Znajdź sposób na bazyliszka – półkolonie w Toruniu
nadeslane

Znajdź sposób na bazyliszka – półkolonie w Toruniu

Wakacyjna alternatywa. Zbliża się koniec roku szkolnego i do wielu rodziców powraca dylemat, jak zorganizować swojemu dziecku czas wolny. Są miejsca, w których wasze pociechy będą nie tylko pod dobrą opieką, ale wyniosą sporą dawkę cennej wiedzy – przemyconej w kreatywnych zajęciach.  


Z gadziną za pan brat

Każdy turnus, a będzie ich aż osiem, znajdzie swojego „potwornego” opiekuna. Podróż przez legendy i mity. Niekoniecznie strasznie, natomiast na pewno ciekawie zapowiadają się półkolonie organizowane przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici. Rok temu tylko w lipcu, w tym roku również w sierpniu, chętne dzieci wezmą udział w tygodniowych spotkaniach. Każdy tydzień to towarzystwo innego stwora z dawien dawna. Będą spotkania ze Sfinksem i gryfem, z bazyliszkiem, potworem z Loch Ness, Pegazem, cyklopami i gigantami. To połączenie zajęć manualnych i rekreacyjno-ruchowych. Trochę opowieści, trochę filozofowania. – Zorganizujemy podchody śladami potwora z Loch Ness, wymyślimy zagadki sprytniejsze niż słynna zagadka Sfinksa i przeszukamy całe Himalaje, żeby dowiedzieć się, czy Yeti naprawdę istnieje. Tydzień z bazyliszkiem to między innymi zabawa w rysowanie hybrydy dwóch ulubionych zwierząt, tworzenie tego intrygującego stworzenia z różnych materiałów – opowiada Katarzyna Olczyk z Amicusa, autorka scenariuszy zajęć i prowadząca spotkania z dziećmi. Z fundacją dzieci przeżyły już letnie i zimowe półkolonie związane z  tematyką filmową, baśniową i podróżniczą.

Komputer nie tylko do gier  

Dla młodych konstruktorów. Nie tylko zbudować, ale jeszcze zaprogramować. Wyzwanie! Ale ile satysfakcji, kiedy zacznie działać. Po raz trzeci organizowane są półkolonie z robotem Lego przeplatane zajęciami z tenisa. Dzieci w wieku 8-13 lat będą pracowały na zestawach Lego Technic. Zbudowane konstrukcje będą programowane w celu wykonania określonych zadań. Młodsi uczestnicy, od 6. roku życia, zajmą się prostszymi zadaniami. – Naszym celem nie jest nauka programowania, ale to, żeby zarazić dzieci możliwością i chęcią ożywiania prostych konstrukcji. Chcemy pokazać, że komputer służy nie tylko do grania, ale że można za jego pośrednictwem sterować różnymi urządzeniami zewnętrznymi, na przykład robotami – wyjaśnia Marek Baziński, właściciel RoboBAZY oraz prowadzący zajęcia. Dzieci podczas zajęć rozwijają się interdyscyplinarnie – są elementy programowania, algorytmiki, fizyki, matematyki, chemii czy biologii. Spotkania, odbywające się w MOSiR-ze Przy Skarpie, przeplatają zajęcia z tenisa. – Wiemy od rodziców, że uczestnicy naszych półkolonii po powrocie od domu bardzo często biorą nieruszane od dłuższego czasu budowle z klocków Lego, tworzone według instrukcji, rozbierają je i tworzą od nowa, kierując się własnymi pomysłami – mówi Marek Baziński.

Eksperymentujemy z Lordem Vaderem i Jedi

Rycerze Jedi chcą pokonać Ciemną Stronę Mocy, więc muszą powiększyć swoje grono walecznych. Podczas pięciodniowego programu szkoleniowo-edukacyjnego w Akademii Nauki nowi adepci poszerzą swoje umiejętności i zdobędą wiedzę. Podczas codziennych spotkań uczestnicy „Galaktycznej przygody” dowiedzą się m.in., jak zrobić paliwo rakietowe do statku kosmicznego, skonstruują roboty, zaprojektują nowa planetę, będą tworzyć mapy myśli i poćwiczą  pamięć. Ogromna frajda dla tych, których pasjonuje Wszechświat. Zabawy integracyjne, muzyczne, ruchowe, zajęcia plastyczne, wspólne czytanie – to wszystko i jeszcze więcej. – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Wiedzożerców – wakacje archeologiczne. Ferie upłynęły nam na matematycznym śledztwie – mówi dyrektor Akademii Nauki Joanna Wasieczko. – Tworząc programy wakacyjne, opieramy je na kursach efektywnej nauki, technikach logicznego myślenia, zawieramy w nich elementy eksperymentowania z różnych dziedzin. Dzieci najbardziej cieszy, kiedy mogą samodzielnie coś tworzyć, spędzać czas kreatywnie. Fascynuje je rozwiązywanie różnorodnych zagadek logicznych. Dlatego stwarzamy im do tego jak najwięcej okazji.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.