Nocne zakupy w klimacie vintage
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Nocne zakupy w klimacie vintage

Już jutro odbędzie się w Toruniu Pers – 1. Nocny Targ. Oznacza to, że po zmierzchu będziemy mogli wybrać się na wyjątkowe zakupy w nietypowej przestrzeni wystawienniczej. Ci, którzy tego dnia zrezygnują z długiego snu, z pewnością nie będą żałować.

– Idea Persu jest prosta, gdyż składa się na nią: integracja, aktywizacja i przyjaźń – przekonuje Ewelina Rejs, jedna z organizatorek. – Wszyscy w Toruniu się znamy i razem reprezentujemy silną, kreatywną podstawę. Miasto uczestniczy w międzynarodowym projekcie Gen-Y City z Programu Urbact III, który uświadomił nam, jak ważne jest kreatywne środowisko i ile wnosi do życia miasta. Media społecznościowe to kopalnia pomysłów. Obracając się w gronie podobnych zainteresowań, inspirujemy się działaniami nieznanych ludzi. W ten sposób, oglądając piękną vintage sukienkę na Instagramie, dotarłam do targu towarzyskiego. Później był już całkowity research odnośnie tego typu wydarzeń. Jedno spotkanie z toruńskimi znajomymi wystarczyło, żeby zapadła decyzja – zróbmy taki targ. Toruń ma bardzo kreatywne środowisko, ale ciągle znajduje się ono w podziemiach. Nocny Targ jest dla ludzi, którzy zamiast krytykować i rozliczać, działają albo dołączają jako uczestnicy. Wszyscy angażujemy się w wolontariat, bo nie lubimy bierności i wierzymy w społeczeństwo i w potencjał naszego miasta. Specyfika nocnego targu znana jest już dobrze w Warszawie czy Poznaniu. Mieszkańcy tych miast licznie uczestniczą w Nocnym Targu Towarzyskim czy Nocnym Markecie. – Nie tylko Warszawa i Poznań mają swoje nocne targi – opowiada Agnieszka Jurkowska, jedna z inicjatorek Persu. – Tego typu imprezy organizowane są również w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Łodzi. Jak widać, nocne wystawianie się w ciekawych miejscach zaczyna robić się coraz bardziej popularne.

Winyle, dodatki retro i gadżety modowe

Pers to wydarzenie dla wszystkich tych, którzy pasjonują się sztuką i stylem vintage. Nie zabraknie wielu unikatowych mebli czy nietuzinkowych egzemplarzy ubrań. – Pers to impreza nie tylko towarzyska, ale również artystyczna, muzyczna, kulinarna czy modowa – zauważa Małgorzata Janas-Ławniczuk z Fundacji Studio M6. – Wszyscy mieszkańcy będą mogli przyjść i spotkać się w ciekawej przestrzeni wystawienniczej, jaką bez wątpienia jest gotycka kamienica przy Mostowej 6. Na pewno wielbiciele vintage znajdą tutaj coś dla siebie. Będą to chociażby ubrania pochodzące z upcyklingu, meble i dodatki do wnętrz retro. Ponadto nie zabraknie winyli, gadżetów modowych czy książek pochodzących z biblioteczki pisarza Marcela Woźniaka. Nie oznacza to, że koncentrujemy się tylko na wystawcach proponujących rzeczy w stylu vintage. Pojawią się też nowe ubrania, torby i plecaki. Ponadto będzie można smacznie zjeść, napić się kawy i zrobić sobie tatuaż. Warto także obejrzeć wystawę fotografii Joanny Osińskiej i posłuchać muzy granej przez DJ-ów z Thecompressjah i Gramy Damy.

  1. Nocny Targ odbędzie się w Toruniu już w najbliższą sobotę przy ul. Mostowej 6 w godz. 18.00-6.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Studio M6.


Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.