Starówka do tuningu

Po pierwsze wspaniała architektura. Przedmiot zainteresowania turystów z całej Europy, wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, nasza duma. Po drugie miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, plenerowych i tych dziejących się pod dachami instytucji, czy klubów. Serce miasta tętniące życiem od wczesnej wiosny do później jesieni. Raj dla studentów, ale i miejsce przyjazne dla rodzin. Chyba każdy z nas lubi odwiedzać Starówkę i spędzać tam czas.

 

To pierwsza strona medalu. Ale Starówka to nie tylko nocne życie i „gotyk na dotyk”.  Problemy zaczynają się w momencie, gdy zaczynamy mówić o codziennym funkcjonowaniu w tym miejscu. Bo Starówka to nie tylko mieszkańcy, ale także przedsiębiorcy i pracownicy firm. To ich codzienne problemy z parkowaniem i odpływ klientów, którzy wybierają wygodniejszy dojazd i postój pod galeriami. A mieszkańcy? Nie zawsze mają ochotę na udział w wydarzeniach kulturalnych, czasem chcą zwyczajnie odpocząć po pracy, poczytać książkę. Na Szerokiej, czy Szewskiej impreza trwa praktycznie cały rok. Taki urok życia na Starówce. Ale po co to piszę?

Po to by pokazać, że nie sztuką jest znalezienie problemów Starówki. Sztuką jest znajdowanie kompromisów na życie i korzystanie z dobrodziejstw tego miejsca. Wyzwaniem jest trzymanie ręki na pulsie i dbanie o to, by to wyjątkowe miejsce zachowało swój urok i wyjątkowy klimat. Problemy same nie znikną, rozwiązania często nie są proste. Jak poradzi sobie z nimi nowa dyrektor biura Toruńskiego Centrum Miasta? Okaże się już niebawem, bo z początkiem lutego Ola Iżycka przejmuje swoje obowiązki za dyrektorskim biurkiem.  Liczę, że nowa szefowa zacznie od wysłuchania ludzi Starówki, to oni znają to miejsce najlepiej.

Żaneta Lipińska-Patalon, Toronto

Mieszkasz lub pracujesz na toruńskiej Starówce? Napisz swoją opinie na temat funkcjonowania tej dzielnicy. Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.