Fake na panią poseł Pawłowicz

Niedawno zdarzyło mi się „wdepnąć” w fejka (fake) na Facebooku. Była nim sfabrykowana wypowiedź słynnej posłanki Pawłowicz Krystyny, w której to owa bojowniczka o prawa przeróżne śmiała się w twarz opozycji w niewybrednych słowach. Uwierzyłem, że to jej prawdziwa wypowiedź. Gdy mi uświadomiono, że to nieprawdziwy wpis, zacząłem się zastanawiać, dlaczego się dałem na to nabrać?


Od pewnego czasu w polskiej polityce króluje język pomówień, zła, nienawiści. Każdy, kto nie pasuje do „formatki”, natychmiast jest zobrzydzany i wyciąga mu się prababcię, która sypiała z carskim oficerem. Krystyna Pawłowicz zasłynęła nieładnymi wypowiedziami i agresją słowną. Niektórzy próbują przedstawiać to jako ekscentryzm, ale niekoniecznie się do tego przychylam. Zrozumiałem, że dałem się nabrać na ów fejk, bo wiernie naśladował wypowiedzi Pawłowicz. Korzystał z tych samych słów, formy pisania i niewątpliwie jedynego w swoim rodzaju „ducha” jej wypowiedzi. Uwierzyłem też w ten wpis, bo od jakiegoś czasu, nie istnieją granice w agresji. Strony sceny politycznej wręcz się w niej prześcigają. Co tam sceny politycznej! My wszyscy. Na ulicy, w sklepie, na rodzinnym spotkaniu. Lawiny złych słów wypływają z ust jednych i drugich.
Takich fejków, czyli sfabrykowanych wpisów jakiejś znanej osoby, jest w Internecie coraz więcej. Powstają fałszywe profile znanych polityków i społeczników. Do komentowania artykułów zatrudniane są , opłacane z partyjnych pieniędzy armie internetowych bandziorów (trolli), które z fałszywych kont plują, mieszają z błotem, obrażają.
To jest złe. To jest niegodne. Zaczynamy wierzyć w każdą obrzydliwość. Kiedyś byśmy pomyśleli: „on/ona tego nie mogli przecież powiedzieć!”. Dziś czytając post lub komentarz na forum, myślimy: „No tak! Typowy dla niej/niego język!”. Przestajemy reagować na to, że widzimy obsceniczne wstrętne słowa, tylko machinalnie przypisujemy je jakiejś znanej postaci z telewizora. To nie jest dobre.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.