Sprzedać auto. Szybko czy za dobre pieniądze? A może jedno i drugie?
Krzysztof Pniewski, proponuje klientom dwie opcje sprzedaży – na miejscu lub wstawienie w komis Fot. Jacek Koślicki

Sprzedać auto. Szybko czy za dobre pieniądze? A może jedno i drugie?

Sprzedaż samochodu to niełatwa sprawa, podobnie zresztą jak jego kupno. Szukanie kupca na własną rękę może być opłacalne, ale zająć sporo czasu. Warto więc rozważyć różne opcje sprzedaży, również przez pośredników.


Na własną rękę
To jeden z najpopularniejszych, ale dość czasochłonnych sposobów na sprzedaż auta. Popularna „kartka na szybie” może skusić kilka osób do zatelefonowania z pytaniem o auto, ale warto zainwestować w dobrze napisane ogłoszenie nawet na kilku portalach motoryzacyjnych. Im więcej ogłoszeń umieścimy, tym lepiej. W ofercie sprzedaży warto zawrzeć jak najwięcej informacji o samochodzie. To wygodne dla potencjalnego kupca i dla sprzedającego, który nie będzie musiał wielu informacji dopowiadać w trakcie rozmowy telefonicznej. Jeśli w sprzedawanym aucie są usterki, nie warto takich informacji ukrywać – klienci przed kupnem często sprawdzają samochód u specjalistów, kłamstwo szybko wyjdzie więc na jaw.

Uzupełnieniem ogłoszenia muszą być zdjęcia. Warto zadbać o samochód, zanim dodamy jego fotografie do oferty. Czyste, zadbane wnętrze, felgi i karoseria na pewno zachęcą klientów do obejrzenia auta osobiście. Z samochodu na czas zdjęć warto wyjąć prywatne przedmioty – często przecież używamy auta aż do momentu sprzedaży. Nie bez znaczenia jest też miejsce, gdzie będą zrobione zdjęcia – auto zdecydowanie lepiej prezentować się będzie na otwartej przestrzeni niż zatłoczonym parkingu. Nie warto usuwać uszkodzeń lakieru w programie graficznym – przy wizycie klientów wszelkie niedoskonałości karoserii i tak będzie widać.

A może komis?
To zdecydowanie opcja dla tych, którym zależy na szybkiej sprzedaży samochodu, bądź wolą skorzystać z pośrednictwa komisu w znalezieniu kupca. W jaki sposób? - Klient może sprzedać samochód na dwa sposoby -wyjaśnia Krzysztof Pniewski, właściciel komisu Hit.– Może sprzedać na miejscu, za gotówkę, wtedy pieniądze za samochód dostaje od ręki, albo wstawić auto w komis – wtedy na sprzedaż, a co za tym idzie pieniądze, trzeba poczekać – wyjaśnia. – W obu przypadkach klient musi razem z autem dostarczyć jego pełną dokumentację i kluczyki. Jeśli w samochodzie trzeba naprawić jakąś drobną usterkę hamulców czy zawieszenia, zajmujemy się tym na miejscu. Mamy również możliwość umycia auta przed wystawieniem na sprzedaż. – dodaje.

Zamiast sprzedawać – zamień 
Jednym ze sposobów na sprzedaż samochodu jest jego… zamiana na inny. W ten sposób załatwiamy niemalże równocześnie sprawę sprzedaży aktualnego i kupna kolejnego samochodu. Sprzedaż samochodu osobie prywatnej w ten sposób nie jest zbyt popularna, ale możemy tak postąpić w autoryzowanym salonie. – Klienci sądzą, że mogą zostawić swój stary samochód w rozliczeniu tylko wtedy, kiedy kupują nowe auto, ale tak nie jest – rozwiewa wątpliwości Michał Stankiewicz, szef działu sprzedaży Uni – Car Dwa Sp. z.o.o w Toruniu. – Samochody odkupujemy zarówno wtedy, kiedy klient zainteresowany jest kupnem nowego jak i używanego samochodu. Nie ma znaczenia marka auta oddawanego w rozliczenie, rok produkcji czy jego wartość – nawet, kiedy samochód nie jest sprawny technicznie, możemy go odkupić. Wszystkie niezbędne naprawy, jakie są do przeprowadzenia w odkupionym przez nas samochodzie, robimy w naszej firmie. Klienci kupujący samochody używane mają dzięki temu pewność, że nie kupują "kota w worku", są informowani o naprawach jakie zostały dokonane i o ewentualnych kosztach, które będą musieli ponieść w najbliższym czasie, eksploatując zakupiony samochód. Każdy sprzedawany samochód jest sprawny technicznie – tłumaczy.

Zanim wystawimy auto na sprzedaż trzeba zastanowić się, czy zależy nam na jak najlepszej cenie czy najkrótszym czasie. Może zdarzyć się tak, że próbując wytargować za auto jak najwięcej, odstraszymy wielu zainteresowanych, a auto przez dłuższy czas pozostanie niesprzedane. Z drugiej strony, chcąc sprzedać samochód szybko, trzeba liczyć się z tym, że oczekiwaną cenę trzeba będzie obniżyć.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.