W soboty parkujemy za darmo
Fot. Jacek Koślicki

W soboty parkujemy za darmo

Dobra wiadomość! Od połowy sierpnia kierowcy zostawiający auta w Strefie Płatnego Parkowania, czyli w rejonie Starówki, w soboty nie będą musieli swoich pierwszych kroków kierować w stronę parkomatów. Zaoszczędzone w sobotę złotówki to zawsze dla portfela jakiś zysk.

 


Decyzję o zlikwidowaniu opłat za sobotnie parkowanie uchwalili radni Torunia podczas lipcowej sesji. Decyzja taka jest pokłosiem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, który już w 2011 roku uznał, że sobota jest dniem wolnym od pracy. Dlatego też opłaty pobierane za postój w strefie płatnego parkowania „w określone dni robocze”, a tak było i jest nadal w wielu polskich miastach, również w sobotę, przeczyło uchwale NSA. Bezpłatnie parkować można już w Bydgoszczy, Brodnicy czy w Wąbrzeźnie. Bezpłatnie w soboty, niedziele i dni świąteczne zaparkujemy również w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. W Toruniu sobotnie płatne parkowanie obowiązywało od 2002 r., ale i my dołączamy do grona przyjaznych aglomeracji.  

Za spóźnienie 3 zł, potem 30 zł

Miasta się przełamują i dobrze, bo to wyjście naprzeciw mieszkańcom tych miast i turystom, ułatwianie im życia. – To bardzo dobry pomysł. Pochodzę z Radomia i tam parkowanie w soboty było zawsze bezpłatne. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu się rozrosła, bo pamiętam, że kiedyś bezpłatnie można było zaparkować chociażby pod mostem na Bulwarze – mówi Adrian Nowak, który mieszka w Toruniu od 7 lat. Kontrolerzy parkingów przyznają, że w sobotę zapominalskich – przypadkiem lub celowo – o opłacie za parkingi było więcej niż w tygodniu. Również z powodu wzmożonego ruchu. Przyznają jednak, że i tak kierowcy, w porównaniu do lat ubiegłych, są coraz bardziej zdyscyplinowani w podążaniu do parkometrów.

Kierowcy za parkowanie będą płacić od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, czyli tak jak było do tej pory. W sobotę obowiązywały godziny 9.00-15.00 i wkrótce nie będzie trzeba już o tym pamiętać. To niejedyna zmiana. Kolejna to dodatkowa opłata, jeśli spóźnimy się z płatnością. – Godzinne spóźnienie w uiszczeniu opłaty za parkowanie będzie skutkowało obowiązkiem dopłacenia do biletu postojowego 3 zł. Musimy je zapłacić w kasie Miejskiego Zarządu Dróg, znajdującej się przy Wałach gen. Sikorskiego, w ciągu godziny liczonej od wystawienia przez kontrolera parkingowego wezwania do opłaty. Jeśli nie zmieścimy się w godzinie, zapłacimy 30 zł – do pięciu dni, a powyżej nich 50 zł – informuje Michał Sypniewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej. Kasa MZD jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00.

Większy ruch na mieście

Do tej pory kierowcy, którzy nie zapłacili za postój w strefie lub przekroczyli opłacony czas, musieli od razu zapłacić 30 zł. Wprowadzenie „ostrzegawczych” 3 zł za godzinę zwłoki, a dopiero później 30 i 50 zł będzie kosztowało budżet miasta ok. 192 tys. zł strat rocznie. Natomiast na likwidacji sobotnich opłat za parkingi w SPP budżet miasta ucierpi kwotą ok. 316 tys. zł rocznie. Cóż, dla budżetu minus, natomiast dla odwiedzających Starówkę i właścicieli sklepów czy punktów gastronomicznych duży plus, bo darmowa sobota na pewno wpłynie na większy ruch w centrum grodu Kopernika. O tym, że bezpłatne sobotnie parkowanie wpłynie na liczbę odwiedzających Stare Miasto, jest przekonana studentka Monika Krawaczyńska. – Właśnie w weekendy najczęściej wpadam na Starówkę i uważam, że to trafiony pomysł. Na pewno turyści, ale i miejscowi będą chętniej przyjeżdżać. Poza tym odpadnie problem obsługiwania parkometrów, co czasami przysparza trudności – dodaje Monika.

W Strefie Płatnego Parkowania do dyspozycji jest 1328 miejsc. W jaki sposób można zapłacić za parkowanie? Wykupując bilet postojowy w parkometrze – możemy płacić bilonem o nominałach: 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2 i 5 zł, płacąc kartą czipową, wykupując abonament lub za pomocą telefonu komórkowego, dzięki usłudze Mobilet. Za pierwsze pół godziny w Podstrefie A, czyli w ścisłym centrum, zapłacimy 1,20, w Podstrefie B obejmującej ulice przyległe i sąsiadujące ze Starym Miastem – 0,60 zł. Za pierwszą godzinę odpowiednio 3 i 1,50 zł.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.