Toruń jest gotowy na XVIII Igrzyska Polonijne
Fot. Dominika Lipińska

Toruń jest gotowy na XVIII Igrzyska Polonijne

33 kraje, 25 dyscyplin i ponad 1000 zawodników – już jutro startuje inauguracja XVIII Światowych Igrzysk Polonijnych. Toruń po raz drugi w historii będzie gospodarzem tego wydarzenia. Sprawdzamy, jak komentują to przedsięwzięcie władze miasta.

Światowe Igrzyska Polonijne to sportowe święto dedykowane Polakom mieszkającym poza granicami kraju. Wydarzenie to odbywa się co dwa lata w różnych miastach Polski. Toruń po raz pierwszy był gospodarzem tego przedsięwzięcia w 2009 roku. – Kontakty z Polonią poprzez sport mają już długoletnią historię i ogromnie cieszymy się, że po raz kolejny zawodnicy z ponad 30 krajów będą rywalizować w Toruniu – opowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Najwięcej uczestników przyjedzie do nas z państw sąsiednich – Litwy, Czech, Białorusi, ale pojawią się także sportowcy z odległej Kanady. Myślę, że to dowód na to, iż zawody te cieszą się naprawdę sporą popularnością. Ważne jest to, żeby propagować sportowego ducha z różnych zakątków świata. Mogę zapewnić, że organizacyjnie jesteśmy przygotowani do tego wydarzenia z jednej strony dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, a z drugiej dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cieszymy się zatem, że ze swojej strony zapewnimy jak najlepsze warunki do rywalizacji sportowej, dlatego jestem przekonany, że wszyscy zawodnicy opuszczą nasze miasto z przeświadczeniem, że warto tutaj wracać. Zachęcam też bardzo torunian do zapoznania się z harmonogramem tego wydarzenia i śledzenia na bieżąco poszczególnych etapów rywalizacji.

Dyscypliny, które w tym roku zgromadzą najliczniejsze grono zawodników, to lekkoatletyka oraz bowling. Z kolei najbardziej kameralna rywalizacja odbędzie się podczas gry w szachy i brydża.

Ostatnie odliczanie do sportowych zmagań
Rywalizacja w ramach XVIII Światowych Igrzysk Polonijnych odbędzie się w Toruniu na 13 obiektach sportowych należących do miasta i trzech obiektach towarzyszących. Miasteczko sportowe znajdować się będzie na terenie Centrum Targowego „Park”. – Choć już tak niewiele czasu zostało do rozpoczęcia igrzysk, to na twarzach organizatorów nie widać cienia paniki – zauważa Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Świadczy to tylko o tym, że wszystko jest przygotowane naprawdę doskonale. Światowe Igrzyska Polonijne ze względu na swoją rangę to najważniejsza impreza integrująca Polaków mieszkających za granicą. Dlatego też z ogromną uwagą staramy się zawsze wyszukiwać partnerów do organizacji tego wydarzenia. To nie przypadek, że Toruń po raz drugi jest gospodarzem tego przedsięwzięcia. Miasto jest niezwykle atrakcyjne zarówno ze względu na wspaniałą architekturę, jak i nowoczesne obiekty sportowe.  

Inauguracja XVIII Światowych Igrzysk Polonijnych odbędzie się na Hali Sportowo-Widowiskowej Arena Toruń przy ul. Bema, o godz. 20.30. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Rywalizacja w ramach poszczególnych dyscyplin potrwa do 6 sierpnia.

Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.