Jordanki nowym cudem Polski? Mamy szansę!
Na toruńskie Jordanki można głosować do końca sierpnia Fot. Mateusz Patalon

Jordanki nowym cudem Polski? Mamy szansę!

Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki od momentu otwarcia przyciąga nie tylko publiczność, ale i nagrody. Do 31 sierpnia trwa głosowanie w kolejnym plebiscycie – na 7 nowych cudów Polski.

Jeszcze zanim sala powstała, projekt wzbudzał zainteresowanie architektów. Już w 2010 roku podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie został wybrany „najlepszym projektem kulturalnym przyszłości”. W tym roku wśród architektonicznych realizacji ponownie pojawiła się toruńska sala koncertowa, tym razem wśród nominacji do nagród, które zostaną wręczone w listopadzie.

Jordanki docenione przez branżę
Odważny projekt architektoniczny Fernando Menisa okazał się strzałem w dziesiątkę – Jordanki podobają się nie tylko publiczności, ale i zdobywają branżowe nagrody. Centrum otwarto
w grudniu ubiegłego roku, całkowity koszt budowy wyniósł niespełna 225 milionów złotych. Podczas uroczystej gali otwarcia architekt Centrum nie krył radości z wykonanej pracy. - Bardzo cieszę się, że mogłem zaprojektować to miejsce; że pozwoliliście mi być architektem i myślę, że tego wieczoru jesteście tak samo szczęśliwi, jak ja i mój zespół – mówił wtedy Fernando Menis. W maju tego roku nagrodę od Stowarzyszenia Architektów Polskich odebrali twórca projektu i prezydent Torunia Michał Zaleski. Jordanki otrzymały najlepszego obiektu architektonicznego zrealizowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2015 roku, w kategorii obiekt użyteczności publicznej – obiekt kultury. Jordanki zostały również docenione w organizowanym już po raz piąty plebiscycie Nagrody Architektonicznej „Polityki”, a budynek został wyróżniony wśród pięciu najlepszych projektów 2015 roku – finalistów plebiscytu. Kolejna nagroda pojawiła się w konkursie „Bryła roku 2015”, organizowanym przez branżowy serwis Bryla.pl. CKK Jordanki pokonało 9 konkurencyjnych obiektów z całej Polski, zdobywając tytuł. - Obiekt zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta, zasługuje nie tylko na uznanie ze względu na wielofunkcyjność, skalę i rozmach, ale także z powodu niecodziennej i ciekawej architektury, która w subtelny i nieoczywisty sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia – tak jurorzy uzasadnili swój wybór.

Jordanki wśród 7 cudów Polski?
Do 31 sierpnia głosować można na CKK Jordanki w plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler” - Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza. Dlatego przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych albo takich, w które tchnięto drugie życie. I to właśnie je nominujemy w szóstej edycji plebiscytu „Siedem nowych cudów Polski” – powiedziała na początku tegorocznej edycji plebiscytu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”. Głosować można raz dziennie na stronie www.7cudow.national-geographic.pl. O tytuł nowego cudu Polski rywalizują 32 miejsca całego kraju. Wśród konkurentów jest jeszcze jedna instytucja z naszego regionu – Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
Jeszcze przed opublikowaniem tekstu CKK Jordanki zajmują w plebiscycie 4. miejsce, przegrywając m.in. z wrocławskim Hydropolis. Warto jednak na kilka ostatnich dni głosowania zmobilizować siły i sprawić, że toruńska sala koncertowa znajdzie się w finale plebiscytu na jeszcze wyższej pozycji. Trzymamy kciuki!

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.