Tam będzie się unosił zapach wyśmienitej kawy
fot. Dominika Lipińska

Tam będzie się unosił zapach wyśmienitej kawy

Dzień bez kawy, to dzień stracony – wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki małej czarnej. To nie tylko wyjątkowy smak, ale również niepowtarzalny zapach. Z myślą o kawoszach już od dziś II CoffeeFest.

 

Degustacje, zawody, warsztaty, prelekcje, filmy – od dziś do niedzieli w Centrum Sztuki Współczesnej unosił się będzie zapach kawy z najdalszych zakątków Zwrotnika Raka. Kto jest miłośnikiem czarnego napoju, będzie miał okazję dowiedzieć się więcej o sekretach jego parzenia i odkryć nowe smaki. – CoffeeFest ma przede wszystkim zachęcać do próbowania, odkrywania i samodzielnego przygotowywania kawy w swoich domach. Dlatego zapraszamy na stoiska palarni z całej Polski. W tym roku zaprezentują się Audun Coffee, Post Coffice, CoffeeLAB, Java Coffee Company oraz Fonte z Torunia. Podczas głównej części festiwalu będzie można zakupić i degustować kawy z wielu zakątków świata, te jakościowo najlepsze, specialty, ręcznie zbierane ziarna arabiki, które po wypaleniu i zaparzeniu dają unikalny smak, aromat i maksymalnie mało defektów – wymienia współorganizator wydarzenia i barista Miłosz Konczewski.

Kawy będą parzone metodą tradycyjną – za pomocą ekspresu ciśnieniowego oraz alternatywną typu drip, chemex i aeropress, w zależności od rodzaju i stopnia wypalenia kawy. Będzie również stoisko z kawowymi piwami z całego świata oraz food truck z menu mięsnym i wegetariańskim.

 

Jak zrobić serce na espresso?

CoffeeFest to nie tylko cupping – degustacje. Z myślą o kawoszach w sobotę odbędzie się prelekcja Michała Piętaka i Mateusza Karczewskiego, baristów z Bydgoszczy, którzy doradzą, jak tworzyć i propagować kulturę picia kawy w naszym kraju. Zaplanowano także adresowany do profesjonalistów i poprzedzony warsztatami konkurs latte art. Dla niewtajemniczonych w sekrety czarnego napoju – latte art to urokliwe wzory, które bariści potrafią wyczarować na espresso. – Na warsztatach zawodowcy nauczą się robić serca, rozety i tulipany, opanowanie tych ostatnich jest najtrudniejszą sztuką. Dla amatorów i miłośników przyrządzania kawy w domu zaplanowaliśmy warsztaty z obsługi aeropressu – dodaje Miłosz Konczewski.

 

Nie zabraknie kawowych motywów filmowych. W sobotę projekcja filmu „Kawa i papierosy”, a w niedzielę kawowe sceny z „Miasteczka Twin Peaks”. Będą im towarzyszyć quizy z nagrodami. Zainteresowani obejrzą również dokument „Desert Coffee”, opowiadający o pustynnym miasteczku w Kalifornii, gdzie serwowana jest najlepsza kawa „w okolicy”.

Weekendowemu CoffeeFest w CSW będą towarzyszyć DJ-e, a sobotni wieczór można spędzić na after party w klubie NRD. Organizatorami festiwalu, oprócz Cafe pARTer i CSW, jest toruński Central Coffee Perks, który na co dzień serwuje znakomite kawy, oraz wspomniane wcześniej NRD. Festiwal finansowo wspiera Urząd Miasta Torunia.

Co jest najważniejsze w zaparzaniu kawy? Miłosz Konczewski: – W przypadku kawy mlecznej sztuką jest odpowiednie napowietrzenie mleka. Jeśli chodzi o espresso, to wybór dobrej kawy i uważność na każdym etapie jego przygotowywania. Poza tym dobry, czysty sprzęt stanowi podstawę jej dobrego smaku.                     

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ramka

Około 400 mld filiżanek kawy wypijają rocznie mieszkańcy Ziemi. 4 filiżanki kawy dziennie wypija statystyczny Europejczyk (160 litrów/ osobę w ciągu roku). 12,7 kg kawy spożywa przeciętny mieszkaniec Finlandii, a 3,4 kg kawy wypija statystyczny Polak. 2/3 światowej produkcji stanowi arabika, a 1/3 robusta. 300 lat temu pojawił się pierwszy pełny serwis do kawy. Największym producentem kawy jest Brazylia, która wytwarza 1/3 kawy z całego światowego rynku.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.