Podniebne anioły uniosą się nad starówką

Już jutro torunianie będą świadkami niezwykłego podniebnego przestawienia francuskiej grupy Gratte Ciel. Przedstawienie „Plac aniołów” jest częścią obchodów 20. rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a sama tematyka spektaklu nawiązuje do legendarnego anioła broniącego naszego miasta.

Sobotni spektakl będzie pierwszą wizytą francuskiej grupy Gratte Ciel w Polsce i drugim tego typu występem tych akrobatów. Całe przedstawienie odbędzie się w powietrzu, nad głowami widzów. Na linach pojawią się aktorzy – tytułowe anioły. Ubrani w białe kostiumy, lawirując w zrzucanej z nieba tonie białych piór, będą wykonywać akrobacje kilka metrów nad ziemią. Magiczną atmosferę dopełnią efekty świetlne i nastrojowa muzyka, a w punkcie kulminacyjnym na niebie pojawi się gigantyczny anioł wypełniony helem.

Anielski motyw nie jest przypadkowy. Ten symbol pojawia się w toruńskich znakach miejskich od XV wieku, czyli od czasów zakończenia ciężkiej dla miasta wojny trzynastoletniej. Wprowadzenie anioła do herbu miasta było odwołaniem się mieszkańców do boskiej pomocy.

Niepowtarzalne wydarzenie

Wcześniej podobny występ odbył się w angielskim mieście Hull, gdzie jego popularność przekroczyła najśmielsze oczekiwania artystów i organizatorów. Na placu zgromadziło się około 10 tys. widzów. – Jesteśmy podekscytowani przebiegiem „Placu aniołów”. Cudownie było widzieć ludzi w każdym wieku rzucającymi w siebie piórami, bawiącymi się w miękkiej białej kołdrze, która pokryła ziemię między dziedzictwami architektonicznymi Hulla – komentował Martin Green, prezes zarządu miasta Hull.

Jednak występ w Toruniu będzie wyjątkowy ze względu na inne rozmieszczenie budynków. – „Plac aniołów” zostanie stworzony specjalnie dla przestrzeni Rynku Staromiejskiego. Dzięki temu widzowie zobaczą niepowtarzalne wydarzenie – mówi Maria Marcinkowska z Urzędu Miasta Toruń.

Specjalnie przygotowane instalacje zostaną przymocowane między budynkiem poczty głównej, kościołem Marii Panny, kościołem akademickim pw. św. Ducha, ratuszem oraz Centrum Kultury „Dwór Artusa”. To właśnie element architektoniczny jest kluczowy w całym wydarzeniu, ponieważ przypomina on o 20. rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktorzy, instalacje, iluminacje świetlne i muzyka stworzą scenografię podkreślającą wyjątkowość gotyckiej zabudowy toruńskiej starówki i z pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców.

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.