Refleksyjnie i na wesoło – kulturalny Toruń
Łukasz Wudarski zaprasza do Dworu Artusa Fot. Joanna Wojno-Wolska

Refleksyjnie i na wesoło – kulturalny Toruń

Nie ma takiego tygodnia w Toruniu, żeby nie można było się gdzieś „ukulturalnić”. Koncerty, spektakle, wystawy, projekcje ciekawych filmów… Toruńskie instytucje kultury mają sporo do zaoferowania i wielu mieszkańców oraz turystów korzysta z tego dobrodziejstwa. Jeżeli nie odwiedziłeś jeszcze jakiegoś ciekawego kulturalnie miejsca w naszym mieście, to warto nadrobić zaległości!


Pewnie nie wszyscy torunianie zdążyli odwiedzić CKK Jordanki, a trzeba koniecznie, bo sala jest imponująca. Już wkrótce koncert Anny Marii Jopek, polskiego wirtuoza skrzypiec Mariusza Patyry, spotkanie z kabareciarzami i Festiwal Wspomnień z polskimi oraz brytyjskimi gwiazdami rock’n’rolla lat 60. i 70.
Zacznijmy od Dworu Artusa – odbywają się w nim koncerty, wystawy, spektakle teatralne oraz spotkania – z podróżnikami, wybitnymi osobowościami. To zarówno kameralne wydarzenia, jak i dla licznej publiczności. – W ubiegłym roku koncert Katie Melui przyciągnął cztery tysiące osób. Ale oprócz gwiazd tego formatu, organizujemy mniejsze koncerty, promując na przykład młodych artystów – opowiada Łukasz Wudarski, kierownik Działu Artystycznego Dworu Artusa, który wspomina również o ciekawej ofercie edukacyjnej instytucji. Film niespodzianka? W ramach filmowych poniedziałków do czasu projekcji tytuł filmu pozostaje zagadką. Dowiemy się jedynie kilku ciekawostek tuż przed seansem. – Spotkania te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Sporo osób przyciąga również „Sztuka w Artusie” – wychodząc z założenia, że sztuka współczesna jest w CSW i Wozowni, postanowiliśmy opowiadać o sztuce dawnej. Na przykład na Hieronima Boscha przyszło aż 300 osób. Kiedy rozpoczynaliśmy spotkania z filozofią, myśleliśmy, że będzie to raptem kilka spotkań. Ku naszemu zaskoczeniu filozoficzne czwartki przyciągają rzeszę zainteresowanych. Mieszkańcy mają potrzebę dyskutowania o ważnych tematach: o kryzysie gospodarczym, wolności, gender, transplantologii i wielu innych.
Na miłośników sztuki teatralnej czekają spektakle w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym i w Horzycy. Do Teatru Muzycznego wybierzemy się nie tylko na sztuki muzyczne dla dzieci i dorosłych. Odbywają się tam również koncerty jazzowe i piosenki literackiej, wystawy, warsztaty muzyczno-teatralne, seanse filmowe. Joanna Płonka z Biura Obsługi Widza: - W lecie projekcje filmów odbywają się raz w tygodniu, przy sprzyjającej aurze – w ogrodzie. Dwa lata temu prezentowaliśmy filmy przedwojenne, a rok temu amerykańskie filmy muzyczne z pierwszej połowy XX wieku. Poza sezonem letnim seanse odbywają się raz w miesiącu. Są darmowe. Zapraszamy również na wystawy, których tematyka jest urozmaicona – to malarstwo, rzeźba, grafiki. Bardzo nam zależy na promocji zdolnych artystów.
Repertuar spektakli jest różnorodny – od wesołych, jak obecnie „Gatunek żeński”, po sztuki refleksyjne, na przykład „Jutro będzie za późno”. Różnorodność gatunkową odnajdziemy również w Teatrze im. Wilama Horzycy. Spektakle muzyczne, komediowe, klasyczne przyciągają najliczniejszą publiczność. Tuż za nimi plasuje się literatura współczesna.
Jeśli interesuje nas sztuka współczesna i chcemy ją lepiej zrozumieć, co miesiąc możemy wybrać się do Galerii Sztuki Wozownia na oprowadzanie po wystawach z przewodnikiem. W czerwcu odbędą się tam warsztaty kaligrafowania oraz kokedamy – sztuki tworzenia wiszących ogrodów. Oczywiście poznając współczesną twórczość, trzeba odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.
Warto śledzić również aktualne propozycje Muzeum Okręgowego. Najnowszą wystawą są prace Piotra Michałowskiego uważanego za jednego z najwybitniejszych malarzy polskiego romantyzmu, w Kamienicy pod Gwiazdą można odwiedzić wystawę „Drogę w obraz z sosną i bambusem” malarstwa torunianki Emilii Fujigaki, a w Muzeum Toruńskiego Piernika, od 24 marca, wystawę dawnych i współczesnych przepisów piernikarskich.
Odwiedzając toruńskie miejsca kultury, nie można pominąć klubu Od Nowa, gdzie działa kino „Niebieski Kocyk”, odbywają się liczne klimatyczne koncerty, festiwale, spotkania z ciekawymi osobowościami. Obecnie ruszyły 25. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra 2017”, które zawsze są bardzo oryginalne i zaskakujące, więc na pewno warto wpaść do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki.
Hanna Wojtkowska
redakcja @toronto-magazyn.pl

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.