Welconomy Forum in Torun: po pierwsze – innowacyjność
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Welconomy Forum in Torun: po pierwsze – innowacyjność

Pomimo, że Forum Gospodarcze organizuje już po raz dwudziesty czwarty to przyznaje że za każdym razem jest to ogromne wyzwanie. O roli innowacyjności społecznej, obecnych trendach i nadrzędnych tematach, podczas tegorocznego Welconomy Forum in Torun rozmawiamy z dr Jackiem Janiszewskim przewodniczącym rady programowej stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”.

Forum Gospodarcze ma już ponad 20-letnią tradycję – czy jest to już dobry moment na podsumowanie tego, co do tej pory udało się wypracować?
- Myślę że, na takie całościowe podsumowanie przyjdzie jeszcze czas w przyszłym roku, na okoliczność 25-lecia Forum. To jednak racja, że powoli można się już do tego przymierzać. Polska przez ten czas bardzo się zmieniła. Z perspektywy czasu dopiero dostrzegam, że gdy po raz pierwszy przygotowywaliśmy Forum, zupełnie nie mieliśmy świadomości i wyobrażenia, w jakim miejscu znajdziemy się w przyszłości. Rzeczy, które dzisiaj są powszechne i zupełnie normalne, niegdyś wydawały się abstrakcyjne i nieosiągalne. Upłynęło zaledwie 24 lata - to pokazuje jak dynamicznie rozwija się świat i Polska.

Podczas pierwszego dnia spotkań w ramach forum, już tradycyjnie poruszane będą tematy z zakresu gospodarki, z kolei drugi dzień koncentrować się będzie na sprawach społecznych – przedyskutowanie, jakich kwestii będzie szczególnie ważne?
- Zgadza się - zasadniczo naszą konferencję dzielimy na dwie części i jest to już pewnego rodzaju tradycja. Klamrą owych dwóch dni jest integracja i współpraca – taki jest nasz cel, przesłanie i misja. Pierwszego dnia, będziemy mówili przede wszystkim o „breksi-cie”. Będzie to jednak tylko pretekst do dyskusji, jak to wygląda z punktu widzenia Unii Europejskiej i tego, jak może się ona w niedalekiej przyszłości zmienić. W związku z tym premier i ministrowie, będą rysować pewnego rodzaju scenariusze, a przedsiębiorcy mówić, jak przygotowywać się do różnego rodzaju zmian, i jak mogą one wpłynąć na dane przedsiębiorstwo. Z kolei jeśli chodzi o drugi dzień forum to zgadza się -jest on zawsze trochę bardziej społeczny, humanistyczny i nosi hasło: innowacyjność społeczna. Jest to bardzo nowe i dość topowe zagadnienie, zarówno w Unii, jak i na świecie. Wszystkie nauki, w tym socjologia, nie są w stanie do końca poradzić sobie ze zrozumieniem współczesnych społeczeństw.
W naszej strukturze podejmowania decyzji pojawiło się coś nowego, czego nauka jeszcze nie rozumie. Dlatego też chcemy inspirować siebie wzajemnie, żeby znaleźć się coraz bliżej tego zagadnienia.

Podczas Welconomy Forum spotykają się przedstawiciele wielu środowisk politycznych, często o skrajnie różnych poglądach – czy wypracowanie przez nich wspólnych rozwiązań jest w ogóle możliwe?
- Jedna z misji naszego przedsięwzięcia, zakłada by zapraszać osoby, które teoretyczne mają bardzo rożne zdanie na temat uprawiania polityki i ewolucji gospodarki. Welconomy od wielu lat udowadnia, że ludzie najpierw spotkać muszą się, by tak naprawdę zrozumieć jak dalece się różnią. Sądzę, że nasze spotkania pomagają uświadomić dużej części osób, że w istocie mają one ze sobą wiele wspólnego. Łączą je podobne cele, i tak samo perspektywicznie myślą o Polsce. Czasami różni ich tylko wybór drogi, w dojściu do tego celu.

Stwierdził Pan kiedyś, że innowacyjność to nie moda, to konieczność.
- Innowacyjność pełni obecnie zdecydowanie bardzo istotną rolę. Widać wyraźnie jak świat znacząco zmienia się, w przeciągu zaledwie kilku lat. Jeszcze nie tak dawno, coś takiego jak Facebook, mogło być tylko elementem abstrakcyjnego myślenia, tymczasem dzisiaj korzysta z niego znacząca część społeczeństwa. Wszystko się nieustannie zmienia. Wydaje się, że innowacyjność jest podstawowym elementem funkcjonowania w dzisiejszej przestrzeni społecznej i gospodarczej. Jeśli ktoś zdoła wymyśleć coś nadzwyczajnego i kreatywnego - w jednej chwili bardzo szybko zarabia i powiększa swoje możliwości penetrowania świata. Myślę że, innowacyjność będzie nieustannie w XXI- wieku najistotniejszym mechanizmem rozwoju. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że popularność Welconomy rośnie i tworzymy obecnie jedną z trzech największych konferencji w Polsce, o charakterze multitematycznym. Przez te ponad 20 lat wpisaliśmy się w pewną strukturę kalendarzową firm
i polityków. Na tym z całą pewnością korzysta Toruń i mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego.

Rozm. Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.