Chcesz się kształcić? Trwa zimowa rekrutacja
Zajęcia z farmacji w Studium Kształcenia Kadr Fot. Lena Pracka

Chcesz się kształcić? Trwa zimowa rekrutacja

Jeśli ktoś nie zdecydował się na kontynuowanie edukacji w październiku – jest opcja, żeby rozpocząć naukę od lutego lub marca. Już teraz można zgłaszać swoją kandydaturę zarówno na studia, jak również rozpocząć naukę w szkole policealnej czy zapisać się na ciekawy kurs.

Zapisz się na studia
Wprawdzie na UMK oferta nie jest tak bogata, jak dla kandydatów zaczynających studia w październiku, ale do 15 lutego można zapisać się na kilka, a dokładnie sześć ciekawych kierunków. Rekrutacja odbywa się na studia licencjackie z archeologii i historii, która to od lat cieszy się największym zainteresowaniem przyszłych studentów – w zeszłym roku zarejestrowało się na nią 70 kandydatów. Trwa rekrutacja na studia magisterskie z filologii polskiej, fizyki technicznej, informatyki stosowanej i informatyki. – Na razie na wszystkie kierunki zarejestrowało się nieco ponad 20 osób, ale zostało jeszcze sporo czasu. W zeszłym roku w rekrutacji śródrocznej były wszystkie wymienione kierunki poza archeologią, zamiast niej była etnologia, a ponadto rekrutowaliśmy na prawo niestacjonarne, nauki o rodzinie, organizację opieki nad osobą starszą i materiały współczesnych technologii. Tak więc w tym roku jest zdecydowanie mniej kierunków – informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK, która przyznaje, że co roku zainteresowanie rekrutacją śródroczną jest umiarkowane, ale wystarczające, żeby kierunki uruchomić. – Dotyczy to szczególnie studiów magisterskich – studia inżynierskie z fizyki technicznej trwają 3,5 roku, więc właśnie teraz się kończą, poza tym sporo osób broni się z opóźnieniem – dodaje.
Na WSB można zapisywać się na wszystkie kierunki, które prowadzi uczelnia. Śródroczna rekrutacja potrwa do marca. Wiodące kierunki to bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, zarządzanie na pierwszym stopniu, profil menedżersko-prawny na studiach magisterskich, BHP, studia pedagogiczne z kwalifikacjami na studiach podyplomowych. – W zeszłym roku rekrutacja zimowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Czasami jest tak, że u niektórych osób proces decyzyjny co do wyboru kierunku studiów się wydłuża. Zdarza się również, że ktoś w październiku wybrał inny kierunek, ale nie jest w pełni zadowolony i zmienia go podczas zimowej rekrutacji – wyjaśnia Paweł Bukowski, rzecznik WSB w Toruniu. – Wielu kandydatów stawia na praktyczne umiejętności. Obserwując młodych studentów, można zauważyć, że mają coraz bardziej sprecyzowane oczekiwania oraz kierunek kształcenia. Wiedzą, co chcą robić w przyszłości, wymagają od wykładowców konkretnych wskazówek. Podczas wykładów zadają bardzo przemyślane, dojrzałe pytania.

Szkoły roczne, dwuletnie i kursy
Można zdecydować się na naukę w szkołach policealnych, medycznych, na licznych kursach. Szkoły oferują liczne kursy zawodowe – od księgowości, kursów komputerowych, kosmetycznych, pedagogicznych, doradcy inwestycyjnego, po kursy spawalnictwa, kierowców wózków widłowych czy z zakresu obrabiarek sterowanych numerycznie, cieszących się w ostatnim czasie dużym powodzeniem. Wielu pracodawców poszukuje pracowników z konkretnymi kwalifikacjami.
W oddziale TEB Edukacji w Toruniu największym zainteresowaniem cieszy się technik usług kosmetycznych, kosmetyka estetyczna (skończymy ją z czterema dyplomami – kwalifikacjami z pielęgnacji twarzy i dekoltu, dłoni i stóp oraz całego ciała, podologii, a także wizażu i stylizacji), technik masażysta z elementami fizjoterapii, technik dentystyczny (szczególnie po wprowadzeniu specjalizacji CAD/CAM, czyli projektowania i modelowania korony zęba w trójwymiarze). Nie słabnie zainteresowanie dietetyką, opiekunem medycznym czy higienistką i asystentką stomatologiczną.
W Studium Kształcenia Kadr na kierunkach medycznych króluje technik farmaceutyczny, technik dentystyczny, higienistka stomatologiczna czy asystentka stomatologiczna, a także opiekun medyczny. Wśród opcji niemedycznych chętnych przyciąga profil weterynaryjny i szkoła kosmetyczna. SKK poszerzyło ofertę o technika optyka, ortoptystę, który diagnozuje i rehabilituje zaburzenia widzenia, elektroradiologa z uprawnieniami do pracy w pracowniach rentgenowskich, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, i ortopedę.
W Centrum Edukacji Dorosłych trwają zapisy na technika masażystę, opiekuna medycznego, a także technika informatyka, rachunkowości, BHP, administracji oraz ochrony fizycznej osób i mienia. Cosinus zaprasza zainteresowanych kształceniem się jako masażysta, archiwista, florysta czy chcących poszerzyć praktyczną znajomość rachunkowości. Kto chciałby swoją drogę zawodową związać z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia, to w Centrum Nauki i Biznesu „Żak” warto wyedukować się na trenera personalnego, instruktora fitnessu czy dietetyka. Można również zostać asystentem osoby niepełnosprawnej, instruktorem ds. terapii uzależnień, rejestratorem medycznym czy dekoratorem wnętrz.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.