Amatorzy zmierzą się z ekspresową lotką
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Amatorzy zmierzą się z ekspresową lotką

Wystarczy rakietka, lotka, siatka i możemy zaczynać grę. Niemal każdy z nas w dzieciństwie próbował swoich sił w badmintonie. Kto nie zapomniał, jak się to robi, i nadal gra może wziąć udział w I Otwartych Mistrzostwach UMK w Badmintonie. Miłośnicy tej dyscypliny spotkają się 27 maja na rozgrywkach w sali Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.

Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach – singiel męski – zaawansowani zawodnicy, singiel męski – średnio zaawansowani i początkujący oraz singiel damski – open. Nie trzeba być supergraczem, żeby wziąć udział w rywalizacji. Mistrzostwa adresowane są do amatorów. – Na razie najmłodszy gracz, który zapisał się na zawody, ma 15 lat, weźmie w nich udział również jego tata. Ale muszę przyznać, że byłem świadkiem, kiedy nawet 12-latek wygrywał ze sporo starszym, doświadczonym badmintonistą – mówi Bartosz Urbański, trener sekcji badmintona na UMK, długoletni gracz, amator. I Otwarte Mistrzostwa w Badmintonie to pierwsze na taką skalę zawody w naszym mieście zachęcające do uczestnictwa również graczy z innych miast. Dzięki mistrzostwom organizatorzy chcą popularyzować ten emocjonujący sport.

Rekord? 493 km/godz.!
Badminton, znany jako kometka, który od 1992 roku jest konkurencją olimpijską. Największą popularnością cieszy się w Danii oraz w krajach Azji Wschodniej – w Japonii, w Chinach i Korei. wymaga jedynie rakietki, lotki i siatki. Gra toczy się do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi. Wygrywa ten gracz lub drużyna, która zwycięży w dwóch setach. Gra ma długą historię. Ślady różnych wariantów badmintona można spotkać na wszystkich kontynentach.
To niewątpliwie wymagający sport. – Przede wszystkim przez cały czas jesteśmy w ruchu, w półprzysiadzie. Liczy się refleks i oczywiście – jak w każdym innym sporcie – myślenie – mówi Bartosz Urbański, który podkreśla, że kometka uchodzi za najszybszy sport rakietowy na świecie. Rekord należący do Malezyjczyka to 493 km/godz. Squash, tenis stołowy i golf są znacznie wolniejsze.


W naszym regionie mocnym ośrodkiem w badmintonie jest między innymi Solec Kujawski. Organizatorzy zawodów podczas majowej rywalizacji spodziewają się około 40-50 graczy. Amatorski turniej badmintona rozgrywany będzie na boiskach UMK, w sali UCS przy ul. św. Józefa.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.