Przyjechali tu (nie tylko) studiować
Fot. Lena Paracka Od lewej: Dominika Wojciechowska i Marta Bulwon, przewodznicząca Erasmus Student Network

Przyjechali tu (nie tylko) studiować

Wymiana studencka to nie tylko nauka w obcym języku. To zmiana miejsca zamieszkania na pewien okres, a co za tym idzie: spotkanie z nową kulturą, językiem, poznanie codziennego życia i zwyczajów. Aby ułatwić zagranicznym studentom spotkanie z polską rzeczywistością, Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował program Mentor w ramach którego ochotnicy mogą zostać opiekunami dla zagranicznym gości.

Program Mentor jest częścią programu wymian studenckich Erasmus. Jego celem jest przede wszystkim wprowadzenie zagranicznych studentów do codziennego życia w Toruniu. Gdzie i do kogo zwracać się z pytaniami? Jakie zwyczaje obowiązują na uczelni, w sklepach, w komunikacji miejskiej? Są to pytania, które dla nas, polaków i mieszkańców miasta wydają się oczywiste, ale dla innych kultur mogą być zupełnie obce. W cudzoziemcach mogą budzić niepewność, a w nas błędną ocenę ich zachowania.
Kolejnym krokiem jest integracja ze społeczeństwem.
- W celu integracji niezbędne jest stworzenie systemu wsparcia studentów zagranicznych, zaniechania ksenofobii, rasizmu, dyskryminacji oraz braku tolerancji. Potrzebne jest możliwie jak najszersze wsparcie wszelkich aktywności ze strony studentów promujących otwartość oraz wielokulturowość. Zarówno jeśli chodzi o naszą uczelnie i również lokalną społeczność - powiedział na czwartkowej konferencji dotyczącej programie “Mentor” prorektor ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym, prof. Wojciech Wysota.

Działania integracyjne
Na początku semestrów organizowane są tygodnie orientacyjne w trakcie których studenci zagraniczni są wdrażani w miasto i kulturę. Dotychczasowe działania ku integracji obejmowały takie aktywności jak wyjazd do Gdańska, wspólne kibicowanie na wydarzeniach sportowych i wyjścia na wydarzenia kulturalne.
- Razem ze studentami, polskimi i zagranicznymi, psychologiem, strażą miejską, policją i wykładowcami uczelni staramy się przybliżyć naszym zagranicznym gościom kulturę polską i wytłumaczyć to, co oznacza bycie studentem na UMK. Ułatwiamy integrację między studentami zagranicznymi i ze studentami polskimi - opowiadała Małgorzata Grudzińska z Biura Programów Międzynarodowych.
Obecnie planowany jest wypad do Muzeum Etnograficznego, podczas którego zagraniczni studenci będą mieli możliwość poznania polskiego sposobu świętowania Bożego Narodzenia i jednocześnie będą mogli zaprezentować polskim studentom tradycje i święta obchodzone w ich krajach. Dla władz UMK bardzo ważne jest zaangażowanie miasta.
- W te działania zaangażowały się nie tylko władze miasta, ale także zwyczajni ludzie, mieszkańcy, przedsiębiorcy, właściciele firm i lokali. Zwracają się do nas spontanicznie z propozycjami różnych działań skierowanych do naszych zagranicznych studentów - mówiła Ewa Derkowska-Rybicka, koordynator uczelniany programu Erasmus.

Z korzyścią dla wszystkich
Z wymiany studenckiej korzyści czerpią nie tylko zagraniczni studenci. Polscy studenci, którzy mają styczność z programem Erasmus i Mentor są wyposażeni w wartościową wiedzę, umiejętności i odpowiednie postawy wobec innych kultur.
- Osoby, które decydują się na zostanie mentorem zawsze dostają wsparcie od uczelni. Na szkoleniach poruszamy bardzo ważne tematy dotyczące dyskryminacji, stereotypów, różnic kulturowych. Mówimy jakie są korzyści, wyzwania i obowiązki mentorów, żeby ochotnicy byli w pełni przygotowani i wiedzieli, co to znaczy być mentorem - mówiła Małgorzata Grudzińska.
Dla uczelni zaangażowanie w rozwój międzynarodowy jest bardzo ważnym elementem strategicznym. Oznacza on wprowadzenie wyższych standardów nauczania, uzyskanie większych akredytacji międzynarodowych oraz prowadzenie szerszej współpracy z uczelniami z zagranicy.
- Realizacja tych zamierzeń to wielka szansa dla naszego uniwersytetu, jeśli chodzi o status w rankingach międzynarodowych szkół wyższych. W przyszłości przełoży to się również na wzrost dotacji finansowych ze strony rządu - powiedział prorektor prof. Wojciech Wysota

Erasmus na UMK w liczbach
Erasmus istnieje na UMK od 1998 r.
4400 studentów polskich wyjechało na wymianę
2000 studentów zagranicznych przyjechało na wymianę
8,5 mln Euro dotacji otrzymało UMK na realizowanie programu.
1,4% studentów na UMK to studenci z wymiany
4,07% to średnia krajowa
5% to cel UMK
78 osób zgłosiło się do programu Mentor
56 z nich to kobiety

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.