz pierwszy do listopadowej akcji dołączyły szkoły. W Toruniu jest ich osiem – to I, II, III i VII, VIII LO, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, ZS nr 1 i Centrum Kształcenia Ustawicznego. W placówkach powieszono plakaty, z których uczniowie mogą skanować kody. Kody znalazły się także na koszulkach uczniów-ambasadorów kampanii.

Listopadową okazję do czytania poszerzono także o restauracje – „Czytaj PL na przystawkę”. W około 200 lokalach gastronomicznych w całej Polsce goście mogą umilić sobie konsumpcję, skanując kody umieszczone na specjalnych nakładkach na menu. W naszym mieście taka możliwość jest w restauracji „Widelec” na Sienkiewicza i w „Bułce” na Szewskiej.

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.