Basen, nowoczesny TRM, monitoring powietrza – nowe miejskie inwestycje
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Basen, nowoczesny TRM, monitoring powietrza – nowe miejskie inwestycje

1 400 000 zł to oszczędności w miejskim budżecie. Zostaną one przeznaczone na nowe inwestycje. Środki pozwolą przyśpieszyć realizacje wybranych przedsięwzięć.

O rozdysponowaniu oszczędności zadecydowali radni podczas lipcowej sesji RM. I tak największą część tej sumy, bo 530 tys. zł, postanowiono przeznaczyć na przyspieszenie płatności za rozbudowę i modernizację trzech toruńskich przedszkoli – nr 11, 15 i 17. Dzięki przebudowie tych placówek będzie można przyjąć do nich o kilkadziesiąt dzieci więcej. Dodatkowe środki pozwolą zakończyć w nich prace w bieżącym roku, a nie – jak przewidywano – w 2018.

 

Nowe stacje monitoringu jakości powietrza

Również jeszcze w tym roku pojawi się dodatkowych dziesięć stacji monitoringu jakości powietrza. – Kolejne stacje powstaną na wniosek mieszkańców i radnych. Do tej pory mieliśmy trzy takie punkty – na Kaszczorku, Starówce i na Rubinkowie. To państwowy monitoring, za który odpowiada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Teraz będziemy mieć również miejski. Dziesięć punktów zainstalowanych zostanie na budynkach placówek oświatowych, między innymi na Wrzosach, Bielawach, Jakubskiem, Bydgoskim Przedmieściu i lewobrzeżu. Stworzona zostanie platforma i aplikacja mobilna – mieszkańcy będą mogli śledzić na bieżąco stan jakości powietrza – informuje Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. To wydatek rzędu 130 tys.

Pojawi się więcej zieleni. 200 tys. przeznaczono na rewitalizację alpinarium (teren za pomnikiem ks. J. Popiełuszki) oraz Ogrodu Muzyków. W Ogrodzie zainstalowany zostanie plac zabaw z muzycznymi akcentami, wykonane będą nowe nasadzenia w postaci traw oraz nowych gatunków drzew, pojawią się nowe elementy małej architektury. Natomiast na terenie alpinarium, którego rewitalizację rozpoczęto w 2011 roku i wciąż brakowało środków na jej kontynuację, m.in. uporządkowana zostanie roślinność, a układ komunikacyjny zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.  

 

Basen na Bydgoskim Przedmieściu

Jedną z ważniejszych planowanych inwestycji jest budowa kompleksu basenów obok Centrum Konferencyjnego Park na Bydgoskim Przedmieściu. – Pomysł budowy takiego kompleksu zaproponował kilka lat temu jeden z radnych. Nowy obiekt zakłada budowę trzech basenów, zaplecza sanitarnego, części rekreacyjnej i siłowni zewnętrznej – informuje Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT. Został już ogłoszony przetarg na wykonanie projektu nowej inwestycji. Koszt budowy kąpieliska, które przypominać istniejące Na Skarpie, szacuje się na ok. 2 400 000 zł.  

Kolejne istotne zmiany w perspektywie czterech lat dotyczyć będą Toruńskiego Roweru Miejskiego. Do końca tego roku zostanie rozstrzygnięty przetarg na wybór operatora TRM. W przyszłym roku wzrośnie liczba stacji z obecnych 25 finansowanych przez miasto z ponad 300 rowerami do 40. Mieszkańcy w konsultacjach społecznych proponowali kolejne stacje m.in. na Bydgoskim, Jakubskiem i Chełmińskim Przedmieściu. Mają pojawić się w Toruniu najnowsze rowery trzeciej generacji. Za ich wynajęcie zapłacimy kartą płatniczą lub za pomocą telefonu komórkowego. Będzie nowocześniej.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.